Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Škodlivé pro oči: jak se chránit před modrým světlem z monitorů a telefonů

Josef Mika 12.06.2024
Zdroj: Freepik

V naší digitalizované společnosti se modrému světlu vystavujeme nevyhnutelně často. Přečtěte si o jeho účincích a vhodných ochranných opatřeních.

Kapitoly článku

Modré světlo se vyznačuje krátkovlnnými paprsky s vysokou energií, které mají podobnou intenzitu jako polední slunce. Vzhledem k rostoucímu používání mobilních telefonů a počítačů jsme modrému světlu vystaveni stále více. Problémem je, že studie prokázaly, že modré světlo může být potenciálně škodlivé pro oči. Může způsobit tzv. makulární degeneraci, onemocnění, které se objevuje ve stáří a může vést ke značné ztrátě zraku, v krajních případech dokonce ke slepotě.

Co se ale přesně děje s našima očima? Když modré světlo dopadá na sítnici, vytváří se příliš mnoho proteinů. To spustí řetězovou reakci, která ničí zrakové buňky citlivé na světlo, známé také jako fotoreceptory. Tento proces je nevratný, protože fotoreceptory se již nemohou obnovovat. Poškozeny rovněž bývají i pigmentové buňky v sítnici.

Mohlo by vás zajímat

Světlo však netrápí jen naše oči, ale ovlivňuje i naše vnitřní hodiny. Narušuje produkci melatoninu – hormonu, který nás uspává. To může způsobit poruchy spánku a z dlouhodobého hlediska i další sekundární onemocnění.

Jak můžeme chránit oči před poškozením

Nejúčinnější ochranou je samozřejmě trávit méně času před obrazovkou. Televizory, displeje monitorů a mobilních telefonů jsou obvykle vybaveny nočním režimem nebo režimem ochrany očí, který modré světlo redukuje a očím odlehčuje.

modré světlo
Modré světlo z počítačových monitorů poškozuje náš zrak. Vyplatí se dělat přestávky a případně si pořídit speciální brýle.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pokud například hodně pracujete na počítači, můžete si každých 30 minut udělat dvouminutovou přestávku a podívat se do dálky. Nejlepší je vyhnout se používání chytrého telefonu nebo počítače přímo před spaním. Světelné LED diody by měly být umístěny tak, aby nesvítily přímo do očí. 

Optici nabízejí také speciální brýle, které chrání před modrým světlem. Můžete je koupit i v řadě tuzemských e-shopů. Jejich ceny se pohybují od 300 až do několika tisíc korun podle značky a provedení. Jejich výrobci také často cílí na náruživé hráče počítačových her.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme