Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Soukromá zařízení na pracovišti představují pro firmy bezpečnostní výzvu

redakce 05.09.2012

Třetina respondentů odmítá dodržovat firemní politiku, pokud omezuje používání soukromých mobilních zařízení pro pracovní účely.

Průzkum, který představila společnost FORTINET analyzuje trend pronikání soukromých mobilních zařízení do pracovního prostředí (Bring Your Own Device, BYOD). Průzkum byl zaměřen na mladé, aktivní uživatele mobilních zařízení, kteří přicházejí na pracoviště s představou, že zde mohou využívat své vlastní přístroje.

Právo výběru zařízení i aplikace

Na pracovišti nebo pro pracovní účely používá svá osobní mobilní zařízení až 74 % respondentů průzkumu. Ještě důležitější je, že 55 % z nich tuto možnost vnímá mnohem spíše jako své „právo“ než jako „výsadu“. Z pohledu uživatelů je hlavní motivací pro toto chování požadavek mít neustálý přístup ke svým oblíbeným aplikacím, především k sociálním sítím a soukromé komunikaci. Závislost na osobní elektronické komunikaci je velmi silná: 35 % respondentů si nedokáže představit den bez přístupu k sociálním sítím, 47 % bez psaní SMS zpráv.

Mladí zaměstnanci přitom často chápou, že trend BYOD může pro jejich organizaci představovat bezpečnostní riziko. 42 % připouští, že výsledkem může být únik dat a vystavení firemního IT systému dalším hrozbám. I tak ale více než třetina (36 %) respondentů připouštějí, že porušují nebo by byli ochotni porušovat firemní zákaz používat osobní zařízení pro pracovní účely. 30 % dotazovaných pak uvádí, že by nebyli ochotni dodržovat ani firemní zákaz používat neschválené aplikace. Toto riziko roste, protože uživatelé si mnohdy představují, že by měli mít možnost si pro pracovní potřeby sami vybírat nejen zařízení, ale i aplikaci. Dokonce se pro tento trend již objevilo i speciální označení: BYOA (Bring Your Own Application).

Ještě horší se z pohledu zabezpečení zdá, že zaměstnanci nejsou nadšeni z možnosti, že by jim firmy měly na jejich soukromá zařízení instalovat bezpečnostní software. 66 % respondentů si myslí, že zabezpečení zařízení je jejich vlastní věc, a to i když ho používají pro pracovní účely. Odpovědnost zaměstnavatele zde uznává pouze 22 % dotazovaných.

O průzkumu

15 států zahrnutých do průzkumu: Polsko, USA, UK, Francie, Německo, Itálie, Španělsko, UAE, Indie, Jižní Korea, Čína, Singapore, Taiwan, Japonsko, Hong Kong.

Jak často používáte soukromá mobilní zařízení pro pracovní účely?

  • Nikdy - 9 %
  • Velmi zřídka - 10 %
  • Jednou nebo dvakrát za měsíc - 8 %
  • Několikrát měsíčně - 10 %
  • Většinu dní - 21 %
  • Každý den - 42 %

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud