Menu

Chytrá zařízení, umělá inteligence, 8K a nově i automotive budou hnací silou IFA 2018

21.04.2018 22:24 | Milan Loucký + Přidat komentář
Chytrá zařízení, umělá inteligence, 8K a nově i automotive budou hnací silou IFA 2018

Chytrá zařízení, umělá inteligence, 8K a nově i automotive budou hnací silou IFA 2018 | foto: CHIP

Inteligentní a připojitelná zařízení pro domácnosti, výkonné aplikace virtuální reality, které jsou integrované v oblasti spotřební elektroniky a wellness produktů, a televizory s ještě lepší kvalitou obrazu patří mezi velké trendy, které budou dominovat letošnímu ročníku berlínského veletrhu IFA 2018.

Na globální tiskové konferenci IFA v Římě měli možnost novináři získat náhled na některé z produktů, které budou tahákem pro návštěvníky i spotřebitele, až přehlídka nových trendů otevře své brány pro veřejnost od 31. srpna do 5. září 2018.

Zájem o to, co IFA nabídne, byla bezprecedentní, s rekordní účastí více než 360 novinářů a partnerů, kteří se zúčastnili dvoudenní mediální události, naplněné briefingy předních značek ve spotřební elektronice a domácích spotřebičích. Akce rovněž přinesla pohled do technologických trendů. Sice ne tak hluboký, jak jsme byli z minulých ročníků zvyklí, ale i tak byly údaje od Gfu a GfK velmi zajímavé.

Staronové projekty

Globální tisková konference byla příležitostí k oslavě úspěchu loňského nového projektu IFA NEXT, inovační platformy pro začínající podniky, výzkumné ústavy a podniky, který měl na IFA 2017 svou premiéru. Letos se IFA NEXT výrazně rozroste, a dostane ještě více prostoru v hale 26.

IFA Global Markets je také připraven pro další růst. Tato událost sdružuje dodavatele, výrobce komponent a dodavatele OEM se širokou škálou potenciálních zákazníků. To vše bude k vidění na vyhrazeném prostoru na nádraží v Berlíně v blízkosti Potsdamer Platz. IFA Global Markets se rychle vyvíjela, aby se stala největší evropskou výstavou v odvětví dodávek a subdodávek spotřební elektroniky.

Novinka veletrhu zaměřená na automobilismus ve spolupráci se Ženevským autosalonem

Novým tématem na veletrhu IFA 2018 bude Shift Automotive, nový pololetní veletrh o budoucnosti mobility, který zkoumá, jak nové automobilové technologie mění způsob, jakým si žijeme a řídíme. Shift Automotive je společný podnik ženevského autosalonu, IFA a Messe Berlin. Svou premiéru si Shift Automotive odbyde ve dnech 4. a 5. září 2018, v poslední dva dny veletrhu IFA 2018 v Berlíně, následovat pak bude Shift Automotive v Ženevě v březnu 2019.

Dr. Christian Göke, generální ředitel společnosti Messe Berlin, řekl: „Technologie megatrendů jsou hnací silou inovací, s komponenty, které jsou stále menší a výkonnější, urychlují rozvoj technologií, jako je hlasové ovládání a umělá inteligence. IFA tyto inovace sdružuje. Nejde ale jen o jeden sektor inovací, ale o sedm, osm nebo devět různých průmyslových odvětví, kde se všichni snaží řešit stejné problémy a posunovat vývoj inovací. Každé průmyslové odvětví přináší své vlastní znalosti, poznatky a dovednosti. Všechna tato odvětví se od sebe učí, inspirují se navzájem. To jsou inovace v celé své kráse.“

Jürgen Boyny, globální ředitel Consumer Electronics, GfK Retail and Technology komentoval celkový vývoj na trhu: „Je to spotřebitel, na kterém záleží. Průmysl inovuje pro uspokojení jeho potřeb. Koneckonců oni kupují nové produkty. Nyní, když lidé jsou digitálně propojeni, chtějí získat co nejvíce ze všech výrobků. Zákazníci chtějí využívat technologie naplno, tak rychle, jak je to jen možné. Chtějí zábavu a komunikace, životní styl a pohodlí. Jakmile spotřebitelé vidí a pochopí možnosti nabízených inovací, jsou ochotni za ně zaplatit.“

CE China 2018

Jinými slovy, je na co se těšit. Velkým překvapením je zařazení sekce zaměřené na automobilismus, do scénáře veletrhu IFA a spolupráce s Palexpo. Na druhou stranu, zprvu velmi odvážný projekt CE China 2018 se dočkal už svého třetího ročníku a proběhne ve dnech 3.–5. května 2018 v čínském Shenzhenu s 20 000 metry čtverečními výstavní plochy. A v době, kdy od dubna tohoto roku musí být každý automobil vybaven SIM kartou pro automatické přivolání pomoci, elektro- a samořiditelná auta se začínají prohánět po ulicích, silnicích a dálnicích, je jasné, že technologie použité k řízení těchto vozů i k ovládání jejich asistentů musí být někde smysluplně prezentované. Co se týče technologií, IFA má skutečně k takové prezentaci nejblíž, a zdá se být i logické její zařazení právě sem.

Zdá se tedy, že cesta, po které pluje admiralita IFA a výstaviště Berlín vůbec, je smysluplná. Málokdo ví, že dalším povedeným projektem je i CE Week. Tato akce, na americký kontinent exportovaný veletrh CE Week 2018, se uskuteční od 20. do 21. června v New Yorku a završuje portfolio globálních událostí spojovaných s IFA. S přechodem na Jacob Javits Center na Manhattanu nabídne tento na obchod orientovaný veletrh 20 000 čtverečních stop maloobchodníkům a značkám, zaměřeným na spotřebitele a domácí elektroniku. CE Week je provozován ve spolupráci s Dealerscope, jedním ze dvou hlavních amerických časopisů pro maloobchodní kanál.

Takže, nezapomeňte, megatrendy tohoto roku budou k vidění v Berlíně na přelomu srpna a září tohoto roku a určitě se sem vyplatí zajet. Už proto, že zde budou k vidění novinky z oblasti nositelné techniky, očekává se bitva o rozlišení 8K u televizorů – tedy kdo bude první a nejlepší na trhu s prodejným výrobkem – a konec konců, ani sekce, věnovaná automobilismu a jeho dynamickému rozvoji nebude k zahození.

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení