Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Skvělá inovace pro anonymní Tor Browser: automatické obcházení blokací

Jiří Palyza 28.07.2022

Pokud si chcete při surfování zachovat maximální anonymitu, neobejdete se bez prohlížeče Tor. Jeho nová funkce automaticky obchází blokace autorit v některých regionech.

Tor Browser by měl mít své místo v každém počítači a na každém telefonu, protože žádný jiný prohlížeč neklade takový důraz na bezpečnost a ochranu dat uživatele. Není sice vhodný pro všechny činnosti, ale pro surfování byste jej měli používat pokud možno co nejčastěji.

V některých zemích, jako například Číně nebo Rusku, je jeho používání přísně omezeno. Nestačí tedy prohlížeč jednoduše instalovat a kliknout na "připojit".

Místo toho se uživatelé musejí ponořit do nastavení připojení a najít vhodnou okliku, která je přenese do sítě Tor. To nyní dělá nová automatika.

Obcházení cenzurních bariér pomocí Toru

connectionfailed

Pokud je Tor zablokován, automatický systém pomáhá blokaci obejít. | Zdroj: Tor Project

Pokud narazíte na problém, že je připojení k síti Tor blokováno, museli jste dříve příslušné přemostění vybrat ručně. To už není nutné. Existuje nový správce připojení, který to provede za vás. Pokud připojení nefunguje ihned, mohou uživatelé odpovídající bridge vyzkoušet.

Prohlížeč Tor Browser k tomu také nabízí seznam nastavení pro jednotlivé země, která lze prostřednictvím interaktivního nástroje převzít. Pokud to nefunguje nebo nastavení chcete provést sami, jsou nyní k dispozici také přepracovaná nastavení sítě.

Stav připojení a možnost snadného testu nyní najdete v horní části stránky s nastavením. Přidávání přemostění je nyní jednodušší, dlouhá pole s možnostmi nastavení jsou přehlednější.

Aktivace režimu HTTPS

Prohlížeč Tor je prvním browserem, který ve výchozím nastavení aktivuje režim HTTPS. Stejnou funkci najdete ve Firefoxu a Chromu, jen v jejich případě musíte sami nastavení aktivovat.

Režim HTTPS do značné míry odpovídá funkci rozšíření HTTPS Everywhere, které bylo dříve součástí prohlížeče Tor Browser. Nyní se používá nativní funkce a rozšíření bylo odstraněno.

Prohlížeč pro všechny

Tor Browser není určen jen pro informátory nebo návštěvníky darknetu. Měl by ho používat každý. Žádný jiný prohlížeč nebere zabezpečení a ochranu soukromí tak vážně. Tor byste měli při pohybu na internetu používat co nejčastěji.

Zdroj: Free Haven ProjectTorproject.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud