Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Střih videa ve 4K a bezplatně? Možná nevěříte, ale nástroj s podporou umělé inteligence to dokáže

Jiří Palyza 26.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Někdy se mu také přezdívá "Premiere killer", ale tak silný OpenShot zase není. Každopádně pokud je pro vás následné zpracování a střih videa hobby, jistě stojí za vaši pozornost. Nabízí širokou škálu praktických funkcí a intuitivní ovládání.

Kapitoly článku

Aktualizace pro tento open sourcový editor nepřicházejí tak často, jak jsme na to zvyklí v případě Windows nebo internetových prohlížečů. Pokud je ale vývojáři uvolní, stojí to za to. Je to i případ současného updatu na verzi 3.

A hned na úvod si dovolíme jeden tip: pokud se zajímáte o postprodukci videa a rádi si své snímky upravujete, doporučujeme neutrácet hned za drahé profesionální nástroje, byť vás to láká. Klidně vyzkoušejte bezplatné alternativy. Teprve pokud byste zjistili, že vám z nějakého důvodu nevyhovují, své peníze můžete utratit vždy.

OpenShot 3: jakými novinkami nás překvapí nejnovější verze
 

Náhled na video v programu OpenShot
Program nabízí plynulé náhledy, v zobrazení jednoho okna najdete vše potřebné.
Zdroj: OpenShot

Bezplatný nástroj OpenShot 3 nabízí inovace především v následujících oblastech:

Stabilita: střih videa je činnost, která je náročná především na hardware. Vývojáři se u verze 3 zaměřili především na zlepšení stability. Patří k tomu i vylepšení funkcí časové osy, ukládání do mezipaměti a funkce undo/redo.

Video-Preview: zásadními změnami prošel dekodér videa. Výsledkem je plynulejší náhled videa a podpora více formátů.

Časová osa: timeline je při střihu videa ústředním prvkem, základním orientačním nástrojem. OpenShot nyní umožňuje mnohem přesnější a rychlejší úpravy videa. Video efekty jsou díky vlastnímu barevnému označení lépe rozeznatelné.

Paměťová náročnost: přestože střih videa si z hlediska hardwarových požadavků žádá své, jedním z cílů aktualizace nejnovější verze programu bylo snížit paměťové nároky. To by se mělo týkat zejména zpracování extrémně dlouhých záznamů.

Mohlo by vás zajímat

Export: novinkou jsou předvolby exportu pro animované soubory GIF, MP3 (tedy pouze zvuková stopa) a YouTube videa v rozlišení 2K a 4K nebo MKV.

Rozdělení video klipů: video soubory lze snadno rozdělit na několik klipů a exportovat je současně.

Podrobný seznam změn na webu poskytovatele uvádí několik dalších novinek a vylepšení. OpenShot je k dispozici ke stažení zdarma, a to pro platformy Windows, a také pro macOS a Linux.

Rychlá práce a vcelku komfortní výbava

Střih videa v programu OpenShot
Technologie hardwarové akcelerace pomáhá programu OpenShot pracovat poměrně rychle.
Zdroj: OpenShot

Podpora hardwarové akcelerace není úplnou novinkou verze 3 a už předchozí verze ji nabízely. U novějších grafických karet je podporováno přímé dekódování a kódování videa bez zatěžování procesoru. To výrazně zlepšuje celkový výkon nástroje. Jak moc, to také závisí na použitém formátu videa. Při exportu poznáte experimentální profily podle zelené značky.

Zrychlila se také práce s klíčovými snímky (keyframes). Protože u delších videí a rozsáhlejších projektů často docházelo k problémům, vývojáři systém klíčových snímků zcela přepracovali. Nyní je také mnohonásobně rychlejší.

OpenShot navíc podporuje import souborů Blender (verze 3.3), lze tedy například přímo integrovat úvodní animace. Funguje také import a export souborů XML. Tímto způsobem můžete své video projekty dále zpracovávat i v prostředí Adobe Premiere nebo Final Cut Pro.

Mohlo by vás zajímat

Další zajímavé funkce, které může OpenShot nabídnout, jsou následující:

Efekty s podporou umělé inteligence: díky nim můžete provádět zajímavé věci, například eliminovat chvění kamery, rozpoznávat objekty a sledovat je ve videu.

Video efekty: vývojáři vylepšili některé efekty videa, nyní je například k dispozici možnost rozsáhlého přizpůsobení vestavěného textu.

Zvukové efekty: v oblasti audia měl OpenShot dlouhou dobu co dohánět. V současné verzi je k dispozici devět nových efektů, například pro zvýraznění hlasitých zvuků a potlačení tichých zvuků, nebo pro šeptání.

Widget pro slider: práce s časovou osou je při úpravách videa velmi důležitá a patří k základům. OpenShot v této oblasti řeší několik problémů. Nový posuvník poskytuje kompletní mini náhled časové osy. Uživatelé si mohou snadno zvolit, kterou oblast časové osy chtějí upravovat.

Mohlo by vás zajímat

Transformační nástroj: funkce pro transformaci byla zcela přepracována. Měřítko, otáčení nebo zvětšování je nyní jednodušší a rychlejší.

Další podpora formátů: OpenShot nabízí podporu pro FFmpeg 4.

Rychlost a stabilita: obě požadované vlastnosti byly vylepšeny především pro oblasti renderingu, práce s časovou osou a zoomování.

Tak jde skutečně o "zabijáka" profesionálního softwaru od Adobe?
 

AdobePremiere
Nástroje od Adobe patří už dlouhodobě k etalonům softwaru pro zpracování obrázků a videí.
Zdroj: Adobe Premiere

OpenShot se dá vcelku intuitivně ovládat v prostředí jednoho okna, které nabízí všechny potřebné nástroje. Ve spodní části grafického rozhraní freewarového programu jsou video a audio stopy, na které se rozloží váš video soubor. Ten potom můžete editovat, stříhat a upravovat.

Velké okno náhledu umožňuje sledovat změny v reálném čase. Kromě oblasti pro soubory projektu zde najdete také různé přechody a video efekty. Pomocí nich můžete svá videa vyšperkovat.

Po dokončení své práce můžete hotová videa exportovat v různých formátech. Lze si vybrat z MP4, AVI, FLV, MOV, MPEG, OGG a WEBM. Jsou možná různá rozlišení až ke 4K při 60 FPS.

Na to, že jde o freeware, má OpenShot poměrně širokou škálu funkcí s velmi jednoduchým ovládáním. Nicméně buďme upřímní – profesionálním programům, jako např. Adobe Premiere, se nepřibližuje. Program je ideální pro menší editační projekty a první kroky v oblasti editace videa.

Další bezplatné alternativy, které by neměly ujít vašemu zájmu

OpenShot ale samozřejmě není jediným bezplatný nástrojem, který bychom vám mohli pro střih videa doporučit. V následující tabulce nabízíme přehled dalších programů, které – pokud je editace a zpracování videa vašim koníčkem – určitě stojí za vaši pozornost.

 


Název programu Odkaz ke stažení

DaVinci Resolve 18.6.3 www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

Shotcut 24.01.28 www.shotcutapp.com/download/

VSDC Free Video Editor 8.3.7.506 www.videosoftdev.com/

Lightworks 2023.2.143376 www.lwks.com/

SimpleVideoCutter 0.29 github.com/bartekmotyl/simple-video-cutter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud