Pořídili jste si nový mobil? Uživatelé při zprovozňování často opakují stejné chyby – vy už ne
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Jak vzdorovat cenám energií: šetřete s chytrými technologiemi | foto: Erik Mclean/Unsplash
Ať už jde o elektřinu, plyn nebo ropu, náklady na ně neúprosně rostou. Je potřeba s tím něco dělat. Zvláště užitečné mohou být technologie chytré domácnosti. Šetří energii a zároveň zvyšují váš komfort.
Zvláště alarmující je nárůst cen zemního plynu. Jeho cena je momentálně téměř 3x vyšší, než činil průměr za předchozí rok. U elektřiny není nárůst tak velký, ale i tam se jedná o více méně spojité nádoby.
Existuje pouze jeden způsob, jak zabránit tomu, aby vaše náklady na energie rostly stejným tempem: snížit jejich spotřebu. To se obzvláště nabízí při využití technologií chytré domácnosti. Ty se vám postarají se o úsporu energie, aniž byste museli cokoli dělat. Především v oblasti vytápění se vyplatí používat chytré technologie. Vytápění se totiž na celkové energetické spotřebě domácností podílí téměř z poloviny.
Chytré radiátorové termostaty: regulátory Danfoss Eco (cca 1200 Kč) snižují náklady na vytápění a připojují se k chytrému telefonu přes Bluetooth. | Zdroj: Danfoss
Inteligentní systém řízení vytápění zajišťuje, že se topí pouze v případě potřeby. Nejjednodušší formou jsou programovatelné radiátorové termostaty, které se montují na radiátory místo obvyklých otočných knoflíků. K dostání jsou již za 250 Kč. Pomocí tlačítek na zařízení určíte, kdy má topení místnost ohřívat a na jakou teplotu. Takové správné nastavení pak snižuje teplotu například v noci – nebo během dne, kdy nikdo není doma.
Pomocí síťové (Wi-Fi) radiátorové termostatické hlavice lze časy vytápění nastavit i v aplikaci chytrého telefonu. Radiátory můžete také prostřednictvím aplikace ovládat jednotlivě nebo hromadně. Některé termostaty mají dokonce funkci geofencingu (monitorování polohy telefonu a tudíž i uživatele pomocí GPS nebo mobilních dat). Když se v domě nikdo nenachází, automaticky sníží teplotu.
Díky bezdrátové síti lze připojit i další komponenty: například dveřní/okenní kontakty, které při otevření okna ztlumí vytápění, nebo pokojové ovladače a tlačítka, které ovládají několik radiátorů současně. Odpovídající řešení nabízejí tradiční výrobci Bosch Smart Home, eQ-3 Homematic IP, Devolo Home Control, nebo české firmy Tesla či Elektrobock. Někteří z těchto výrobců nabízejí také inteligentní pokojové termostaty, které omezují energetickou náročnost podlahového vytápění a nahrazují běžné pokojové regulátory.
Dodatečné zasíťování klimatizace: chytré ovládání klimatizace od Tado (cca 2 800 Kč) umožňuje ovládání přes aplikaci a úsporu nákladů na elektřinu. | Zdroj: Tado
Chytře můžete vylepšit i kotle a tepelná čerpadla. Například pomocí komunikačního modulu, který připojíte ke kotli/čerpadlu a propojíte jej s Wi-Fi routerem. Nebo můžete vyměnit regulátor topného systému v obývacím pokoji za chytrý model. Taková řešení lze získat od samotných výrobců topných systémů nebo se můžete spolehnout na univerzálně použitelné systémy od výrobců, jako je Tado nebo Netatmo.
Síťové propojení pak umožňuje na chytrém telefonu provádět nejen nastavení, jako je noční pokles nebo okamžité změny teploty. Často můžete také sledovat spotřebu energie. Tímto způsobem rychle zjistíte, kdy topíte zbytečně.
Kolik lze s inteligentní regulací ušetřit, závisí na mnoha faktorech: například na izolaci domu a na tom, jak často jsou místnosti využívány. Výrobci hovoří o potenciálu úspory až 30 procent. Předpokládáme-li byt o rozloze 100 m2 s roční spotřebou plynu 12 000 kWh při ceně plynu 4,50 Kč za kWh, znamená to úsporu 16 000 Kč ročně. I při 20procentní úspoře se náklady sníží o stále lákavých téměř 11 000 korun. Taková suma bohatě stačí na vybavení inteligentní regulací vytápění. Vynaložené peníze na nákup by se tedy vrátily již po jednom roce.
| Zdroj: Federico Bottos/Unsplash
Systémy smart home samozřejmě také samy spotřebovávají elektřinu. Zatím neexistují téměř žádné předpisy, které by jejich spotřebu regulovaly.
> Směrnice o ekodesignu Evropského parlamentu určuje maximální spotřebu světelných zdrojů v pohotovostním režimu (jako jsou LED žárovky) od září 2021. Od té doby nesmí jejich spotřeba v pohotovostním režimu překročit 0,5 wattu. Pokud je příkon ve standby vyšší než 0 W, musí to být uvedeno na obalu.
> Pro typické součásti inteligentní domácnosti , jako jsou spínané zásuvky, detektory pohybu nebo regulátory radiátorů, takové předpisy neexistují. Spotřeba v pohotovostním režimu však zřídkakdy přesahuje 0,5 W. U zařízení s pevným napájením se obvykle pohybuje mezi 0,2 a 0,4 wattu. Výjimky se vyskytují především u produktů Wi-Fi. Největším žroutem v inteligentní domácnosti je obvykle centrální jednotka. Obvykle ale vyžaduje příkon maximálně 5 wattů.
> Pokud uvažujeme chytrou domácnost s 50 komponenty a předpokládáme spotřebu 3,5 W pro centrální jednotku a 0,3 W pro každý z komponentů, celková spotřeba je 18,5 W. V přepočtu to za celý rok dělá asi 160 kWh, což při současné ceně elektřiny zhruba 7 Kč za kWh znamená náklady asi 1 100 Kč. Úspory díky inteligentní regulaci vytápění však již tuto hodnotu mnohonásobně převyšují.
Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé…
Zajímalo by vás, jaké informace o vašem uživatelském účtu si WhatsApp ukládá? Tak si o ně…
Online služba VirusTotal pomocí několika desítek virových skenerů prověří soubory na…
Po několika minutách brouzdání na internetu se z okna prohlížeče stane smetiště panelů, kde…
Technologické firmy redukují počty svých zaměstnanců, včetně Microsoftu. Lidé z oboru se…
Humanoidní robot Atlas společnosti Boston Dynamics umí tančit, umí parkour a nyní také…
Propouštění v technologické branži nebere konce. Nyní oznámil také hardwarový a softwarový…
Firma, se kterou je spjato jméno Elona Muska, skončila už třetí rok po sobě v černých číslech…