Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Skvělý trik pro Mapy Google: znáte už tuto možnost zobrazení?

Jiří Palyza 29.11.2023
Zdroj: Freepik

Některé funkce mapové služby Google jsou dobře skryté. Podíváme se na jednu z nich, která by se vám mohla hodit. Ukážeme si, jak ji snadno aktivovat.

Kapitoly článku

Mapy Google nabízejí spoustu informací o místech po celém světě, ale jedna poměrně zásadní zůstává často skryta. Jde o přesný údaj o nadmořské výšce.

Ačkoliv mapová služba ve výchozím nastavení nenabízí možnost získat výškové údaje přímo, existuje chytrý trik, jak je zjistit alespoň orientačně pro každý bod na mapě.

Zatímco zobrazení informací o GPS souřadnicích nebo plus kódů pro místa na mapě bez adresy je poměrně jednoduché, na údaje o nadmořské výšce je ale potřeba jít oklikou.

Postup je možné použít jak na počítačích, tak i mobilních telefonech. Zobrazení na počítači ale bude o něco pohodlnější, přeci jen máte k dispozici větší plochu monitoru nebo displeje.

Zobrazení nadmořské výšky v Mapách Google: jak to funguje

Zobrazení trasy na Mapách Google spolu s výškovým profilem
Mapy Google zobrazují nadmořskou výšku pro každý bod na trase. Sice ne přesný údaj, ale na výškovém diagramu lze poměrně přesně určit.
Zdroj: Mapy Google

Nadmořskou výšku lze zobrazit u bodů, které tvoří naplánovanou trasu pro pěší. Naplánujte si cestu mezi dvěma místy v oblasti, kde vás zajímá nadmořská výška. V režimu pro pěší se zobrazí trasa vašeho pochodu, kterou lze podle potřeby na různých místech upravit přetažením.

Pro odečtení nadmořské výšky jednotlivých bodů vytyčeného pochodu nás bude zajímat především postranní panel, ve kterém se posuneme úplně dolů. Tam objevíme diagram výškového profilu plánované trasy.

Mohlo by vás zajímat

Diagram výškového profilu zobrazuje informace o stoupání a klesání na trase. Kurzorem můžete přejíždět po diagramu nebo po trase, a současně se bude pohybovat i bod na trase nebo v diagramu. Přesnou nadmořskou výšku jednotlivých bodů trasy sice nezjistíte, ale z výškového diagramu ji lze alespoň rámcově odhadnout.

Existují sice alternativní metody, jakým je například je 3D satelitní zobrazení. To vizualizuje výškové úrovně, ale tyto náhledy nejsou spolehlivé ani přesné, protože neposkytují jasné referenční body.

Mapy Google mají ve své databázi uloženou přesnou nadmořskou výšku pro každý bod na mapě. Plánování trasy je jedním z mála způsobů, jak tyto informace získat.

Zdroj: Mapy Google/plánování trasy


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud