Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sony uvádí 98" 8K OLED TV. Bude stát víc než Corvetta

redakce 24.04.2019

Jak informoval server Digital Trends, Sony v rámci nového line-upu na druhou polovinu letošního roku zařadí do nabídky OLED televizor v rozlišení 8K s ohromujícím rozměrem úhlopříčky 98 palců.

Sony Master Series Z9G 8K HDR TV by měla být na trhu dostupná v červnu tohoto roku. Nový line-up Sony bude zahrnovat celkem šest různých modelových řad s velikostmi obrazovek od 43 až do zmíněných 98 palců. Všechny tyto stroje budou řízeny Android TV a podporují Apple AirPlay 2. Jistá je i podpora Dolby Atmos a Dolby Vision.

Sony Master Series Z9G 8K HDR

U tohoto špičkového modelu, který už teď aspiruje na ocenění v mnoha soutěžích, má být cena nastavena na 70 tisíc dolarů (to je něco přes 1,6 milionu korun), to je víc než zaplatíte za kdejaké sportovní auto, americký server Digital Trends si vybral pro srovnání Chevrolet Corvette Stingray, sportovní kupé s 6,2litrovým osmiválcem, jehož základní cena začíná na 57 tisících dolarech (cca 1,3 milionu korun). V plné palbě ale Corvetta Sony přeci jen předčí, včetně ochranného látkového přehozu vozu ze speciální tkaniny totiž cena dokáže vystoupat až na nějakých 80 tisíc (1,9 milionu korun).

Ovšem pro ty, kterým se zdají cena a rozměr obrazovky nového tažného koně ze stáje Sony příliš velké, Sony nabídne ekonomičtější variantu, „hříbě“ s 85palcovou úhlopříčkou obrazovky OLED 8K HDR. Ta by měla stát „pouhých“ 13 tisíc dolarů (kolem 300 tisíc korun), jak informuje server Digital Trends.

Sony Z9G spolu s několika dalšími nově uváděnými televizory, je vyzbrojen procesorem Sony X1 Ultimate, který je klíčovým už proto, že kvalita obrazu bude silně záviset na upscalingu neboli převzorkování dodávaného obsahu do 8K. Ono totiž převzorkovat obraz pro všech 33 milionů pixelů na displeji 8K není totiž žádná hračka, ale silný a osvědčený procesor X1 Ultimate by tohle měl zvládat. Je zajímavé, že stejný procesor Sony nasazuje do některých 4K modelů vyšších řad. Ty byly po zásluze oceněny už na veletrhu CES 2018 právě za vysokou kvalitu zpracování obrazu i zvuku tímto procesorem. Zdá se, že Sony a jeho X1 Ultimate má ještě dost silnou výkonovou rezervu pro velmi intenzivní práci spojenou s převzorkováním do rozlišení 8K. Díky technologii Backlight Master Drive společnosti Sony a lokálnímu stmívání obrazovky v plném rozsahu dělá procesor svou práci natolik dobře, aby dodal k divákovi přesvědčivý obraz 8K.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud