Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

T-Mobile bude nabízet jen 3G, ovšem modernější

redakce 01.03.2012

Společnost T-Mobile ukončí provoz sítě UMTS TDD (obchodní název Internet 4G) k 31. květnu.

Kapitoly článku

Operátor investoval v posledních dvou letech nemalé částky do rozvoje modernější technologie  UMTS FDD (3G), a proto se rozhodl ukončit provoz technologie starší. Během následujících tří měsíců bude uživatelům nabídnut výhodný přechod na nejrychlejší 3G síť umožňující datové přenosy s rychlostí až 21 Mbit/s.

Technologie UMTS TDD, nabízená pod obchodním názvem Internet 4G, umožňuje surfovat rychlostí nejvýše 2 Mbit/s. S ohledem na velmi dynamický vývoj v oblasti mobilních dat nemůže již konkurovat současným druhům připojení. Dnes ji překonává mnohonásobně rychlejší UMTS FDD (3G) síť s přenosovou rychlostí až 21,6 Mbit/s.

Kromě toho je starší technologie UMTS TDD dostupná zhruba pro 63 procent populace v Česku na rozdíl od modernější fáze UMTS FDD (3G), kterou má k dispozici 83 procent obyvatel, a na jejíž rozšíření a vylepšení bude operátor pracovat nadále i v tomto roce. I proto zcela jasně kraluje 3G – od ledna loňského roku přešlo z UMTS TDD na 3G více než 35 000 zákazníků.

Uvolněná frekvenční spektra podle vyjádření tiskové mluvčí operátora, Martiny Kemrové budou navráceny zpět ČTÚ.

Nový modem pro staré zákazníky za 1 Kč

Aby byl pro zákazníky přechod na novou technologii co nejjednodušší, připravil pro ně T-Mobile automaticky náhradu v podobě modemu Huawei E352s-5, podporující nejrychlejší datové přenosy díky HSPA+. Stahovat tak bude možno až desetkrát rychleji než v původní síti.

Každý zákazník operátora, kterého se situace týká, bude mít nárok na uvedený USB modem za symbolickou jednu korunu. Uživatelé budou průběžně informováni telefonicky, poštou, e-mailem či ve svém Vyúčtování služeb, firmy pak prostřednictvím svého obchodního zástupce. Modem si budou moci objednat buď přímo během telefonického rozhovoru, nebo na základě poukazu, který jim bude doručen poštou. Ten bude možné uplatnit on-line, zavoláním do Zákaznického centra T-Mobile, nebo bude možné si nový modem vyzvednout v jakékoli značkové prodejně. Uživatelé předplacených datových karet získají nový modem ve značkových prodejnách po předložení SIM karty s aktivním tarifem Twist Internet nebo Twist Internet Basic.

Tarify

Ačkoliv provoz sítě bude ukončen, v platnosti i nadále zůstanou původní Internet 4G tarify. Každý zákazník si může vybrat, zda chce nadále používat svůj stávající paušál, nebo zda zvolí přechod na modernější Internet na cesty, který nabízí až o polovinu nižší cenu. Internet 4G tarify již ale nebudou dále nabízeny pro nové aktivace a rovněž nebude umožněno jejich prodloužení.

Koho se situace týká?

Situace se týká těch zákazníků, kteří se aktivně připojují k UMTS TDD pomocí modemu vhodného pro tuto síť, nebo využívají jeden z následujících tarifů:

  • Internet Basic
  • Internet Standard
  • Internet Premium
  • Twist Internet
  • Twist Internet Basic

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud