Menu

Odložené počítače nemusí z kola ven: menší SSD disk a rozšíření RAM vás nezruinují a moderní Linux si s nimi poradí

09.12.2022 09:15 | Redakce Chip + Přidat komentář
Odložené počítače nemusí z kola ven: menší SSD disk a rozšíření RAM vás nezruinují a moderní Linux si s nimi poradí

Odložené počítače nemusí z kola ven: menší SSD disk a rozšíření RAM vás nezruinují a moderní Linux si s nimi poradí | foto: CHIP

Uživatelé mají nezřídka více počítačů, ale ty starší a méně výkonné leží odložené bez dalšího využití. Že mají starší hardware vůbec nevadí.

Pokud by vám nevadila nijak zásadní útrata, lze vyměnit disk a pořídit SSD, případně ještě rozšířit paměť RAM. Jako operační systém můžete zvolit některou z distribucí Linuxu, které jsou už často k dispozici s přehledným grafickým rozhraním a bohatou softwarovou výbavou. A pro domácí používání takový počítač může ještě dlouho a spolehlivě sloužit. 

V mnoha domácnostech se najdou vyřazené počítače a notebooky, které již nenabízejí dostatečný výkon pro aktuální verze systému Windows nebo na nich, jako v případě systému Windows 11, už ani nelze systém nainstalovat kvůli vysokým hardwarovým nárokům. Přesto je lze obvykle používat s Linuxem, který tak náročný není.

Na příkladu počítače Acer TravelMate 4830TG zakoupeného koncem roku 2011 si ukážeme, co je třeba mít na paměti při instalaci a používání systému Linux. 14palcový notebook má rozlišení 1366 x 786 pixelů. Je vybaven procesorem i5-2430M od společnosti Intel s pracovní frekvencí 2,4 GHz, grafikou GeForce GT 540M, 4 GB RAM a pevným diskem s kapacitou 500 GB. Zatímco operační paměť jsme neměnili (8 GB by ale možných bylo), klasický pevný disk jsme vyměnili za rychlejší SSD. I tento více než deset let starý notebook tak stále nabízí dostatek výkonu pro Linux.

Před a po nastavení

Než se pustíte do výměny starého systému Windows za Linux, měli byste si nejprve uložit všechna důležitá data, která v něm ještě mohou být. To je rozhodně nutné, pokud nahrazujete celý operační systém Linuxem. Takové zálohování je však vhodné i v případě paralelní instalace. Praktické je vytvořit obraz pevného disku 1:1 pomocí programu Macrium Reflect Free a tak jej trvale zálohovat. Pokud vyměníte stávající pevný disk za SSD, můžete si samozřejmě starý disk jako zálohu ponechat.

Zálohování důležitých dat

Pokud jde ještě starou instalaci systému Windows spustit, zapněte počítač a zkopírujte všechny soubory a složky, které stojí za to uložit, na externí pevný disk například pomocí Průzkumníka souborů. Pokud se stávající systém Windows odmítá nastartovat, spusťte počítač z USB flash disku s některým z live systémů Linuxu – použít můžete například LMDE 5. Operační systém obvykle automaticky integruje stávající pevný disk, takže tímto způsobem můžete také zálohovat data na externí pevný disk. Zejména u firemních počítačů s Windows Professional může být pevný disk zašifrován nástrojem Bitlocker – pak lze k datům přistupovat pouze ze spuštěného systému Windows.

Pokud je to možné, měli byste si také zjistit sériové číslo stávajícího systému Windows. Buď je na nálepce, která je obvykle umístěna na zadní nebo spodní straně krytu notebooku, nebo použijete nástroj, jako je Product Key Extractor, který klíč ze systému extrahuje. Tyto klíče lze často i později použít k instalaci systému Windows 11, například do virtuálního počítače.

Rozumná modernizace starého hardwaru

ram-memory

| Zdroj: Heliberto Arias/Unsplash

Rozšíření operační paměti je jedním z nejjednodušších a zároveň nejúčinnějších opatření, jak pomoci starému počítači postavit se na nohy. Většina linuxových systémů představených v tomto článku již ale dobře běží na 4 GB. Například u modelu TravelMate použitého v článku by bylo možné upgradovat RAM paměť ze 4 na 8 GB. Zda a do jaké míry lze stávající hardware modernizovat a které komponenty je možné vyměnit, závisí na modelu. Obecně lze říci, že u stolního počítače máte více možností než u notebooku s jeho stísněným krytem.

Kromě rozšíření paměti RAM se doporučuje instalace většího pevného disku nebo jeho výměna za rychlý SSD disk. Naopak výměna procesoru za novější model je mnohem složitější a často není z technických důvodů možná. Instalace jiné grafické karty nebo dokonce grafické karty jako takové není obvykle u notebooků možná. Náš tip proto zní: ušetřete si starosti a prostě rozšiřte paměť RAM a nainstalujte SSD disk. To dodá vašemu starému počítači a čerstvě nainstalovanému systému Linux pořádnou vzpruhu.

Vytvoření instalačního média

Pokud je starý počítač stále vybaven DVD mechanikou, vytvořte si bootovací DVD s požadovaným systémem. K tomuto účelu lze použít snadno použitelný program CDBurnerXP. Pokud však chcete vyzkoušet více zde představených Linuxů, je lepší použít jako instalační médium USB flash disk. Ten můžete použít vícekrát a ušetříte tak za stříbrné disky. V současné době existuje nespočet nástrojů pro vytváření bootovacích USB disků. Podle našich zkušeností jsou nejmenší problémy s nástrojem Rufus.

Po připojení USB flash disku k počítači nástroj Rufus spusťte. Zpravidla je pak již předem vybrána v části „Zařízení“. Pro jistotu však ještě jednou zkontrolujte, zda jde skutečně o tento disk. Poté klikněte na „VYBRAT“ v části „Výběr boot“ a vyberte požadovaný ISO soubor. Kliknutím na tlačítko „START“ (dole) se zkopírují všechny potřebné soubory na USB disk. Pokud chce Rufus zjistit, jak má nástroj pracovat s „ ISOHybrid obraz detekován“, vyberte možnost „Režim zápisu Obraz ISO“.

Testování a instalace systému Linux

Instalace moderních linuxových systémů už není žádná magie ani raketová věda. Vložte bootovací DVD nebo připojte připravený USB flash disk k počítači, do kterého chcete Linux nainstalovat. Pak z tohoto média systém spusťte. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je použít spouštěcí nabídku. Můžete ji otevřít několikerým stisknutím správné klávesy ihned po zapnutí počítače. Obvykle je to [F2], [F8], [F10], [F12], [Escape] nebo [Remove] – správnou klávesu vyhledejte podle typu počítače. Poté v nabídce vyberte možnost vyzkoušet operační systém. Tím se spustí systém Linux bez zápisu dat na pevný disk. Celý systém běží z USB paměti. Výhodou je, že si vybranou distribuci můžete v klidu vyzkoušet. Často poměrně rychle zjistíte, zda vám systém sedne a vyhovuje vašim požadavkům. Kromě toho lze tímto způsobem identifikovat případné problémy s hardwarem.

Pokud jste se rozhodli pro instalaci, najdete vhodné tlačítko na pracovní ploše téměř každého ze systémů. Dvakrát na něj klikněte a podle průvodce systém Linux do počítače nainstalujte. U zde uvedených variant Linuxu – s výjimkou BunsenLabs Linuxu – to není složité. Pokud systém nabídne instalaci softwaru třetích stran, povolte ji. Patří sem například ovladače pro grafické karty Nvidia. Během instalace byste také měli instalačnímu programu povolit instalaci aktualizací. Ušetříte si tak později čas.

Muka volby

Který z prezentovaných systémů Linux si nakonec vyberete, je samozřejmě na vás. Všechny mají své individuální výhody. Na našem testovacím notebooku jsme se rozhodli pro Zorin OS Lite, ale v našem užším výběru se ocitl také systém LMDE, protože se nám osobně nejvíce líbí jeho rozhraní. Pro ty, kteří se tradičně přiklánějí spíše k frakci Ubuntu, je naopak vhodné Xubuntu. Uživatelé, kteří již mají určité znalosti Linuxu, zjistí, že BunsenLabs je systém, který má jisté „hackerské kouzlo“. Ti, kteří hledají mimořádně štíhlý, ale zároveň moderní systém, by se měli blíže podívat na Chrome OS Flex. Úzké propojení se společností Google lze výrazně omezit.

Pokračování článku

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení