Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sony se neúspěšně brání žalobě: uživatelé PlayStation by mohli dostat své peníze zpět

Jiří Palyza 03.12.2023
Zdroj: dgim-studio/Freepik

Žaloba podaná v loňském roce obviňuje společnost Sony z toho, že zneužívá svou uzavřenou platformu pro videohry. Výrobci vytýká, že hráčům účtuje příliš vysoké poplatky.

Kapitoly článku

Hráči PlayStation tento problém dobře znají. Hry ve vlastním obchodě PlayStation Store jsou často výrazně dražší než ceny konkurence. Je to proto, že z prodejní ceny si Sony účtuje 30% provizi.

I přes námitky Sony nyní Londýnský soud povolil, aby se žaloba posunula v řešení. V případě úspěchu by mohla hráčům ve Spojeném království přinést platby až ve výši 7,9 miliard USD.

Proč jsou ceny v PlayStation Store tak vysoké?

PlayStation Store
Případ, který podal advokát spotřebitelů Alex Neill, bude nyní pokračovat a obě strany se budou dohadovat o jeho podstatě.
Zdroj: store.playstation.com

V žalobě je Sony obviněna z narušení pravidel hospodářské soutěže. Případ byl otevřen v srpnu loňského roku a obviňuje Sony z nekalých praktik v hospodářské soutěži. Vytýká ji 30% provizi ze všech prodejů v PlayStation Store. Také napadá skutečnost, že Sony brání ostatním prodejcům nabízet hry v jejím obchodě.

Tento přístup není v herním světě nijak neobvyklý, a proto by důsledky žaloby mohly postihnout i další výrobce herních konzolí.

Sony se pochopitelně snažila dosáhnout zamítnutí žaloby, ale odvolací soud se postavil proti s prohlášením, že "provozovatel platformy se neopírá o dostatečně významné argumenty, díky kterým by jeho odpor mohl mít naději u soudu uspět."

Mohlo by vás zajímat

Dalším krokem bude projednání důkazů a posouzení právní situace. Pokud bude žaloba úspěšná, společnost Sony bude muset hráčům ve Spojeném království zaplatit až 7,9 miliardy amerických dolarů.

Sony není obviněna z ničeho neobvyklého, například z tajné manipulace s cenami. Žaloba se týká stejného problému, který se objevuje u každé moderní herní platformy: účtování poplatků a blokování konkurence. Žaloba tvrdí, že tím, že neumožňuje třetím stranám prodávat přímo v obchodě PlayStation Store, omezuje konkurenci a zvyšuje ceny pro hráče.

Zdroj: Kotaku


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud