Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Spamový šampionát opět ovládly Spojené státy

redakce 29.07.2014

Aktuální žebříček Dirty Dozen znovu potvrzuje, že šíření spamu je globální problém. Česká republika obsadila 34. místo.

Mezi světovým fotbalovým šampionátem a Hrami Commonwelthu, které právě probíhají, je ten nejvhodnější čas zveřejnit „ligovou tabulku“ světového šampionátu ve spamu, kterou každé čtvrtletí sestavuje společnost Sophos. Vítězem jsou, stejně jako v prvním čtvrtletí letošního roku, Spojené státy americké. Česká republika skončila na 34. místě – ve srovnání s prvním kvartálem roku 2014 si pohoršila o celých 16 příček.

Spojené státy se v předchozích třech měsících podílely na celkovém objemu nevyžádané pošty 24,2 procenta. Na prvním místě skončily s výrazným náskokem. Druhé místo zaujala překvapivě Francie se 6,7 procenta, která se v minulém období do „tuctu špinavců“ vůbec nedostala, a třetí místo se 6,2 procenta obsadila Čína. Ta si oproti prvnímu čtvrtletí roku, kdy skončila druhá, naopak polepšila.

Společnost Sophos připravuje žebříček Dirty Dozen (v překladu „Tucet špinavců“) pravidelně každé čtvrtletí a využívá k tomu informace své globální sítě pro zkoumání hrozeb SophosLabs. Čtvrtletní zprávy Dirty Dozen ukazují, ve kterých částech světa bylo v uplynulém období rozesláno nejvíce spamů. Aktuální přehled zemí, které se nejvíce podílejí na šíření nevyžádané pošty, Sophos zveřejňuje na svém webu Naked Security.

První tabulka ukazuje objem spamu v jednotlivých zemích, druhá přibližný objem spamu na jednoho obyvatele dané země v druhém čtvrtletí roku 2014.

  sopspam-nahled 

  sopspam2-nahled

Nechceme vůbec tvrdit, že prevence spamu by měla být konkurenčním cvičením, ani neoznačujeme země, které se umístily na předních příčkách tabulek, za nejhorší delikventy v oblasti počítačové trestné činnosti.

Pamatujte si ale, že naprostá většina spamů je odesílána z nic netušících počítačů infikovaných malwarem, takže pokud nebudete opatrní, můžete se bez vlastního přičinění stát součástí problému, nikoli jeho řešení.

Představte si situaci, že váš počítač je nakažen tolik, že neznámí kyberzločinci z druhého konce světa si mohou objednat rozesílku spamu z vašeho počítače, kdykoli se jim zachce.

Pěkné, že? Teď se pohodlně posaďte a zapřemýšlejte, co dalšího mohou ti podvodníci na vašem počítači dělat:

 • protokolovat stisky vašich kláves a ukrást vám tak uživatelská jména a hesla
 • prohledávat soubory a stahovat vaše data
 • nutit vás do klikání na PPC reklamy a generovat tak zisk
 • přispívat „doporučeními“ pro vaše přátele na sociálních sítích
 • stahovat více malwaru, například ransomware, který uzamkne vaše data a za jejich odemčení požaduje poplatek
 • útočit na webové stránky jiných lidí, takže budete sami vypadat jako podvodníci
 • působit jako prostředník, který nabízí vaše internetové připojení dalším podvodníkům, aby jím mohli zakrýt svoji stopu

Téměř každý spam, který byl započítán do žebříčku SophosLabs, pocházel z počítače, kde zároveň mohly probíhat i všechny výše uvedené činnosti.

Spam je světová hra

Stejně jako World Cup je světovým fotbalovým šampionátem, protože jej sledují nadšenci z celého světa, i náš šampionát ve spamu je připomínkou toho, že šíření spamu je celosvětový problém, který se týká nás všech.

Tabulky spamového šampionátu jsou samozřejmě primárně vnímány negativně i bez ohledu na celosvětový objem spamu. TOP dvanáctka zemí nikdy nebude mít nouzi o kandidáty – jakmile jeden vypadne, nahradí ho jiný. V posledním čtvrtletí ale můžeme najít i několik pozitivních bodů – nejvíce pozoruhodný je fakt, že země s nejvyšším podílem spamu na obyvatele už nemají před ostatními tak vysoký náskok.

Jak se dá očekávat, Spojené státy zaujímají přední příčku především z důvodu nejvyššího počtu obyvatel a že je zde soustředěna většina světové internetové infrastruktury. I pro náš spamový šampionát jsou USA měřítkem pro srovnání objemu spamu na obyvatele. Ostatní země jsou pak v tabulkách umístěny podle toho, o kolik méně či více spamu než USA rozešlou.

Značně zjednodušeně tedy lze říct, že průměrný počítač v zemi, kde je objemově dvakrát více spamu na obyvatele než v USA, má tím pádem i dvakrát vyšší šanci, že může být nakažen malwarem.

Velké zlepšení v Bělorusku

V druhé polovině roku 2013 byl objem spamu na hlavu v Bělorusku 10× vyšší než v USA. V současné době Bělorusko přenechalo první místo Bulharsku – obě tyto země mají objem spamu dvakrát vyšší vzhledem k USA.

Některé další zajímavosti, které lze z aktuálních tabulek vyčíst:

 • Švýcarsko se přesunulo z 20. příčky (v předchozích třech čvtrtletích) na třetí místo.
 • Lucembursko se od loňského roku drží na čtvrtém místě. Nedokážeme říci důvod, ale pro rozvinuté ekonomiky Evropské unie toto umístění není dobrá bilance. Do budoucna by se to ale mělo zlepšit. 
 • Francie a Itálie se v loňském roce v žebříčku Dirty Dozen objevily poprvé. Itálie se umístila těsně pod „vítěznou“ dvanáctkou – na 14. místě, Francie byla nanejvýš na 27. příčce.
 • Přestože Spojené státy jsou v každém čtvrtletí vítězem co do objemu šířeného spamu, nikdy předtím se nedostaly do dvanáctky zemí, ve kterých je nejvíce spamů na obyvatele. V uplynulém čtvrtletí se to ale změnilo – USA se probojovaly na 12. místo.
 • Do „tuctu špinavců“ se tentokrát nedostaly malé země jako Bahamy nebo Macao, jejich pozici získal Island.
 • Jedinou zemí z jihovýchodní Asie, která se dostala do žebříčku vzhledem k objemu spamu na hlavu, je Tchaj-wan.
 • Česko co do objemu spamu na obyvatele figuruje na 25. příčce.

Zabijte zombie ještě dnes!

Nechceme na vás ukazovat prstem, pokud pocházíte zrovna z jedné ze zemí, která ve spamovém šampionátu skončila na některé z předních pozic. Zato ale chceme, abyste si uvědomili, že téměř každý spam, který uvízne ve spamové pasti SophosLabs, se tam dostal proto, že někdo bezpečnost zanedbal. Nepodporujte kyberzločince v jejich aktivitách: zabijte zombie ještě dnes!


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud