Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Smartphony, prodávané v EU, budou podporovány výrazně déle: platí to i pro starší zařízení

Jiří Palyza 09.09.2022

Uživatelé chytrých telefonů se mohou radovat: EU zveřejnila nový legislativní návrh, podle kterého mají být do budoucna mobily výrazně déle podporovány bezpečnostními aktualizacemi a updaty operačního systému.

Kapitoly článku

Zákonodárci EU navrhli rozsáhlé požadavky, týkající se smartphonů prodávaných v evropském regionu. Jejich součástí je i pravidlo poskytování bezpečnostních aktualizací výrobci nejméně po dobu pěti let a aktualizací operačního systému po dobu tří let. Navíc by se aktualizace zabezpečení měly dostat k uživatelům nejpozději do dvou měsíců po jejich uvolnění.

Pokud se podaří tato navrhovaná opatření prosadit a poté i přijmout, mohlo by to zásadně změnit způsob, jakým OEM výrobci Androidu řeší softwarovou podporu svých zařízení. Jediní, kdo v tuto chvíli slibují podporu svých produktů po dobu pěti let, jsou Samsung a Google. Týká se poskytování bezpečnostních aktualizací.

Výkon smartphonu se nesmí zhoršit ani bez aktualizací

oldsmartphones

V budoucnu by delší podporu aktualizacemi měly dostávat i výrazně starší smartphony. Hovoří se o bezpečnostních updatech až po dobu pěti let a aktualizacích operačního systému po dobu tří let. | Zdroj: Eirik Solheim/Unsplash

Nařízení by mohlo přinutit společnosti, aby poskytovaly aktualizace déle nejen pro své vlajkové modely, ale také levnější zařízení, u nichž se obvykle k dlouhodobějším updatům nezavazují.

Návrh nařízení také stanovuje, že kapacita akumulátoru se nesmí po aktualizaci operačního systému nebo firmwaru zhoršit. Platí to při použití stejné měřící metody, která byla použita původně pro prohlášení o shodě. Také se uvádí, že "...výkon zařízení se v důsledku odmítnutí aktualizace nezmění, s výjimkou aplikačního softwaru třetích stran."

Výrobci tak mají na výběr. Buď umožní snadnou výměnu akumulátoru a náhradní typy budou běžně k dispozici, nebo navrhnou a osadí akumulátory, které budou splňovat minimální normy. K nim patří i zachování 83 % jmenovité kapacity po 500 nabíjecích cyklech a 80 % po 1000 nabíjecích cyklech.

Zdroj: Ars Technica


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud