Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ředitelé podceňují očekávané přínosy 5G

redakce 04.03.2019

Podle výsledků studie společnosti Accenture obchodní a techničtí lídři po celém světě podceňují disruptivní potenciál technologie 5G, který souvisí s větší rychlostí a výkonností této sítě.

Průzkum mezi více než 1800 výkonnými řediteli ze středních a větších firem napříč různými odvětvími v deseti zemích zjistil, že si většina (53 %) z nich myslí, že existuje jen „velmi málo“ nových věcí, které jim 5G umožní, tj. které nebyly možné již s technologií 4G. Méně než dva z pěti výkonných manažerů (37 %) očekávají, že technologie 5G přinese „revoluční“ posun v rychlosti a výkonnosti.

Zároveň tito lídři připouštějí, že technologie 5G bude mít významný dopad na konkurenceschopnost. 60 % manažerů si myslí, že do roku 2022 síť 5G pokryje téměř celou populaci a 70 % se domnívá, že budou mít díky aplikacím 5G konkurenční výhodu. Více než dva z pěti manažerů očekávají, že bude mít 5G „významný“ dopad na rychlost (46 %) a výkonnost (42 %).

„Rozšíření 5G s sebou přinese velkou vlnu konektivity, která nám otevře nové dimenze pro inovaci a komerční a ekonomický růst,“ uvedl George Nazi, globální lídr pro síťové technologie v Accenture. „Převratné změny v trojrozměrném videu, imerzivní televize, autonomní auta a chytrá infrastruktura ve městech nám přinesou příležitosti, které si dnes těžko umíme představit, ale již brzy budou ovlivňovat naše životy. Při realizaci těchto plánů budou hrát klíčovou roli telekomunikační společnosti.“

Role poskytovatelů telekomunikačních služeb

Téměř tři čtvrtiny (72 %) manažerů uvedly, že budou potřebovat partnera, který jim s touto technologií pomůže. Nejvíce respondentů (40 %) uvedlo, že takovým partnerem, který jim bude na jejich cestě s technologií 5G pomáhat, jsou telekomunikační společnosti, jako jedni z hlavních poskytovatelů služeb. Zároveň ale 60 % respondentů řeklo, že poskytovatelé služeb toho o problémech v jejich odvětví vědí málo – například nemají ponětí o tom, jak mohou různá odvětví používat technologie k inovacím.

Vedoucí pracovníci také vnímají řadu překážek v přijetí 5G, včetně počátečních investic (uvedlo 36 % respondentů), bezpečnosti (32 %) a zapojení zaměstnanců (29 %). Zatímco 78 % manažerů si myslí, že používání technologie 5G na pracovišti více zabezpečí jejich podnikání, jedna třetina (32 %) má ohledně bezpečnosti 5G naopak obavy.

Anders Lindblad, ředitel Accenture pro komunikace a média v Evropě, uvedl: „I přes nedostatek informací mnozí lídři s nadšením očekávají přínosy, které technologie 5G jejich firmám může přinést. Tyto hodnoty jsou momentálně zastíněny vnímanými riziky a nejistotou, které okolo 5G panují. Organizace, které dobře chápou potřeby zákazníků, však mohou tyto bariéry přijetí snadno překonat a mohou začít spolupracovat s poskytovateli služeb.“

Další poznatky z výzkumu:

•             Vnímání 5G se liší v závislosti na odvětví. Více než polovina (53 %) manažerů v energetickém sektoru si myslí, že 5G bude mít revoluční dopad díky své schopnosti pokrýt nové oblasti – vzdálené a s dosud obtížným pokrytím – v porovnání se 41 % všech dotazovaných vedoucích pracovníků.

•             Vládní/veřejný sektor má o technologii 5G nejnižší povědomí. 59 % respondentů z tohoto sektoru věří tomu, že 5G bude desetkrát rychlejší než 4G; v porovnání se 67 % všech respondentů. Kromě toho si pouze 66 % výkonných představitelů vlády v porovnání se 78 % všech respondentů myslí, že používání 5G pro připojení na pracovišti firmy lépe zabezpečí.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud