Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Původní prohlížeč Edge od Microsoftu končí: uživatelé by měli vědět i něco víc

Jiří Palyza 11.02.2021

Microsoft se rozhodl vyřadit starší verzi svého prohlížeče Edge. Kdy se tak stane a jak se to dotkne uživatelů Windows 10.

Redmondský koncern se rozhodl reorganizovat vlastní portfolio prohlížečů. V roce 2015 Microsoft uvedl Edge spolu s Windows 10 a vkládal do něj ambice vážnějšího konkurenta rozšířeným browserům Chrome a Firefox. Tehdy nový Edge měl také nahradit Internet Explorer 11. U uživatelů ale nebyl přijat příliš dobře, a tak se úsilí Microsoftu, které do něj vložil, moc nevyplatilo. Původní verze Edge, která ještě není postavena na jádru Chromium, už od března 2021 nadále nebude vyvíjena. Také už pro ni nebudou k dispozici žádné další aktualizace zabezpečení, ani jiné aktualizace.

Pokud patříte k uživatelům prohlížeče od Microsoftu, není důvod k obavám. Verze na bázi Chromia bude i nadále vylepšována spolu s posilováním kompatibility s dalšími aplikacemi sady Microsoft 365. Kromě platforem Windows, Mac, Android a iOS prohlížeč nedávno získal i verzi pro Linux. Konec podpory starého Edge je tedy začátkem větší koncentrace na podporu a další rozvoj nového Edge.

Fakta k ukončení podpory původní verze Edge

edgetheme

Po více než pěti letech bude podpora staré verze Edge ukončena v březnu 2021. Microsoft doporučuje přechod na novou verzi prohlížeče s jádrem Chromium. Podpora staršího Internet Exploreru pokračuje. | Zdroj: Microsoft

Microsoft vyřazuje starý Edge, konec jeho podpory je stanoven na 9. března 2021. Není náhoda, že se jedná o druhé úterý v měsíci. Je to totiž i pravidelný termín, kdy Microsoft distribuuje své bezpečnostní aktualizace v rámci "Patchday". V březnu 2021 to tedy bude pro předchozí Edge poslední. V tu chvíli, pokud patříte k jeho uživatelům, byste už měli mít vybranou alternativu.

Microsoft nahrazuje starý Edge novou verzí, založenou na jádru Chromium, prostřednictvím aktualizace systému Windows. Nový Edge už by měl být součástí většiny instalací Windows 10. Můžete si jej také instalovat sami, případně použít některou z vhodných alternativ, kterých je na výběr celá řada: například Chrome, Firefox, Opera, Brave, Vivaldi. Od verze Windows 10 20H2 je nový Edge také nedílnou součástí Windows 10 a jejich standardním prohlížečem.

Kterých verzí Windows 10 se to týká

timeline

Důležitá aktualizace přijde v dubnu. | Zdroj: Microsoft

Druhý dubnový termín je pro mnohé uživatele zajímavější: 13. dubna zmizí starý Edge ze systému. Jakmile se na provozovaná Windows 10 instaluje aktualizace, v jejím průběhu se ze systému odstraní starší verze Edge a místo ní instaluje nový Microsoft Edge. Ten už nabízí integrované bezpečnostní prvky a podle Microsoftu také nejlepší spolupráci s jeho bezpečnostním ekosystémem. Zároveň by měl v prostředí Windows 10 bežet bezpečněji, než Chrome.

Aktualizace odstraní starší verzi Edge u těchto verzí Windows 10:

– Windows 10, verze 1803, všechny edice (duben 2018)
– Windows 10, verze 1809, všechny edice (říjen 2018)
– Windows 10, verze 1903, všechny edice (květen 2019)
– Windows 10, verze 1909, všechny edice (říjen 2019)
– Windows 10, verze 2004, všechny edice (květen 2020)
– Windows 10, verze 20H2, všechny edice (říjen 2020)

Podpora Internet Exploreru prozatím nekončí

iekilled1

Původní Edge bude odebrán, podpora Internet Exploreru zůstává. | Zdroj: Internet Explorer

Internet Explorer 11 patří k prohlížečovým dinosaurům, ale neexistuje žádný pevný termín ukončení jeho podpory. Stále se používá hlavně ve společnostech a oblastech státní správy. Microsoft ale i přesto chce lákat uživatele letitého prohlížeče k přechodu na nejnovější verzi Edge. IE už například nelze od listopadu 2020 používat k provozu Microsoft Teams. Podpora pro provoz cloudových aplikací Microsoft 365 v jeho prostředí bude pokračovat až do srpna 2021.

To ale neznamená, že poté už bude prohlížeč nepoužitelný. Nakonec některé interní nástroje a firemní platformy s ním pracují neustále, stejně jako mnoho dlouholetých uživatelů. Jen v případě problémů už neexistuje žádná technická podpora. I proto se chce Microsoft u uživatelů Internet Exploreru zaměřit na silnější propagaci nového Edge.

A jde v ní tak daleko, že stránky, které nelze otevřít v prostředí Internet Exploreru z důvodu nekompatibility, se automaticky otevřou v prostředí Edge. Alespoň to tak Microsoft popisuje ve svém dokumentu podpory. Zároveň je zde ale možnost přesouvat oblíbené položky, hesla, nastavení vyhledávání, otevřené karty, historii, nastavení a soubory cookie. Microsoft se velmi snaží přesvědčit uživatele Internet Exploreru k přechodu k Edge.

Microsoft se konečně zbavuje kostlivců

Původní verze Edge nikdy nebyla moc dobrá a Internet Explorer je dinosaurus, který má význam jen pro několik společností a některé agendy státní správy. Je dobré, že se Microsoft zbavuje staré zátěže a uvolňuje své zdroje pro úspěšnější Edge, založený na Chromiu. Takže podpora původní verze Edge v březnu končí, což ovšem neplatí pro Internet Explorer. Microsoft ale jednoznačně naznačuje, že tento letitý prohlížeč by měl být používán pouze pro speciální úkoly, například speciálně vyvinuté služby a aplikace, které jsou optimalizovány pro jeho prostředí. Pro všechny ostatní činnosti by uživatelé měli přejít na nejnovější verzi Edge, případně použít některou z alternativ.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme