Menu

HDR10+ je tu pro nejlepší divácký zážitek v UHD rozlišení

09.01.2018 17:49 | Milan Loucký + Přidat komentář
HDR10+ je tu pro nejlepší divácký zážitek v UHD rozlišení

HDR10+ je tu pro nejlepší divácký zážitek v UHD rozlišení | foto: CHIP

Společnosti 20th Century Fox, Panasonic Corporation a Samsung Electronics oznámily na právě konaném veletrhu CES 2018 v Las Vegas novinky ohledně certifikace a nového loga pro otevřenou platformu pro dynamická metadata s vysokým dynamickým rozsahem (HDR). Její označení je HDR10+ a poprvé byla představena loni na podzim na veletrhu IFA.

Platforma HDR10+ bude brzy k dispozici pro výrobce a distributory obsahu, výrobce televizorů s vysokým rozlišením, Blu-ray přehrávačů / rekordérů a set-top boxů, stejně jako prodejcům SoC bez licenčních poplatků, pouze za nominální administrativní poplatek. Společnosti si mohou prohlédnout nové logo, dozvědět se o licenčním programu, včetně konečných specifikací, dohod o osvojení a zaregistrovat se, aby obdržely oznámení, jakmile budou dostupné technické specifikace pro HDR10+ na adrese http://www.hdr10plus.org.

Ve spolupráci s třetími stranami již byly vyvinuty nástroje pro generování metadat na UHD Blu-ray a brzy budou k dispozici pro tvůrce obsahu, aby mohli nové UHD Blu-ray přehrávače uvést na trh. Brzy budou také zveřejněny podrobnosti o přenosu obsahu a formátu rozhraní pro tvorbu obsahu.

HDR10+ nabídne divákům skutečně mimořádný zážitek. Certifikace přístrojů a zobrazovacích zařízení bude zárukou, že reprodukce obrazu věrně odpovídá tvůrčímu uměleckému záměru autorů obsahu. Také zlepšování pracovních postupů pro tvůrce povzbudí zvýšenou produkci prvotřídního HDR obsahu.

Licenční program HDR10+ poskytne zainteresovaným společnostem potřebné technické a zkušební specifikace pro implementaci technologie HDR10+ tak, aby byla zachována vysoká kvalita obrazu a zároveň měl každý výrobce možnost nově aplikovat dynamické mapování tónů. Návazný certifikační program garantuje, že produkty kompatibilní s HDR10+ splňují kvalitativní požadavky a poskytují obraz odpovídající tvůrčímu záměru filmových režisérů a kameramanů. Certifikovaný produkt bude označen logem HDR10+, které bude osvědčením o vynikající kvalitě obrazu.

Mezi klíčové aspekty licenčního programu patří:

• Výhody pro výrobce zařízení (např. TV, UHD Blu-ray, OTT STB atd.), poskytovatele služeb distribuce obsahu, výrobce SoC, vydavatele obsahu a poskytovatele nástrojů pro tvorbu obsahu.

• Žádné poplatky za jednotku.

• Nominální roční administrativní poplatek pro výrobce zobrazovacích zařízení, výrobce SoC a poskytovatele služeb distribuce obsahu.

• Technická specifikace, testovací specifikace, manuál pro logo / logo HDR10+, patenty od tří společností, které se přímo týkají technické specifikace a testovací specifikace.

• Certifikace zařízení bude prováděna autorizovaným zkušebním centrem třetí strany.

Po otevření licenčního programu HDR10+ budou tři zakládající společnosti implementovat technologii HDR10+ do všech budoucích filmů v rozlišení Ultra HD, do vybraných televizorů, Ultra HD Blu-ray přehrávačů / rekordérů a dalších produktů.

„Bylo důležité, abychom vytvořili otevřený systém, který je flexibilní a nabízí divácký zážitek, který je mnohem bližší k tvůrčímu záměru filmu,“ uvedl Danny Kaye, výkonný viceprezident společnosti 20th Century Fox a výkonný ředitel společnosti Fox Innovation Lab. „Se společnostmi Samsung a Panasonic usilujeme o standardizaci licenčního procesu, který usnadňuje partnerům, tedy především tvůrcům obsahu, výrobcům televizorů a zobrazovacích zařízení, začlenit tuto technologii a významným způsobem posunout k lepšímu diváckému zážitku.“

Podpora nového standardu HDR10+ neustále sílí a společnosti se těší na aplikaci nových specifikací a certifikačního programu. Více než 25 společností spadajících do mnoha různých průmyslových odvětví vyjádřilo o podporu platformy HDR10+ silný zájem.

Amazon Prime Video, první streamovací služba, která poskytuje HDR10+, zpřístupnil celou knihovnu Prime Video HDR v HDR10+. Katalog Prime Video HDR10+ obsahuje stovky hodin pořadů z původní produkce Amazonu, jako například Grand Tour, Úžasná paní Maiselová, Jean-Claude Van Johnson, The Tick a The Man in the High Castle plus stovky licencovaných titulů.

Společnost Warner Bros. Home Entertainment bude podporovat platformu HDR10+ a zpřístupní obsah společnosti Warner Bros výrobcům Samsung, Panasonic a dalším vyrobcům 4K Ultra HD televizorů s podporou HDR10+. „Společnost Warner Bros. se vždy snažila poskytnout divákům co nejlepší a nejmodernější zážitek i v domácích podmínkách,“ uvedl Jim Wuthrich, prezident Americké a globální strategie Warner Bros. Home Entertainment. „Díky dynamickým metadatům HDR10+ dokáže společnost WB přesněji zprostředkovat vizi filmových tvůrců u našich titulů pro rok 2018 i z našeho rozsáhlého katalogu, který obsahuje přes sedmdesát pět 4K HDR titulů. Domácnosti vybavené televizorem s technologií HDR10+ budou mít skvělý zážitek.“

Nová technologie HDR10+ optimalizuje kvalitu obrazu pomocí metody dynamického mapování tonality, která v reálném čase analyzuje změny jasu, sytosti barev a kontrastu v každé jednotlivé scéně a upravuje tyto parametry pro co nejlepší divácký zážitek.

„Spojením know-how a technologie všech tří zakládajících společností, má HDR10+ potenciál dramaticky zlepšit kvalitu obrazu a být tak přínosem jak pro diváky, tak pro tvůrce,“ komentoval Toshiharu Tsutsui, ředitel divize TV Business společnosti Panasonic. „Panasonic proto očekává širokou podporu platformy HDR10+.“

„Společnost Samsung neustále zavádí technologické inovace u svých televizorů a HDR10+ reprezentuje evoluci v kvalitě zobrazení a nejlepší možný divácký zážitek,“ uvedl Jongsuk Chu, senior viceprezident divize Visual Display Business společnosti Samsung Electronics. „Platforma HDR10+ byla mimo jiné vytvořena se záměrem podpořit vývoj a poskytnout divákům další vylepšené technologie v nadcházejících letech.“

Společnosti 20th Century Fox, Panasonic a Samsung představují v těchto dnes naostro technickou ukázku technologie HDR10+ na veletrhu CES 2018 akreditovaným novinářům.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení