Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sonda InSight zaznamenala na Marsu rekordní zemětřesení

redakce 12.05.2022

InSight je meziplanetární sonda, která dosedla na rudou planetu roku 2018. Nemůže se sice pohybovat, nicméně to ničemu nevadí, protože jejím úkolem je studium vnější struktury Marsu, včetně nejrůznějších experimentů a měření. Jedním z přístrojů je i velmi citlivý seismograf.

A právě seismograf, tedy přístroj sloužící k zaznamenání síly otřesů povrchu, nám ukázal, že Mars rozhodně není úplně klidná planeta. 4. května, tedy 1 222. den mise, se začaly naším vesmírným sousedem šířit seismické vlny, a to jak povrchovou krustou, tak i vrstvami pod ní a dokonce i jádrem.

thumbnail-insight-nasa

| Zdroj: NASA

Z průběhu zemětřesení, způsobu šíření vln, jejich změn a odrazů bude možné po detailním prozkoumání a vyhodnocení dělat nejrůznější závěry. Vědcům to může leccos prozradit o struktuře jednotlivých vrstev pod povrchem a budou tak moci lépe porozumět třeba i tomu, jakým způsobem se formují horniny (to se obecně zkoumá dost špatně, protože formování hornin trvá velmi dlouho). Získané poznatky pak lze aplikovat samozřejmě nejen na Mars, ale i na Zemi, Měsíc a obecně veškeré skalnaté objekty ve vesmíru.

nasa-rameno-insight

| Zdroj: NASA

Když se ale zaměříme na samotné zemětřesení, tak jeho síla byla 5 na stupnici Richterovy škály. To znamená, že v našich pozemských podmínkách by mělo potenciál působit škody jen nestabilním budovám, u běžných domů by mohlo dojít k popraskání zdí. Určitě bychom ho ale byli schopni fyzicky cítit.

thumbnail-zeme-tr-eseni-na-marsu

| Zdroj: NASA

Kromě otřesů umí InSight měřit i teplotu a jeden čas se v médiích hodně řešil problém s Krtkem (oficiální název je HP3), což je vibrační vrták, který měl proniknout do země do zhruba pětimetrové hloubky. Tam měl měřit teplotu a tepelné toky. Problém byl, že původně se nedostal ani do půl metru a musel být vytažen, protože stěny díry byly moc měkké a Krtek v ní nedržel.

Nakonec pomohlo robotické rameno, které vrták přidrželo pomocí lopatky. Inženýři z NASA tak museli rameno využít i jinak, než původně plánovali, nicméně i přes veškerou snahu a menší dílčí úspěchy je nakonec tato část projektu neúspěšná – vrták se nepodařilo zavrtat dostatečně hluboko.

Zdroj: NASA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud