Menu

Kdo ještě potřebuje Windows 11? Nová verze elementary OS toho dost zvládne lépe

18.08.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Kdo ještě potřebuje Windows 11? Nová verze elementary OS toho dost zvládne lépe

Kdo ještě potřebuje Windows 11? Nová verze elementary OS toho dost zvládne lépe | foto: Elementary OS

Elementary OS je bezplatná linuxová distribuce, jejíž elegantní pracovní plocha připomíná macOS a nevyniká pouze grafikou. Kdo stále žije v přesvědčení, že Linux je složitý, mohl by elementary OS zkusit. Nová verze 6 s kódovým názvem Odin je největší aktualizací od vzniku projektu.

Už dávno neplatí, že Linux je složitý a staromódní. Většina linuxových distribucí už běžného uživatele neodradí. Softwarová výbava je skvělá, existuje mnoho automatizovaných pomocníků a pouze uživatelé, kteří vysloveně chtějí pracovat s příkazovým řádkem, mohou přepnout na Terminal.

Elementary OS je docela působivou ukázkou toho, že Linux dnes může mít velmi elegantní prostředí. Distribuce grafikou silně připomíná macOS a je určena především těm uživatelům, kteří chtějí pracovat s Linuxem, aniž by museli spoléhat na Terminál.

V současné verzi elementary OS 6, Odin, si vývojáři kladli následující cíle:

Ovládání a kontrola systému: tu by měl držet v rukou především uživatel. Svých cílů byste měli mít možnost dosáhnout pomocí výkonných nástrojů.

Nabídka novinek: elementary OS chce být inovativní linuxovou distribucí.

Jednoduchost: systém by měl být ještě snazší pro uživatele z hlediska ovládání.

elementary-logo

Elementary OS – Odin 6.0 Final

CHIP hodnotí Dobrý

Tenká linuxová distribuce, která boduje líbivým uživatelským rozhraním ve stylu macOS.

elementary.io

 

Elementary OS "Odin": co je nového

elementaryos-1

V nové verzi linuxové distribuce byl přepracován i prohlížeč. | Zdroj: Elementary OS

Elementary OS je pravidelně aktualizován. Každý měsíc dostává nejnovější bezpečnostní záplaty a drobná vylepšení, někdy i nové funkce. Elementary OS 6 "Odin" je ale úplně jiný příběh. Podle jeho tvůrců jde o největší aktualizaci platformy v historii:

Barvy: Tmavý styl a tématické barvy jsou v základním operačním systému novinkou. Jejich kombinací lze pracovní plochu systému Linux nastavit do tmavého vzhledu. Kromě toho je k dispozici deset nových tématických barev, které si uživatelé mohou nechat automaticky nastavit v závislosti na použité tapetě.

Sandboxing a oprávnění: Elementary OS se při ochraně uživatelských dat spoléhá na sandboxing. Všechny programy, distribuované prostřednictvím aplikačního centra, používají formát Flatpak. Oprávnění lze nastavit speciálně pro jednotlivé programy.

Dotykové ovládání více prsty: co se týče dotykového ovládání více prsty, jsou rozmazleni zejména uživatelé Apple produktů. V omezené míře je zvládají i Windows. V aktualizaci elementary OS 6 jsou nyní k dispozici i gesta pro dotykové ovládání třemi prsty. Příjemným vedlejším efektem je, že vícedotyková gesta se používají nejen na ploše, ale také v programech.

Oznámení: ta už nějakou dobu existují, ale nová verze nabízí podstatně více možností. Kromě vizuálního vylepšení oznámení poskytují také více informací, například upřesnění, z jakých aplikací pocházejí. Je zde i možnost okamžitě nabídnout i odpovídající akce, které mohou uživatelé provést kliknutím myší.

Úkoly: nová aplikace Todo pomáhá uživatelům s plánováním pracovního režimu.

Aktualizace firmwaru: elementary OS umožňuje snadnou instalaci aktualizací firmwaru pro použitý hardware. Aktualizace od výrobců, jako jsou Star Labs, Dell, Lenovo, HP, Intel, Logitech, Wacom nebo 8bitdo, lze importovat prostřednictvím nastavení.

Prohlížeč: internetový browser se nyní v případě potřeby zobrazuje také v tmavém režimu a má jednoduchý název "Web". Integrována je ochrana proti sledování a blokování reklam. K dispozici je také režim čtení.

Vestavěné programy: aktualizovány byly také zabudované programy Pošta, Kalendář a Fotoaparát.

Instalace: elementary OS 6 přichází s kompletně přepracovaným instalačním programem.

Detailní popis všech novinek, které obsahuje elementary OS 6 "Odin", také najdete na blogu poskytovatele blog.elementary.io v příspěvku s názvem "elementary OS 6 Odin Available Now".

Elementary OS: desktop silně připomíná macOS

elementaryos-2

Linuxová distribuce vizuálně velmi připomíná macOS a je určena méně zkušeným uživatelům. | Zdroj: elementary OS

Prostředí desktopu bylo vyvinuto výhradně pro elementary OS a podobnost s operačním systémem Apple nelze popřít. V horní části obrazovky se nachází nenápadná lišta, kde najdete datum, čas, funkci vyhledávání aplikací a ikony pro ovládání systémových funkcí, jako je Wi-Fi, Bluetooth a tlačítko napájení. V dolní části obrazovky uprostřed je lišta s rychlými přístupy.

Také ikony předinstalovaných aplikací a složek svým designem připomínají macOS a dokonale zapadají do celkového konceptu. Aplikace můžete vyhledávat pomocí funkce, uspořádat pomocí mřížky nebo je seřadit podle kategorií. Praktický režim obraz v obrazu také umožňuje změnit libovolné okno na menší okno náhledu, což se může hodit, pokud chcete například sledovat video na okraji obrazovky. V nastavení můžete také zobrazit a přiřadit všechny klávesové zkratky.

Základem elementary OS je Ubuntu 20.04.2. Jako jádro Linuxu je použita verze 5.11.

Elementary OS: bezplatný software a open source

Součástí distribuce jsou předinstalované programy, které pokrývají všechny základní funkce potřebné v operačním systému. Přitom nijak nezatěžují kapacitu pevného disku. Přístup na internet je možný prostřednictvím webového prohlížeče a jsou zde k dispozici aplikace pro přehrávání videa, fotografií a hudby, a také pro vyhledávání e-mailů.

Elementary OS je k dispozici jako open source. To platí jak pro samotný operační systém, tak pro obchod s aplikacemi, kde můžete najít a nainstalovat software vyvinutý speciálně pro tento operační systém, ale také programy pro Ubuntu.

Každý program si můžete koupit za cenu navrženou vývojářem, nebo si můžete určit vlastní cenu, která může být samozřejmě nulová v souladu s zásadami open source.

Síla open source

To, co je v rámci open source možné, hezky ukazuje mimo jiné i projekt linuxové distribuce elementary OS. Linuxový operační systém vypadá dobře, snadno se používá a kontrolu nad systémem ponechává na uživateli. Přes všechny tyto výhody ale není moc pravděpodobné, že by na něj uživatelé z prostředí macOS a Windows houfně přecházeli. I když za vyzkoušení elementary OS rozhodně stojí.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Linux

  Linux versus Windows !!! Tady to srovnávání hapruje ! Jednoznačně Okna !

  Reagovat na komentář

  :D

  Reakce na Spytihněv:

  Reakce na Spytihněv:

  Ale no tak tohle je dobrej zvast. Prpber se

  Reagovat na komentář

  Pořád jedno velke minus

  Nevim jak Vy, ale mně na Linuxu strašně moc vadí to, že neumí klasicke EXE, COM, BAT..... a co si budeme říkat Emulovat pře podobné hovadinky jake WinEMU DOSemu atd… ne děkuji…Je to uplně jiný systém a za mně je to dobrý tak pro důchodce kteří mají staré PC a používají to jen na web, mail, filmy a to je tak všechno..... openoffice taky žádný zázrak není… do stavu nouze na nějaké to minimální psaní a základ v Excelu apod… možná ok, ale i tak prostě všechno je velký opruz a musí se všechno upravovat aby to uživatel s windows měl v cajku… takže za mně jediná dobrá verze linuxu je slax na USB pro stav nouze… takže asi tak… a co se týže budoucnosti v tom mám jasno… stějně jako Android je vlastně z jadrá linuxu tak časem to bude plné otravných aplikací s reklamama a podobně jak je tomu teď na mobilech…

  Reagovat na komentář

  Reakce na Kry: Jinak na Linuxu teď funguje asi 90 procent her z Windows na steamu, to konce roku chce Valve kvůli svému steam decku 100%.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Kry: Gimp je nedostačující sám o sobě tak jako mnoha lidem přijde nedostatečný Photoshop bez lightroomu. Jako alternativu k němu mi přijde výborný rawtherapee. Jasně, oba dva zdarma programy jsou horší, ale zase člověk ušetří skoro čtyři tisíce levnější, takže pokud se tím člověk neživí, což platí téměř pro každého, tak žádné adobe nepotřebuje. Poslední dobou se i ten Gimp dost zlepšil.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Radim: Ano, s tou distribucí jsou pokaždé nějaké problémy, nešlo mi spustit softwarové centrum, hlavně těch programů tam k dispozici moc není. Pro začátečníky je podle mého názoru podstatně lepší něco jako linux mint nebo ubuntu budgie.

  Reagovat na komentář

  Nesmysl

  Zkusil jsem live USB…
  Nepřehřeje to film z USB, nešlo nic stáhnout z toho obchodu (třeba VLC jestli vůbec je)
  Chtěl jsem to alespoň na služební cesty na firemní NTB kvůli webu. Ale fakt nejsem masochista.

  Reagovat na komentář

  O tom jak se Linux přibližuje uživateli a stává se UF čtu už přes 20 let. A pořád je to stejné. Pořád stejně problémy s instalací, s ovládací, s fungování po aktualizacích. Navíc manuály v cz k novým verzim jsou také jen utopií. Pokud by nějaký OS chtěl převzít otěže od MS nebo lépe, alespoň se mu přiblížit v počtu instalací, nesmí být skoro tak uživatelsky vstricny. Musí být mnohem uživatelský privetivejsi. Ano instalace Win10 je pro uživatele jednoducha. A říkejte si co chcete, o Linuxu se toto v mnoha případech říct nedá. Lidé, kteří se naučili či dokonce byli nuceni se naučit s Windows nemají potřebu učit se něco úplně jiného, co navíc nebude plně kompatibilní s okolím. Osobně jsem k budoucnosti Linuxu, jako osobního OS na domácím počítači průměrného uživatele, skeptik.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Spytihněv:
  Rozhodně si nemyslím že Photoshop a Gimp se dají porovnávat.
  Sám jsem začínal na Gimpu a ten program je skvělý pokud člověk nechce utrácet ani korunu.
  Ale zdaleka nenabízí tolik možností a i ty které nabízí často ve photoshopu fungují lépe.

  Reagovat na komentář

  Elementary je super systém ALE, je to systém vhodný pro vaše potřeby?
  Jasný pokud se chci koukat na filmy, brouzdat po netu a dělat domácí úkoly a lehkou kancelářskou práci tak je to super (dnes se toho dá udělat spousta v prohlížeči). Alternativy pro microsoft office jsou dostačující.

  Kde to ale začíná drhnout je když člověk se člověk specializuje. Gimp není dostatečná náhrada za photoshop. Adobe nemá linuxové konkurenty na takové úrovni. A to vše nemluvě o hrách kterých funguje hrstka.

  Super alternativa pokud chce člověk ušetřit za licenci Windows ale byl bych rád kdyby článek zabrousil do požadavků na systém.
  Pokud jsou nízké může to být super způsob jak oživit starší počítač a přidat mu pár let funkčnosti. Nebo koupit nový slabší počítač bez win licence a za málo peněz poskládat funkční stroj.

  Reagovat na komentář

  ???

  Na Linux bych přešel bez problémů jen mi vadí že tam nefungují programy na diagnostiku aut a v tom náhrada není.

  Reagovat na komentář

  ???

  Proto je tam taky obchod s aplikacemi, kterých je tam podstatně víc, než v Microsoft store. Ano, dost programů pro linux chybí, například programy od adobe nebo Microsoft Office, ale přijde mi, že víceméně na vše existují alternativy, které jsou navíc zdarma. Místo photoshopu gimp, místo adobe premiere lze použít davinci resolve nebo kdenlive, místo MS office libreoffice a tak dále. Ani u těch her to díky steamu není tak špatné, situace by se navíc díky steam decku mohla ještě podstatně zlepšit.

  Reagovat na komentář

  Prostředí už dlouho nebrání rozšíření mezi méně zkušené uživatele. Hlavním omezením byly a jsou především aplikace. Pokud chcete dělat něco více, než prohlížet internet, tak budete potřebovat aplikaci.
  Stejný problém má mnoho jiných systému. Mimo jiné i třeba Windows pro arm.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení