Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tableto-notebooky s Windows 8 na IFA

redakce 01.09.2012

Berlínské výstavy IFA 2012 využila řada výrobců k prezentaci svých přenosných zařízení se systémem Microsoft Windows 8 – tabletů, ultrabooků i speciálních tabletů, ze kterých můžete notebook snadno udělat. Připojíte, nebo vysunete klávesnici a můžete začít pracovat.

Notebooky s otočným displejem, které lze následně použít jako tablet, nejsou ve světě PC žádnou novinkou. Ovšem ty „původní“ se systémem Windows XP Tablet PC Edition (z roku 2002) ovládané perem ještě nebyly to pravé ořechové. Teď je situace samozřejmě jiná. Systém MS Windows 8 s grafickým rozhraním „metro“ a dotykové displeje ovládané prstem jsou mnohem vhodnější a tablety obecně jsou populární.

Na výstavě IFA už bylo mnoho připravovaných produktů s Windows 8 k vidění. Tablet je sice praktická věc, ale pokud potřebujete opravdu „seriózně“ pracovat (tedy psát delší texty, tabulky apod.), bez klávesnice se zatím neobejdete. Proto většina výrobců má ve výrobním plánu i ultrabooky s dotykovým displejem, případně tablety, ke kterým můžete klávesnici připojit, nebo i notebooky, ze kterých nějakým způsobem tablet uděláte.

Samsung představil na výstavě IFA hned několik tabletů s Windows 8. Celá řada (včetně mobilních telefonů s Windows 8) dostala název ATIV. Nejvýkonnější je Samsung Ativ Smart PC Pro, což je tablet s 11,6palcovým displejem vybavený procesorem Intel Core i5, 4 GB paměti a SSD displej. Podobně jako u Asus Transformeru k němu můžete připojit klávesnici s touchpadem. Jeho hmotnost je asi 890 g.

Základní verze tabletu s Windows 8, z kterého lze pomocí připojitelné klávesnice udělat notebook, se jmenuje Samsung Ativ Smart PC. Základem je procesor Intel Atom (nové generace) a tablet bude lehčí, tenčí, pasivně chlazený, levnější, ale samozřejmě méně výkonný. Displej má také 11,6 palce, ale rozlišení je jen 1366 × 768 bodů (verze Pro má Full HD). Samsung Ativ Tab je pak nejjednodušším tabletem s s Windows 8 RT, ke kterému klávesnici nepřipojíte.

Ve výhledu Samsungu jsou ale i další zajímavé produkty – k vidění byl prototyp notebooku se dvěma displej (samsung to označuje Dual Display). Na notebook přiklopíte víko, které má displej i z druhé strany a máte k dispozici tablet. Jde o podobný koncept jako Taichi od firmy Asus.

Podobný koncept jako použil Asus u svého Transformeru zvolila i firma Acer u svého tabletu Iconia W5. Použít ho můžete v několika modech – Tablet Mode, Productivity Mode (s připojenou klávesnicí) a Presentation Mode (v držáčku například při sledování filmů). Acer Aspire S7 je pak velmi pěkný 13“ ultrabook s dotykovým displejem (tzv. Touch Ultrabook).

Toshiba připravuje nové ultrabooky Satellite U920t spolupracují se systémem Windows 8. Ultrabook má schopnost snadné přeměny z režimu notebooku s klávesnicí a dotykovými možnostmi do režimu tabletu s multidotykovým ovládáním až pěti prsty. Satellite U920t je vybaven displejem o úhlopříčce 31,8 cm (12,5"") se širokým pozorovacím úhlem a nabízí rychlé probuzení i rychlé spuštění během několika sekund.

Dalším příkladem zajímavého spojení notebooku a tabletu je hybridní počítač Sony VAIO Duo 11 s designem „Surf-Slider“ umožňující hladký přechod mezi režimem tabletu a režimem s klávesnicí. Klávesnice se z tabletu šikovně vysune. Kromě displeje je k dispozici i digitální pero. VAIO Duo 11 má velmi tenké tělo černé barvy.

Do podzimu, kdy má být systém Windows 8 uveden, se jistě řada zajímavých konvertibilních produktů objeví. Dell například připravuje model XPS.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud