Menu

Konkurence pro Starlink Elona Muska: také Amazon chce nabízet satelitní internet

06.04.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Konkurence pro Starlink Elona Muska: také Amazon chce nabízet satelitní internet

Konkurence pro Starlink Elona Muska: také Amazon chce nabízet satelitní internet | foto: SpaceX-Imagery/Pixabay

Firma Amazon si zajistila několik startů raket, aby jimi mohla vynést na oběžnou dráhu vlastní satelity. Jejich prostřednictvím plánuje vybudovat síť pro internetové pokrytí. Očekává se, že projekt "Kuiper" se do budoucna stane konkurentem Starlinku Elona Muska.

Internetový gigant Amazon si zajistil desítky raketových startů pro svou plánovanou satelitní síť s rychlým přístupem k internetu. Smlouvy s evropským poskytovatelem Arianespace a vesmírnou společností Blue Origin mimo jiné zahrnují až 83 startů kosmických raket. Síť s názvem Kuiper by mělo tvořit celkem 3236 satelitů. Amazon tím vytvoří konkurenci pro síť Starlink společnosti SpaceX technologického miliardáře Elona Muska.

Pro společnost, která se díky své divizi AWS transformovala z online prodejce na největšího poskytovatele cloudových služeb, je to další rozšíření jejího podnikání. Z pohledu vrcholového manažera, Dave Limpa, pod jehož divizi projekt spadá, dává provozování vlastní satelitní sítě pro Amazon smysl. V konektivitě vidí základ všech aktivit společnosti. Bez připojení k internetu by firma nemohla využívat služeb AWS, zákazníci by nemohli streamovat videa ani nakupovat na Amazonu.

Také Amazon chce nabízet satelitní internet

amazonbuilding

Komunikace je základ, kolem kterého se točí veškeré aktivity Amazonu. Do budoucna proto firmě dává smysl vybudování vlastního satelitního internetu. | Zdroj: Yender Gonzalez/Unsplash

Když se řekne satelitní internet, spousta lidí si vybaví Afriku, kde je pozemní dostupnost internetového signálu nemožná. Ale i v mnoha venkovských oblastech USA jsou rozsáhlé regiony bez dobrého přístupu k internetu. Cílem Amazonu je vytvořit nejvýkonnější systém pro poskytování internetu z nízkých oběžných drah. V každém případě je pro řešení s dosahem na maximální počet zákazníků potřeba více poskytovatelů.

Na jedné straně chce Amazon nabízet rychlý přístup k internetu jednotlivým domácnostem v klasickém modelu předplatného. Plánuje ale také spolupráci s mobilními operátory, kteří by poté mohli využívat infrastrukturu Kuiper pro poskytování služeb svým zákazníkům.

Amazon si pro budování své satelitní sítě zajistil 47 startů s nosnými raketami United Launch Alliance a 18 misí Ariane 6. Se společností Blue Origin, kterou založil Jeff Bezos, je uzavřena dohoda na 12 startů s opcí na dalších 15.

Zdroj: CNBC

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení