Expedice na dva osmitisícové vrcholy se zúčastní i dvojice lezců, kteří zatím žádný osmitisícový vrchol nezdolali. Mezi nimi je i televizní komentátor Stanislav Bartůšek. Vysílat chce i přímé vstupy na ČT24 a ČT1 a to ze základního tábora (ve výšce asi 5300 metrů) a pak i z výšky 6000 a pokud se to podaří i z výšky 7000 metrů. Pokud se podaří zdolat vrchol, horolezci by se měli rychle vrátit do 7000 metrů a odtud záběry z vrcholu ihned vysílat.
Pokud se přenos vydaří, byla by to novinka nejen v České televizi, ale i evropská rarita. Z výšky nad 6000 metrů totiž zatím nevysílala živý vstup ani žádná evropská televizní stanice.
Takovéto vysílání umožní nová výpočetní i satelitní technika. Dřívější vysílání v těchto extrémních podmínkách se nezdařilo kvůli tomu, že selhal pevný disk (klasický). V odolném notebooku ThinkPad X301 je disk SSD, který by měl extrémní podmínky snášet mnohem lépe.
Kromě odolnosti jsou samozřejmě důležité i menší rozměry zařízení. Dříve vysílací technika zabrala i několik tun - nyní je to otázka cca 10 kg. I to je ale dost, protože horolezci chtějí poslední části zdolat „alpským stylem“, kdy si všechno jídlo, vybavení a horolezecké náčiní ponesou s sebou. Maximem je přitom asi 20 kg na osobu. Česká expedice chce zdolat osmitisícovky bez kyslíkových přístrojů a bez nosičů.
V těchto extrémních podmínkách je také nutné se o techniku řádně starat. Hrozí například vybití baterií v nízkých teplotách. Jak uvedl pan Jaroš na dotaz Chipu, s bateriemi do fotoaparátu, notebooku, nebo kamery musí spát ve spacáku, jinak by ráno byly vybité.
Vedle přímých přenosů budou natočeny dva dokumenty mapující průběh výstupu. Radka Jaroše se expedice zúčastní také Petr Mašek, Libor Uher, Stanislav Bartůšek a Martin Josef Havlena.
Radek Jaroš a Lenovo míří na střechu světa
redakce
01.06.2010

Náš nejúspěšnější horolezec Radek Jaroš s týmem vyráží 5. června 2010 na expedici, během které se pokusí zdolat hned dva osmitisícové vrcholy. Expedice se pokusí společně s Českou televizí uskutečnit přenos z co největší výšky pomocí notebooku Lenovo ThinkPad X301 a satelitního spojení.
Máte k článku připomínku? Napište nám
Mohlo by se vám líbit






Všechny nejnovější zprávy
Doporučujeme
doporučujeme
Novinky
- WhatsApp na Androidu mění důležitou funkci: co bylo zdarma, bude nově za peníze
- Mapy Google získají hned tři nové funkce: cestovatelé se mají na co těšit
- Oblíbená navigace Waze dostala novou funkci pro zvýšení bezpečnosti: konkurence může jen závidět
- Windows pod tlakem: Microsoft musí konečně zabudovat nové funkce pro uživatele
Testy a žebříčky
- Test: LG OLED 55C31 – špičková OLED TV za skvělou cenu
- Vyzkoušeli jsme noční můru Intelu – první benchmarky procesoru Snapdragon X Elite
- Test: Samsung Galaxy Watch 6 Classic – funkcí jako na orloji
- Test: koloběžka Acer ES Series 5 – koráb cyklostezek
- Test: MSI Pro AP222T – designový AIO, který si koupíte kvůli prastaré komponentě
bezpečnost
Tipy a triky
- Otravná oznámení o cookies v mobilu: jak se jich zbavit a ukončit sledování
- Android pod kontrolou: jak odstranit ze smartphonu aplikace, které odstranit nejdou
- Tip: jak oživit notebook, který nejde spustit? Snadno a zvládnete to sami
- Jak šetřit akumulátor mobilu: co opravdu pomáhá a pět velkých chyb, kterých se vyvarujte