Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Také máte někdy pocit, že více matoucí už to ani být nemůže? Co vlastně znamenají symboly na SD kartě?

Michal Bareš 16.04.2023

SD karty denně používá řada z nás ve spoustě zařízení pro rozšíření paměťové kapacity. Přemýšleli jste ale někdy nad významem velkého množství symbolů, kterými jsou označeny? Při nákupu nové karty můžeme být zaskočeni, proto se vše pokusíme vysvětlit.

Kapitoly článku

SD karty běžně najdete je v chytrých telefonech, fotoaparátech i kapesních herních konzolích. Při nákupu nové karty se většina uživatelů řídí kromě kapacity a ceny pouze velikostí SD karty. Pravidlem je, že v mobilních telefonech se používají téměř výhradně microSD karty a v digitálních fotoaparátech pro změnu spíše větší paměťové karty.

Jen málo uživatelů ale věnuje při nákupu pozornost symbolům vytištěným na samotných paměťových kartičkách. Ty však prozrazují hodně o jejich schopnostech. Vysvětlíme vám, co různé značky znamenají a jaké vlastnosti se za nimi skrývají.

Kapacita SD karet

 

sd1-web

Pro karty SD existují různé rychlostní třídy, foto: SD asociace

Maximální teoretická kapacita paměťových SD karet dosahuje ohromujících 128 terabajtů. V praxi ale běžně koupíte maximálně karty s kapacitou jednoho až dvou terabajtů. Abyste mohli odhadnout velikost karty na první pohled, téměř na všech SD kartách jsou zobrazeny určité symboly.

 • SD: znamená původní verzi karty s úložným objemem až dva gigabajty.
 • SD HC: Písmena HC znamenají “High Capacity” (vysoká kapacita). Těmito písmeny bývají většinou označeny karty do maximální velikosti 32 GB.
 • SD XC: Zkratka pro Extended Capacity (rozšířená kapacita) a umožňuje úložný prostor až 2 TB.
 • SD UC: Představují nejvyšší kapacitní třídu s teoreticky až 128 terabajty datového úložiště.

Ale pozor: SD-XC a SD-UC karty jsou podporovány pouze od Windows 7 nebo Mac OS X 10.6.5 výše. Prostřednictvím malého triku ale můžete tyto karty provozovat i na starších systémech.
Stačí naformátovat kartu na starší souborový formát FAT32. Jedinou nevýhodou je, že maximální velikost jednotlivých souborů bude v takovém případě omezena na čtyři gigabajty.

Nepodceňujte: Rychlost

 

sd2-web

Na SD kartách je často současně uvedeno několik symbolů, které si dokonce někdy i protiřečí, foto: Sandisk / Pozadí vytvořené pomocí Midjourney


Parametrem, který mnoho uživatelů při nákupu nové SD karty podceňuje, je přenosová rychlost. Pozornost byste měli také věnovat rozdílu mezi rychlostí čtení a zápisu. Velký údaj "MB/s" na kartě naznačuje maximální rychlost čtení.

Hledáte-li ideální kartu do fotoaparátu, musíte zvolit typ, jehož rychlost zápisu je dostatečně vysoká pro rozlišení vašeho fotoaparátu. V takovém případě je nejlepší věnovat pozornost velkému V v kombinaci s číslem před ním.

V je zkratka pro Video Speed Class (rychlostní třída videa) a uvedené číslo označuje minimální rychlost zápisu v megabajtech za sekundu.
V30 podporuje HD rozlišení
V60 nebo více se používá pro 4K
V90 podporuje dokonce formáty 8K

sd3-web

Srovnání ukazuje rychlostní třídy, foto: SD asociace

 

Dalším parametrem označeným na paměťové kartě, je Speed Class, tedy rychlostní třída. Tu označují symboly C a U. Vedle písmena je uvedeno číslo, které označuje minimální rychlost zápisu. Totéž platí pro písmeno U, ale v tomto případě musíte hodnotu vynásobit deseti:

 • C10 pak znamená deset MB/s
 • U1 také znamená deset MB/s


V současnosti se stále na SD kartách objevují oba symboly, ale označení C je zastaralé a v budoucnu jej zcela nahradí písmeno U.


Posledním symbolem označujícím rychlost je UHS, neboli Ultra High Speed. Tato hodnota značí maximální rychlost zápisu a je zapsána římskými číslicemi a rozdělena takto:

 • UHS-I : 104 MB/s
 • UHS-II : 312 MB/s
 • UHS-III : 624 MB/s, což je přibližně stejná přenosová rychlost, jaké dosahovaly SATA SSD disky.

Nesmíme zapomenout ani na prémiovou třídu EX, která značí, že paměťová karta dosahuje díky podpoře sběrnice PCIe přenosových rychlostí až jednoho terabajtu za sekundu.

Další symboly na SD kartě: Třída aplikačního výkonu

 

sd4-web

Na microSD kartách často najdete označení A1 nebo A2, foto: Sandisk / Pozadí vytvořené pomocí Midjourney


Vzácněji se na SD kartách nacházejí i další symboly. Například na microSD kartách najdete znak A1 a A2, který znamená Application Performance Class. Tato kategorizace se používá pro označení výkonu v kombinaci se zařízeními využívajícími systém Android. Karty typu A1 jsou méně výkonné než karty typu A2.
Odpovídající hodnoty bývají často vyjádřeny v množství vstupně-výstupních operací za sekundu (IOPS), které karta dokáže zpracovat, například:


A1:

 • Minimální rychlost čtení: 1500 IOPS
 • Minimální rychlost zápisu 500 IOPS

A2:

 • Minimální rychlost čtení: 4000 IOPS
 • Minimální rychlost zápisu 2000 IOPS


Velký zmatek mezi výrobci

Na většině SD karet bývá současně uvedena řada symbolů, které se zdají být navzájem protichůdné. Pro laiky není snadné z nich na první pohled odhadnout skutečný výkon. Standardy a normy jsou samy o sobě dobrý nápad, ale příliš mnoho dobrých věcí jen přispívá ke zmatku, zejména proto, že zobrazené symboly si často odporují. Doufáme, že informace z našeho článku vám pomohou vybrat tu správnou kartu pro vaše potřeby.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud