Nechcete používat cloudový účet Microsoft? Instalujte si Windows 11 Home s lokálním účtem
Podle Microsoftu lze operační systém Windows 11 Home nainstalovat pouze ve spojení s účtem…
Na dovolené i doma: osm bezpečnostních pravidel, která se při používání smartphonu vyplatí dodržovat | foto: Franck/Unsplash
V chytrém telefonu je mnoho soukromých a citlivých informací, které by se neměly dostat do rukou cizích lidí. Mnoho uživatelů na ochranu svých dat před krádeží nebo ztrátou nemyslí. Máme pro vás osm důležitých tipů a triků, jak smartphone zabezpečit lépe.
Ztráta chytrého telefonu může být nebezpečná. Soukromé fotky, kontakty a přístupové údaje k online bankovnictví se mohou dostat do nepovolaných rukou.
Dalším problémem je zálohování, které mnoho uživatelů neprovádí. Pokud dojde k nejhoršímu, uložená data, ke kterým patří fotografie, videa a kontakty, budou nenávratně ztracena. A to bez ohledu na skutečnost, zda došlo ke krádeži smartphonu, jeho ztrátě anebo technické závadě. Uživatelům smartphonů se proto vyplatí dodržovat několik bezpečnostních doporučení, které pomohou předcházet zbytečným komplikacím.
Jde o jediné zařízení, které ale střeží mnoho pokladů. Smartphone by měl být co nejlépe chráněn před přístupem nepovolaných uživatelů a škodlivého kódu. | Zdroj: Jonas Leupe/Unsplash
1. Nastavení zámku obrazovky: zní to banálně, ale ne všichni uživatelé mají aktivované zamykání obrazovky. Přesto jde o jeden z nejdůležitějších prostředků, jak zabránit neoprávněnému přístupu. Při aktivovaném zámku musí uživatel nejprve zadat PIN kód, aby získal přístup k ovládání zařízení. Místo číselného kódu lze také využít sken otisku prstu, rozpoznání obličeje nebo kresbu obrazce na bodové matici 3x3.
2. Automatická instalace aktualizací: updaty zahrnují nejen nové funkce, ale také důležité bezpečnostní záplaty. Automatické aktualizace lze aktivovat v příslušné aplikaci obchodu pro stahování a instalaci. V případě potřeby se provádějí pouze při aktivním připojení Wi-Fi, aby se ušetřila mobilní data.
3. Tvorba záloh v cloudu: nejlepším způsobem ochrany před ztrátou dat je pravidelné zálohování. Fotky, videa, kontakty a další data smartphonu by měla být uložena online prostřednictvím cloudové služby, jako například iCloud nebo Disk Google. A soubory, které obsahují osobní nebo citlivá data, se vyplatí chránit heslem nebo zašifrovat.
4. Opatrně na veřejných Wi-Fi sítích: bezplatné hotspoty dnes najdete téměř na všech frekventovaných místech – na letištích, v nákupních centrech nebo autobusech a vlacích. Vaše datové přenosy ale mohou být sledovány. Při připojení k veřejným sítím se raději vyhněte online bankovnictví, online nakupování nebo přihlašování do e-mailu. Pro takové případy může pomoci služba VPN nebo připojení prostřednictvím mobilních dat.
VPN tunelování zajistí bezpečnou komunikaci v prostředí veřejné Wi-Fi sítě. | Zdroj: Bernard Hermant/Unsplash
5. Kontrola oprávnění aplikací: mnoho aplikací shromažďuje více dat, než by bylo potřebné k jejich provozu. Proto se vyplatí u každé aplikace zkontrolovat, zda skutečně potřebuje přístup k poloze, fotoaparátu nebo kontaktům. Pokud ne, vyplatí se omezit oprávnění v nastavení smartphonu.
6. Šifrování dat na paměťovém úložišti smartphonu: abyste zajistili, že v případě krádeže nebo ztráty smartphonu nebude mít nikdo cizí přístup k vašim datům, vyplatí se obsah úložiště zašifrovat. Tím chráníte své e-maily, kontakty nebo fotografie před neoprávněným přístupem. V případě potřeby zvažte také šifrování dat na externí SD kartě.
7. Aplikace stahujte pouze z oficiálních zdrojů: zvlášť opatrní při stahování aplikací byste měli být zejména během pobytu v zahraničí. V případě pochybností je vždy nejlepší stahovat z App Store od Applu nebo z Obchodu Play od Googlu. A to i přesto, že u druhého jmenovaného často upozorňujeme na výskyt malwaru v některých aplikacích. V zásadě ale platí, že stahovat aplikace je dobré pouze z důvěryhodných zdrojů.
8. Vzdálené vyhledání a uzamčení mobilu pro případ krádeže nebo ztráty: pokud dojde k nejhoršímu a vy o svůj mobil přijdete, měli byste se okamžitě pokusit jej vyhledat a uzamknout. Vhodné webové stránky a odpovídající nástroje jsou k dispozici jak pro uživatele Androidu, tak iOS.
Pomocí těchto osmi jednoduchých kroků a návyků, které vás ani nebudou stát mnoho času, můžete zajistit svému smartphonu a potažmo sami sobě větší bezpečnost. Nikdo si samozřejmě nepřeje, aby k odcizení nebo ztrátě smartphonu došlo, ale když už se tak stane, budete alespoň klidnější, že vaše data nikdo nezneužije.
Zdroj: Verizon
Podle Microsoftu lze operační systém Windows 11 Home nainstalovat pouze ve spojení s účtem…
Ve výchozím nastavení ukládá Word informace pro obnovení dokumentů každých deset minut. To je…
Chyby pixelů na monitorech nebývají pravidlem a obvykle jde jen o malé vady u starších…
Nová verze prohlížeče DuckDuckGo Privacy Browser pro systém Android získala funkci na ochranu…
Často důvěrné a citlivé informace střeží jednoduché heslo. Až příliš častý případ - alespoň…
Kontroverzní technologický podnikatel převzal Twitter v roce 2022. Aby mohl zaplatit…
Umělá inteligence a jazykové modely už natolik pokročily, že je obtížné určit, zda text psal…
Aktuální pozice všech autobusů a tramvají Pražské integrované dopravy jako na dlani – to…