Menu

Doplňky pro USB-C

01.03.2017 10:09 | Michal Bareš + Přidat komentář
Doplňky pro USB-C

Doplňky pro USB-C | foto: CHIP

  5 minut čtení -  Konektor typu USB-C sliboval majitelům notebooků podobnou jednoduchost a univerzalitu, jakou přinesl do světa telefonů a tabletů microUSB port. Zatím je ale spíš zdrojem zmatků a nejistoty.

USB-C konektor je mezi námi už více než rok, ale prozatím jej používalo jen minimum notebooků a telefonů. S příchodem nové generace ultratenkých zařízení se však situace mění a z doposud extravagantní novinky se stává běžná záležitost. Podpora ze strany výrobců je ale stále zoufale omezená a stejně špatná je i úroveň značení a informovanosti o různých verzích USB-C rozhraní a doplňcích, které je využívají. Po několika měsících testování různých typů zařízení s USB-C portem jsme zažili řadu problémů s kompatibilitou. Základní problém spočívá v tom, že ačkoliv vypadá každý USB-C konektor stejně, v praxi využívá různé standardy, takže nedokonalá kompatibilita je vlastně logická, jen s ní musí uživatelé počítat.

Díky vysoké datové propustnosti rozhraní USB 3.1 a oboustrannému miniaturnímu designu konektorů typu C má tento typ portu skvělou šanci nahradit všechna ostatní standardní i proprietární rozhraní. Již dnes lze přes USB-C konektor přenášet nejen data mezi počítačem a periferiemi, ale díky podpoře specifikace Thunderbolt 3 je přes něj možné posílat i audio- a videoobsah do monitorů s 4K rozlišením při 60snímkové obnovovací frekvenci. Při správné implementaci standardu Power Delivery lze přes stejný konektor navíc napájet zařízení s příkonem až 100 W. To jsou všechno nesporné výhody, bohužel ne všechna zařízení využívají tento port v maximální míře.

O praktičnosti superrychlého rozhraní USB 3.1 v kombinaci s multifunkčním portem typu USB-C nemůže být pochyb. Tento konektor se v nadcházejících letech stane nejpoužívanějším drátovým spojením počítačů se světem. Doposud byl ale USB-C konektor i v kategorii nejmodernějších notebooků a stolních počítačů jen doplňkovým portem, který většina majitelů nepoužívala a obešla se bez něj. V poslední době se ale na trhu objevila řada ultratenkých notebooků, které pro komunikaci s okolním světem využívají výhradně USB-C konektor. Podobných mobilních počítačů bude navíc exponenciální rychlostí přibývat. Vyhledali jsme pro vás praktické doplňky, bez kterých se v budoucnu neobejdete.

Více informací včetně popisu zařízení najdete ve fotogalerii.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.