Přejít k hlavnímu obsahu

Revoluční klimatizace bez škodlivých plynů: od datových center po domácnosti

Pavel Trousil 20.05.2025
Klimatizace
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Britští vědci z Univerzity v Cambridgi představili průlomovou technologii, která by mohla změnit způsob, jakým chladíme naše domovy, kanceláře a vozidla. Nová metoda využívá takzvaný barokalorický efekt a slibuje nejen významné snížení emisí, ale také výrazně vyšší energetickou účinnost oproti konvenčním klimatizačním systémům.

Kapitoly článku

Co je barokalorický efekt?

Barokalorický efekt (anglicky barocaloric effect) je jev, kdy se při změnách tlaku v materiálu mění jeho teplota. Klíčovou komponentou této technologie jsou speciální plastové krystaly složené z molekul, které se normálně otáčejí kolem své vlastní osy. Když je látka vystavena tlaku, rotace molekul se zastaví a energie se uvolní ve formě tepla. Po snížení tlaku dochází naopak k ochlazování okolního prostředí.

Barocal
info ikonka
Zdroj: HENRY NICHOLLS / AFP
Zakladatel společnosti Barocal Xavier Moya předvádí prototyp chladicího zařízení.

Profesor Xavier Moya z Cambridgeské univerzity, který tuto technologii zkoumá již 15 let, popisuje výhody takto: „Tyto látky nepřispívají ke globálnímu oteplování a zároveň jsou energeticky účinnější než současné systémy.“

Proč potřebujeme novou technologii chlazení?

Současné klimatizační systémy představují rostoucí problém pro životní prostředí. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) jsou celosvětově v provozu přibližně 2 miliardy klimatizačních jednotek, přičemž jejich počet s rostoucí teplotou planety neustále narůstá. Současné technologie používají plynná chladiva, která při úniku ze zařízení výrazně přispívají ke skleníkovému efektu.

Profesor Cliff Elwell z univerzity College London upozorňuje na požadavky, které musí každá nová technologie splnit: jakákoli technologie, kterou představíme, musí splňovat základní požadavky – být kompaktní a dostatečně tichá pro použití v domácnostech a automobilech.

Barocal
info ikonka
Zdroj: HENRY NICHOLLS / AFP
„Pevné chladivo“, které používá společnost Barocal ve svém sídle v Cambridge.

Start-up Barocal: od laboratoře k praxi

V roce 2019 založil profesor Moya společnost Barocal s cílem převést objevy z výzkumu do komerční podoby. Firma v současnosti zaměstnává 9 lidí a funguje z poměrně skromného laboratorního kontejneru na parkovišti. Navzdory nenápadnému sídlu se start-up těší značnému zájmu investorů.

Za posledních několik let získala společnost Barocal financování ve výši přibližně 4 miliony eur. Mezi investory patří Evropská rada pro inovace a organizace Breakthrough Energy, iniciativa založená miliardářem Billem Gatesem zaměřená na snížení emisí skleníkových plynů.

Mohlo by vás zajímat

První prototyp: funkčnost před elegancí

Současný prototyp barokalorické klimatizace má rozměry velkého kufru a při provozu je poměrně hlučný. Hydraulický okruh mění tlak ve čtyřech válcích naplněných krystaly. Přestože zařízení zatím není optimalizováno z hlediska hmotnosti, objemu ani hlučnosti, skutečně funguje – připojená chladnička perfektně chladí nápoje.

Mohsen Elabbadi, inženýr společnosti Barocal, přiznává, že prototyp ještě není skutečně optimalizován. Přesto slibuje, že výkonnost finálních zařízení bude srovnatelná s konvenčními systémy.

Mohlo by vás zajímat

Plány na budoucnost: od velkých instalací k domácnostem

Komerční ředitel Florian Schabus plánuje uvést první produkt na trh do tří let. Zpočátku se bude jednat o chladicí jednotky pro velké nákupní centra, sklady, školy a datová centra. Společnost sází na to, že vyhlídka na nižší provozní náklady přesvědčí firmy k investici do vyšších počátečních výdajů.

Dlouhodobým cílem společnosti Barocal je dosáhnout prodejních cen srovnatelných s konvenčními chladicími zařízeními, což by umožnilo vstup na trh domácností. Technologie by mohla fungovat také pro vytápění. A podle odhadů by mohla snížit emise CO₂ až o 75 % ve srovnání s konvenčními chladicími systémy. A to ze dvou hlavních důvodů: pevné chladivo neuniká do atmosféry a systém je potenciálně energeticky účinnější.

Navzdory slibným vyhlídkám čelí barokalorická technologie několika překážkám. Vysoké nároky na tlak a složitá mechanika potřebná pro provoz těchto systémů je činí zatím poměrně drahými, těžkými a hlučnými. Klíčovou otázkou zůstává, zda se společnostem jako Barocal podaří tyto překážky překonat a přivést technologii na konkurenceschopnou cenovou úroveň.

Zdroj: Barocal, University of Cambridge, France24, Yahoo


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme