Plná verze programu SecureAPlus 3.3 Premium vám nabídne skenování souborů až dvanácti antivirovými enginy, mezi které patří například antiviry AVG, BitDefender, ESET či Sophos. Bez ochrany však váš počítač nezůstane ani v okamžiku, kdy nebudete připojeni k internetu – off-line je totiž využíván antivir ClamAV. Další úroveň zabezpečení přidává kontrola všech spustitelných souborů, typicky instalátorů aplikací nebo třeba ovladačů. Podle nastavení programu můžete buďto spuštění sami povolit, nechat SecureAPlus rozhodnout na základě digitálního certifikátu poskytovatele softwaru, nebo veškeré nové instalace zakázat. Díky nastavení uživatelských oprávnění lze zákaz instalace aplikovat třeba jen na vybrané uživatele.
Mnoho předvoleb nastavení je dostupných i pro další komponenty programu ve volbě »Settings«. Například nastavení »Universal AV | Daily Upload Limit« omezuje celkový objem dat odeslaných ke kontrole během jediného dne. Na kartě »Exclusions« si můžete vybírat antiviry, kterými budou vaše soubory odeslané do cloudu kontrolovány. V nabídce »Scan Settings | Antivirus« lze vypnout lokální (off-line) antivirovou kontrolu (»Enable Offline Antivirus«) či skenování souborů v reálném čase (»Enable Real-time Scanning«) a rovněž nastavit výjimky (»Exclusions«) pro soubory, které na výskyt škodlivého kódu testovat nechcete.
Plná verze bezpečnostní aplikace SecureAPlus 3.3 Premium bude váš počítač chránit před škodlivým softwarem po dobu 18 měsíců od instalace a aktivace. Běžná cena ročního předplatného programu SecureAPlus ve verzi Premium je přitom zhruba 600 korun.
|
|
Jako běžný antivir: Na první pohled možná ani nepoznáte, že SecureAPlus není úplně obyčejný antivir.
Program SecureAPlus vypadá na první pohled jako běžný antivir, ovšem jeho funkce se v mnohém liší. Je zde sice k dispozici klasická ochrana před škodlivým kódem pracující v reálném čase, další vrstvu bezpečnosti ovšem přidává skenování podezřelých souborů v cloudu – s využitím neskutečných dvanácti (!) antivirových enginů – a pak také automatické blokování neznámých a potenciálně nebezpečných aplikací, resp. instalace aplikací výhradně se svolením uživatele či administrátora. To vše snižuje pravděpodobnost, že se ve vašem počítači usídlí nějaká havěť.
Kontrola v cloudu: SecureAPlus má i běžný off-line režim pracující v reálném čase, jeho hlavní předností je ovšem kontrola souborů v cloudu.
Základní kontrola
Jak už je u současných verzí bezpečnostních programů zvykem, najdeme i v hlavním okně SecureAPlus informaci o aktuálním stavu zabezpečení. Nápis »Fully Protected« přitom značí, že jsou aktivovány všechny bezpečnostní komponenty programu SecureAPlus a zároveň staženy všechny dostupné aktualizace. Nabídka »Quarantine & History« skrývá výsledky testů a informace o podezřelých souborech odhalených při kontrole.
Kontrola disku počítače na výskyt škodlivých souborů se spouští tlačítkem »Complete Scan«. Tato kontrola ovšem neprobíhá tak, jak jsme u antivirů zvyklí. SecureAPlus totiž identifikuje na disku počítače všechny spustitelné soubory a odešle je do cloudu ke kontrole zmíněnými 10 antiviry. Přínosem je samozřejmě extrémní důraz na bezpečnost, tedy pečlivost kontroly potenciálně nebezpečných souborů v cloudu. Na druhou stranu, dle počtu odesílaných souborů, jejich velikosti a rychlosti vašeho internetového připojení, trvá antivirové kontrola programem SecureAPlus přece jen déle, než u běžného antiviru.
Baterie antivirů: Potenciálně nebezpečné soubory procházejí kontrolou hned dvanácti různými antiviry.
Správa aplikací
Další velmi výjimečnou vlastností programu SecureAPlus je tzv. »Interactive Mode«, tedy kontrola na pozadí operačního systému, při které je detekováno spouštění všech spustitelných souborů, typicky instalačních balíčků aplikací, a je na uživateli, zdali spuštění (instalaci) povolí, či nikoli. Pokud mluvíme o uživateli, je třeba říci, že SecureAPlus rozlišuje různá oprávnění uživatelů, takže lze například instalaci nových programů povolit pouze uživatelům s oprávněním administrátora.
Kontrola aplikací: Další speciální vlastností programu SecureAPlus je kontrola všech spouštěných aplikací.
Po kliknutí na tlačítko »Interactive Mode« můžete kontrolu spouštění aplikací ovládat. V základním nastavení je zvolen režim »Interactive Mode«, ve kterém je uživatel dotazován na instalaci či spuštění každé nové aplikace. Režim »Lockdown Mode« zakáže spuštění všech nedůvěryhodných aplikací, zatímco »Trust All« kontrolu aplikaci vypne. Dalším režimem je »Advanced Mode«, kdy můžete povolit instalaci a spouštění důvěryhodných aplikací. O důvěryhodnosti digitálního certifikátu takových aplikací pak může rozhodovat operační systém Windows, nebo bude SecureAPlus vycházet ze seznamů důvěryhodných certifikátů. Po přepnutí do režimu učení (»Learning mode«) bude SecureAPlus uchovávat záznam o každé zakázané aplikaci a při pokusu o opakované spuštění už rozhodne automaticky.
Důležitá jsou rovněž i nastavení, dostupná pod nabídkou »Advanced Settings«. Například seznam »Restricted Applications« obsahuje seznam důvěryhodných aplikací, které mohou být spouštěny, ovšem zároveň nebude za důvěryhodný považován žádný ze spustitelných souborů, které tyto aplikace vytvoří. Seznam »Trusted Certificate« obsahuje certifikáty důvěryhodných poskytovatelů softwaru.
Oprávnění uživatelé: Vhodným nastavením lze uživatelům bez administrátorských práv zcela zakázat instalaci nových aplikací.
Další nastavení
Mnoho předvoleb nastavení je ovšem dostupných i pro další komponenty programu SecureAPlus. Dostanete se k nim po kliknutí na tlačítko »Settings« v hlavním okně bezpečnostní aplikace. Například nastavení »Universal AV | Daily Upload Limit« omezuje celkový objem dat, odeslaných ke kontrole během jediného dne. Na kartě »Exclusions« si můžete vybírat antiviry, kterými budou vaše soubory odeslané do cloudu kontrolovány. V nabídce »Scan Settings | Antivirus« lze vypnout lokální (off-line) antivirovou kontrolu (»Enable Offline Antivirus«) či skenování souborů v reálném čase (»Enable Real-time Scanning«) a rovněž i nastavit výjimky (»Exclusions«) pro soubory, které na výskyt škodlivého kódu testovat nechcete. Naopak, pod volbou »Included File Types« lze rozšířit testování základních typů souborů o další formáty dle vašeho výběru.
Nastavení v nabídce »Update« ovládají aktualizace programu SecureAPlus a jeho databáze škodlivého softwaru. Výchozí nastavení, při kterém probíhají aktualizace zcela automaticky, ovšem není třeba nijak měnit. Důležitější je nastavení uživatelů pod »Manage User Rights«, kteří mohou měnit seznam důvěryhodných programů.