Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Putin rozhodl, že se Rusko trhne z Mezinárodní vesmírné stanice: co na to USA?

Jakub Fišer 27.07.2022

Vzhledem k aktuálnímu dění se to dalo očekávat – Rusko se chystá na konec na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámila to ruská vesmírná agentura Roskosmos po setkání s prezidentem Vladimirem Putinem.

V únoru ruské vojenské jednotky vtrhly na území svrchovaného státu Ukrajiny a rozpoutaly jednu z největších válek na území Evropy v 21. století. Západní mocnosti a nejen ty okamžitě uvalily na Rusko ekonomické sankce, které pro tamní občany podstatně zhoršují kvalitu života v největší zemi světa.

V návaznosti na nekončící sankce se Rusko rozhodlo, že přestane spolupracovat na projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS, anglicky International Space Station). Na té se dosud podílelo pět světových vesmírných agentur: NASA (USA), JAXA (Japonsko), CSA (Kanada), ESA (skupina evropských států) a právě Roskosmos (Rusko). Poslední jmenovaný vydal prohlášení, že do roku 2024 ISS opustí. “Naplníme všechny závazky vůči našim partnerům, ale rozhodnutí opustit tuto stanici po roce 2024 již padlo,” nechal se slyšet Yury Borisov, šéf ruské vesmírné agentury.

Rusko vyhrožuje shozením ISS na Zem

Dle dostupných informací představenstvo Roskosmosu přemýšlelo nad odchodem z ISS již od roku 2021 – a to primárně z důvodu zastaralého vybavení a potenciálních bezpečnostních rizik, které stanice z roku 1998 nese. Americká NASA, hlavní uživatel ISS, se rozhodla používat stanici do roku 2030 a pak se přesunout na novější, která je v plánu.

Ruský záměr opustit vesmírnou stanici však urychlilo pnutí mezi Moskvou a Washingtonem kvůli vyostřené válce na Ukrajině. USA podporují ukrajinskou armádu vojenskou technikou a penězi, zatímco Rusko chce pod svou nadvládu získat notnou část Ukrajiny. A dle všeho už neplatí ani slova bývalého šéfa Roskosmosu, který skončil před měsícem. Řekl, že Rusko může zůstat v projektu ISS, když USA odlehčí své sankce.

USA jeho návrhy nevyslyšelo, stejný člověk – Dmitrij Rogozin – totiž vyhrožoval Spojeným státům, že nechá 500tunovou vesmírnou stanici spadnout na povrch Země. “Je tu možnost, že na Indii a Čínu spadne 500tunová konstrukce. Chcete jim takovou perspektivou vyhrožovat? ISS nelétá nad Ruskem, proto jsou všechna rizika na vaší straně. Jste na ně připraveni,” řekl Rogozin. V reakci na to se ruská posádka ISS převlékla do žluto-modrých souprav na podporu okupované Ukrajině. Rusko to následně dementovalo, jiný důvod k odění žlutých uniforem ale astronauti neměli.

Zdroj: The Washington Post, The Guardian


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud