Menu

Lepší fotky z mobilu: pár tipů, které by mohly pomoci

14.04.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Lepší fotky z mobilu: pár tipů, které by mohly pomoci

Lepší fotky z mobilu: pár tipů, které by mohly pomoci | foto: Jenny Ueberberg/Unsplash

Focení mobily už fakticky nahradilo svého času hojně používané kompaktní digitální fotoaparáty. Díky moderním objektivům, senzorům s vysokým rozlišením a podpoře propracovaného softwaru můžete pořizovat skutečně profesionální snímky. 

Před pár lety ještě něco nepředstavitelného se dnes stalo realitou: fotoaparáty chytrých telefonů pro každodenní focení předstihly "normální" fotoaparáty. Většina amatérských fotografů pořizuje snímky z dovolené nebo rychlé selfie vlastním mobilním telefonem a digitální zrcadlovky jsou vidět už jen v rukou fotografických nadšenců a profesionálních fotografů. Přestože mají své nesporné výhody, smartphony se staly nepostradatelnými. Jen je škoda, když snímek nedopadne dobře i se současnými možnostmi focení mobilními telefony.

Aby se naštvání z nepovedených snímků brzy stalo minulostí, stačí dodržovat několik tipů, které vám pomohou vytěžit z fotoaparátu smartphonu maximum. Ani k tomu nepotřebujete detailně studovat jemné ladění nastavení, jako například hodnoty ISO nebo expoziční časy.

To nejjednodušší často postačí: udržujte objektivy v čistotě

tip-photos-cleaning

Pouze s čistými objektivy můžete pořídit dobré snímky. | Zdroj: Wilfried Pohnke/Pixabay

Technici to dobře znají: často je řešení zdánlivě komplikovaného problému velmi jednoduché. A platí to i pro focení smartphony: každodenní manipulací se objektivy fotoaparátu mobilu časem zašpiní. Zařízení držíme v rukou a na objektiv se mohou dostat otisky prstů, prach, žmolky z látky kapes a další nečistoty, které dokonalý snímek zmaří.

K čištění objektivů fotoaparátu je nejvhodnější hadřík z mikrovlákna – stejný, jako pro čištění skel brýlí. Chybu neuděláte ani s čistým vlhkým hadříkem. Nejlepších výsledků dosáhnete pomocí čističe skla nebo jiného přípravku s odmašťovacím účinkem a vatového tamponu. Raději se vyvarujte používání papírových utěrek nebo kapesníků. Mikročástice, které obsahují, by mohly sklo poškrábat a častým používáním zmatnit.

U některých modelů smartphonů se časem mohou nečistoty dostat i dovnitř. Pokud dokážete snadno sundat kryt, je dobré jej vyčistit i zevnitř. Při té příležitosti je dobré vyčistit i samotné objektivy, přitom ale buďte velmi opatrní.

Správné nastavení zaostření

Většina fotoaparátů chytrých telefonů je ve výchozím nastavení provozována v automatickém režimu. Teoreticky to znamená, že snímky rychle pořídíte jedním stiskem spouště. Ve skutečnosti ale často vznikají rozmazané nebo neostré obrázky, které pak letí do virtuálního koše.

Abyste se ujistili, že neztratíte zaostření na objekt a motiv, který chcete zachytit zůstane ostrý, stačí klepnout na dotykový displej v místě zobrazení objektu, na který chcete zaostřit. Některé fotoaparáty smartphonů lze dokonce nastavit tak, aby se snímek pořídil po klepnutí na displej až po správném doostření. Díky tomu je pořizování snímků ještě rychlejší.

Světlo, blesk a noční režim

tip-photos-nightshot

Noční režim u moderních smartphonů zajistí, že pořizování fotek při slabých světelných podmínkách je dětskou hračkou. | Zdroj: Jakub Gorajek/Unsplash

Pro malé objektivy instalované ve fotoaparátech smartphonů je důležitá zejména jedna věc, a tou je světlo. Bez dostatečného osvětlení zvýší automatický režim smartphonu hodnoty citlivosti a může vzniknout obrazový šum. Pokud nemáte k dispozici jasný zdroj světla a fotíte například skupinu lidí za soumraku, obejděte se bez blesku. Ten často výsledek jen zhoršuje, a to zejména pokud fotíte velkou místnost nebo otevřený prostor.

Několik výrobců smartphonů už několik let používá ve svých modelech tzv. noční režim. Ten pořídí několik snímků s různými nastaveními a na základě takto získaných dat může poskytnout výrazně lepší výsledky. Podívejte se v nastavení svého smartphonu, zda takový režim nabízí a pokud ano, aktivujte jej.

Správná kompozice obrazu

nightcity

Zobrazení mřížky může pomoci k lepšímu rozvržení kompozice snímku. | Zdroj: Free-Photos/Pixabay

Poté, co jste provedli správné nastavení, je také důležitá kompozice snímku. Tedy správné umístění hlavního objektu snímku. V možnostech nastavení u mnoha chytrých telefonů pro to najdete položku nabídky "Raster", "Grid" nebo "Mřížka". Pokud je tato funkce aktivována, zobrazí se v náhledu fotoaparátu čáry. Jsou zde pouze pro účely snímku a na výsledném obrázku nebudou vidět. Pomáhají při správném umístění foceného objektu.

Pokud chcete získat zajímavější snímek, je dobré použít průsečíky mřížky a fotografovaný objekt do nich umístit. Používá se pravidlo třetin. Pokud je objekt přímo uprostřed, obrázek často vypadá divně a nudně. Pokud se ale například fotografovaná osoba umístí do průsečíků vlevo a poskytne více prostoru panoramatu vpravo, dosáhnete hned zajímavější kompozice svého snímku.

Foťte pevnou rukou

Nejlepší příprava na pořízení snímků přijde vniveč ve chvíli, kdy se pohne ruka v okamžiku stisku spouště. Některé fotoaparáty smartphonů se snaží obraz dodatečně doostřit. Ale ani to nepomůže, pokud focený objekt rychle mizí. Zejména při fotografování krajin nebo záběrů přírody, kdy doslova číháte na správný okamžik, se vyplatí použít malý stativ. Před případným nákupem se jen ujistěte, že se váš telefon vejde do určeného otvoru stativu, a že jej lze dostatečně upevnit.

Vyhněte se používání aplikací sociálních sítí

tip-photos-sns1

Pro dosažení lepší kvality fotek není zrovna dobré k jejich pořizování používat aplikace sociálních sítí. A to i přesto, že jejich prostřednictvím je jejich sdílení velmi snadné. | Zdroj: Laura Chouette/Unsplash

Trend rychlého focení mobily je v posledních letech navíc podporován sociálními sítěmi a messengery. Přestože aplikace WhatsApp, Facebook Messenger nebo Instagram nabízejí vlastní aplikace pro focení, které mají zaručit ještě rychlejší nahrávání na platformy sdílení, není to dobrá praxe.

Aby byl soubor dat obrázku co nejmenší, používají aplikace sociálních sítí poměrně vysokou kompresi. K pořizování snímků je proto lepší používat standardní aplikaci pro focení v chytrém telefonu a teprve poté fotku odeslat. Tak zajistíte, že vaši přátelé obrázek uvidí v nejlepší kvalitě.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    CHIP !!!

    Tohle je můj měsíčník ! To mne baví a v práci si ho rád přečtu a papírová verze mně vyhovuje ! Jen DVD už nepotřebuji ! Mám notebook Lenovo S340 a tak užívám Flash Disc ! Ale rád si Vás přečtu ! Už nebydlím v Kutných Horách, ale v Ostravě – Vítkovicích !

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.