Menu
CHIP Speedtest

Další krok ke konci Ovládacích panelů: populární nástroj je stále méně důležitý

12.08.2020 06:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Další krok ke konci Ovládacích panelů: populární nástroj je stále méně důležitý

Uživatelé teprve nedávno aktualizovali svá Windows na verzi 10 2004, ale Microsoft už dlouhodobě pracuje na dalších krocích. Aktualizace přijde na podzim a na jaře 2021 se objeví další nové funkce.

Po každém updatu to tým Windows vždy rozehrává na více hřištích. Po vydání systému Windows 10 2004 je dalším milníkem podzimní aktualizace systému Windows 10 20H2. Nová nabídka tlačítka Start, která je naplánována až na příští jaro, se objeví už nyní na podzim a pomocí malého triku ji lze použít už hned. To může potěšit nejen zaryté fanoušky Windows. Konečně budou ikony programů prezentovány opticky lépe, než v podobě dosavadních dlaždic.

Na jaře 2021 dojde opět k většímu funkčnímu updatu, který se v současné době vyvíjí pod názvem Windows 10 21H1. Uživatelé, kteří jsou členy Windows Insider Programu, si už mohou stáhnout první verze.

Testovací verze Windows 10: Windows Insider Program

windowsinsider-logo

Windows Insider Program

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Společnost Microsoft poskytuje zajímavé informace o další verzi systému Windows. Všechny downloady můžete získat prostřednictvím programu Windows Insider Program.

Registrujte se

Windows 10 21H1: Ovládací panel je méně důležitý

windowsupdate1

Funkce z Ovládacího panelu se přesunou do nových nastavení.

V aktualizaci Build 20185 Windows představují důležitá nastavení důrazněji: v budoucnu půjde upravit nastavení DNS přímo v části "Síť a internet". To platí i pro šifrované DNS. Doposud jste po malých klikacích orgiích došli až k přesměrování na klasický Ovládací panel. Díky tomu bude klasický Ovládací panel nadbytečný. Příznivci klasiky se ale nemusí bát. Ovládací panel i nadále zůstane ve výbavě Windows a nějakou chvíli to tak ještě vydrží.

Microsoft obecně upravuje nová nastavení oproti doposud známým a rozšířeným nástrojům. Prostřednictvím Nastavení Windows tak bude možné provádět i rozdělení SSD disků nebo dalších úložných médií, zastaralá Správa disků tím také získá konkurenci. V této zjednodušené správě disků ale stále chybí několik možností. Namísto toho mají uživatelé k dispozici alespoň tmavý režim, pokud je aktivován v Nastavení Windows. V každém případě je dobrou zprávou, že stará známá Správa disků zatím nezmizí.

Windows 10 21H1: kódový název "Iron"

windowsupdate2

Začala distribuce Windows 10 21H1, a to prostřednictvím Fast Ring alias vývojářského kanálu.

Kódové názvy nových verzí systému Windows jsou zkratkami roku vydání, tj. 21 pro rok 2021 a H1 pro první půlrok, ale také jmenná označení podle periodické tabulky prvků. Pro Windows 10 21H1 je to železo. Microsoft překvapivě poskytl soubor ISO pro Windows 10 21H1, který potřebujete pro instalaci.

V průběhu uvádění nových verzí Windows 10 Microsoft také jinak uspořádal Insider Program. Takzvané okruhy změnil na kanály. V současné době členové programu Insider v kanálu Developer (dříve Fast Ring) získávají zcela nový systém Windows 10 21H1. Podzimní aktualizace Windows 10 20H2 je distribuována v kanálu Beta (dříve Slow Ring). Menší aktualizace pro Windows 10 2004 jsou déle testovány v kanálu Release Preview, dříve Release Preview Ring.

Podpora multitaskingu

windowsupdate3

Mezi spuštěnými okny můžete přepínat kombinací kláves [Alt]+[Tab].

Kdo rád pracuje s více otevřenými programy, určitě zná klávesou zkratku [Alt]+[Tab], která přepíná mezi jejich okny. Systém Windows je zobrazí v praktickém panelu zmenšená a vedle sebe. Ve Windows 10 21H1 je budete moci ještě rozbalit a v přehledu navíc zobrazit například otevřené karty v Microsoft Edge. Pokud by to pro vás bylo už příliš, náhled karet můžete vypnout.

Nový Hlavní panel pro různé uživatele

windowsupdate4

Microsoft také přizpůsobuje vzhled Hlavního panelu.

V systému Windows 10 21H1 Microsoft také pracuje na vzhledu Hlavního panelu. Jde o to, jak by měla vypadat standardní konfigurace. Hlavní panel by se měl přizpůsobit podle toho, jaké nastavení zvolíte. Například pokud budete mít propojená Windows se smartphonem Android, bude na Hlavním panelu zobrazená aplikace Můj telefon.

Pochopitelnější oznámení

windowsupdate5

Oznámení by měla na první pohled prozradit, k jakému programu se vztahují.

Microsoft také ve Windows 10 21H1 pracuje na oznámeních. Ty by měly na první pohled ukazovat, který nástroj je jejich zdrojem. Měly by být rozšířeny o logo programu a jeho název.

Používání aplikací pro Android pod Windows

windowsupdate6

Aplikace bude možné přenést z propojeného smartphonu s Androidem na plochu Windows.

Příznivce vestavěné aplikace "Váš telefon" určitě potěší aktualizace ve Windows 10 21H1, na které Microsoft aktuálně pracuje. Jde o používání aplikací pro Android v prostředí Windows. Namísto možnosti spouštět aplikace přímo pod Windows bude do budoucna v aplikaci Váš telefon nová položka s názvem "Apps/Aplikace". Zde z pohledu uživatele Windows uvidíte všechny aplikace na připojeném smartphonu Android a budete je moci spustit v samostatném okně pouhým kliknutím myší. Na ploše Windows se tedy objeví například WhatsApp, který ve skutečnosti poběží na smartphonu. Microsoft nabízí seznam smartphonů, které jsou aplikací Váš telefon podporovány.

Nový design pro Průzkumník a programy

windowsupdate7

Průzkumník a další zahrnuté programy ve Windows mohou být také přepracovány.

Doufejme, že se Microsoft nezastaví před přepracováním nabídky tlačítka Start. Také by měl doladit Průzkumník a kontextová menu. Je to stále jen otázka času a je nepříjemné, že Windows 10 používají na různých místech a pro různé nástroje jiný design.

Aktualizace jsou také připravovány pro dodávané programy, jako například Edge, Fotky nebo Kalendář.

doufáme v nějaké viditelné změny

Microsoft věnuje novým verzím Windows 10 spoustu práce. Často se ale mění jen podrobnosti a pro uživatele je velmi těžké rozpoznat, co je skutečně nového. Viditelné změny by tedy byly skvělé. Nová nabídka Start pravděpodobně bude dříve. Nemělo by se zapomenout na Průzkumníka a detaily, ke kterým patří kontextová menu. Bude zajímavé sledovat, co vše nakonec Microsoft ve verzi Windows 10 21H1 připraví do jejich uvedení.

mohlo by vás také zajímat: nová nabídka start ve windows 10 – microsoft zruší starou tradici


Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.