Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Prohlédněte si laboratoře Fakulty elektrotechnické v Praze

Josef Mika 07.05.2015

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze v sobotu 16. května zpřístupní veřejnosti unikátní prostory laboratoří v Technické ulici v pražských Dejvicích.

16.5. od 10 do 18 hodin mohou návštěvníci v pražských Dejvicích poznat Laboratoř vysokých napětí, dílnu elektroformule a Institut intermédií.

Zpřístupněná Laboratoř vysokých napětí na Fakultě elektrotechnické je součástí katedry elektroenergetiky. V počátcích výuky vysokonapěťové problematiky, po osvobození v roce 1945, byla pro experimentální práce k dispozici provizorní laboratoř vysokých napětí v budovách bývalé německé techniky v Husově ulici. Současná laboratoř byla vybudována v rámci výstavby nové techniky v Dejvicích koncem 60. let minulého století. O její koncepční a projektovou přípravu se zasloužili prof. Alois Hon a prof. Antonín Veverka. Vlastní hala laboratoře vysokých napětí o rozměrech 24×19×12 m byla s ohledem na možnost měření částečných výbojů, což byla v té době rozvíjená oblast diagnostiky, postavena jako stíněná (hliníkový plech zajišťuje útlum 63 až 70 dB v pásmu frekvencí 100 až 1500 kHz). Nyní je hala laboratoře vybavena zkušebními zdroji pro výrobu napětí do hladiny 200 kV stejnosměrného, 500 kV střídavého a 1500 kV impulsního.

laboratorvysokychnapeticvut-fel-nahled

Laboratoř vysokých napětí ČVUT byla postavena jako stíněná: hliníkový plech zajišťuje útlum 63 až 70 dB v pásmu frekvencí 100 až 1500 kHz.

V dílně pro stavbu elektroformule se představí tým mezinárodní soutěže Formula Student „eForce Prague Formula“, jediný český tým soutěže, který úspěšně staví formuli s elektrickým pohonem. Na projektu se podílejí studenti z mnoha studijních oborů, nejčastěji z Fakulty elektrotechnické nebo Fakulty strojní. Veřejnost tak bude mít možnost seznámit se s problematikou výroby a vývoje závodních vozů.

eforceformula-nahled

V dílně pro stavbu elektroformule se představí tým mezinárodní soutěže Formula Student.

Představí se také Institut intermédií (IIM), který byl založen v roce 2007 dvěma předními českými univerzitami v Praze – ČVUT a AMU. Základní vizí bylo vytvořit jedinečnou platformu pro mezinárodní spolupráci studentů i pedagogů technických a uměleckých oborů. IIM nabízí nový mezioborový model vzdělávání a výzkumu na českých vysokých školách. Propojuje školy technických, uměleckých či humanitních oborů a mimoakademické partnery. Současně poskytuje prostor pro osvojení současných znalostí, vědomostí a schopností v oblasti umění, výzkumu a technologie.

iim-cvut-fel-nahled

Institut intermédií propojuje školy technických, uměleckých a humanitních oborů.

Více informací o Laboratoři vysokých napětí najdete na webu http://k315.feld.cvut.cz/…t/laboratoře, prezentaci týmu elektroformule můžete shlédnout na adrese http://eforce.cvut.cz. Dění v Institutu intermédií sledujte na adrese https://www.iim.cz.

Na prohlídky je nutné se předem registrovat na stránce pořadatele:  www.openhousepraha.cz. Registrace bude spuštěna 12. května. Vstup do všech prostorů je zdarma.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme