Menu

Odstranění antivirových programů bez kostlivců: jak bezezbytku vymazat Avast, Norton nebo Malwarebytes

02.03.2022 10:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Odstranění antivirových programů bez kostlivců: jak bezezbytku vymazat Avast, Norton nebo Malwarebytes

Odstranění antivirových programů bez kostlivců: jak bezezbytku vymazat Avast, Norton nebo Malwarebytes | foto: Towfiqu barbhuiya/Unsplash

Antivirové programy jsou v prostředí Windows součástí povinné výbavy, nicméně ochranný software se do operačního systému zavrtá velmi hluboko. Po přechodu na jiný typ antivirového programu je dobré doposud používaný software odstranit. Někdy to funguje bez problémů, ale jsou případy, kdy se odstranění instalace nezdaří. Proto existují pomocníci, kteří zajistí odstranění antivirového programu bezezbytku.

Antivirovou ochranu se nevyplatí v prostředí Windows podceňovat a podobně to vidí i Microsoft, který do Windows 10 a 11 zabudoval spolehlivý nástroj Windows Defender. Je obecně dobře hodnocený, takže jeho používání není žádný problém. K dispozici je ale celá řada jiných antivirových řešení od různých výrobců.

Pokud často nástroj antivirové ochrany měníte, měli byste být při přechodu opatrní. Nový antivir zpravidla při instalaci deaktivuje svého předchůdce. Pokud jde o zabudovaný Windows Defender, je to v pořádku, pokud ale používáte programy jako například Avira, Avast, Kaspersky nebo jiné antivirové řešení, měli byste jej před instalací nově vybrané verze zcela odstranit. Existují různé způsoby a řešení problematických případů.

Způsob odstranění jako u každého jiného programu

Antivirový program samozřejmě můžete odebrat prostřednictvím komponenty »Aplikace a funkce«, která je součástí Nastavení systému Windows. Minimálně toto by mělo fungovat. Zde jednoduše vyberete instalovanou antivirovou ochranu a kliknete na »Odinstalovat«. Tím se zpravidla spustí instalační program antivirové ochrany, kde si můžete zvolit proces odstranění instalace.

Pokud vše proběhne v pořádku, jste v tomto bodě hotovi. Co je ale důležité vědět, současné antivirové skenery se často dodávají s mnoha doplňkovými moduly, které mohou být uvedeny v přehledu »Aplikace a funkce« samostatně. Kromě samotného antivirového programu může v systému být samostatná aktualizační komponenta, správce hesel, nástroj VPN a další. Všechny tyto nástroje pak musíte postupně odstranit pomocí zabudovaného řešení.

Pomoci může dodatečný software

geekunistaller

S odstraněním instalace antivirového programu pomůže Geek Uninstaller. | Zdroj: Geek Uninstaller

Kdo chce mít při odstraňování instalací programů větší pohodlí, možná už si našel nástroj, který mu více vyhovuje. Tyto programy umožňují pohodlnější odstraňování programů a mají některé funkce navíc. Například nástroj Geek Uninstaller funguje poměrně rychle.

Freeware také detekuje zbytky programů po instalaci, na které se při odstraňování zapomnělo. Ti, kdo používají placenou verzi Pro, také mohou odstranit několik programů najednou. To samozřejmě platí i pro součásti antivirového skeneru.

Program Geek Uninstaller najdete na webové stránce: https://geekuninstaller.com/download.

Při problémech lze vyžít přímo nástroj poskytovatelů antivirových programů

mbsupporttool

Všichni větší výrobci antivirových skenerů mají k dispozici speciální nástroj pro odstranění instalací. | Malwarebytes Support Tool

Antivirové programy se usadí velmi hluboko v systému, takže mohou mít vliv i na další programy. Je to trochu citlivá věc, protože problémy s antivirovým softwarem mohou systém skutečně ovlivnit. To platí i pro odstraňování jejich instalace. Pokud nástroje třetích stran anebo zabudovaný systém pro odstranění instalací ve Windows nepomohou, je také možné použít speciální nástroje výrobců antivirového softwaru.

Každý renomovaný poskytovatel antiviru má připravený odpovídající nástroj, pomocí kterého jde zcela odstranit instalovaný software a všechny jeho součásti. Pro příklad, některé z nich jsou:

– Avast Clear, https://www.avast.com/cs-cz/uninstall-utility#pc
– AVG Clear, https://support.avg.com/, "Odinstalace pomocí nástroje AVG Clear"
– Avira Registry Cleaner, https://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/Avira-RegCleaner.shtml
– Bitdefender Uninstall Tool, https://www.bitdefender.com/uninstall/
– Malwarebytes Support Tool, https://downloads.malwarebytes.com/file/mbst

Jen je dobré se ujistit, že pro instalovaný antivirový nástroj skutečně používáte odpovídající odstraňovač instalace.

Univerzální nástroj pro odstranění instalací antivirového softwaru

avremovaltool

Program Antivirus Removal Tool obsahuje všechny metody pro odstranění virového skeneru. | Zdroj: Antivirus Removal Tool

Každý, kdo často řeší odstraňování zbytků po některém z antivirových programů, by mohl prozkoumat program Antivirus Removal Tool. Kombinuje potřebné kroky k úplnému odstranění instalace a vede ke zdárnému cíli i běžné uživatele. Na začátku program zkontroluje, jaké antivirové programy jsou v systému vlastně instalovány. Může také vyhledat zbytky starších antivirových řešení, které v systému zůstaly po odstranění jejich instalace.

Poté můžete pohodlně otevřít odstraňovač instalací, který je vestavěný ve Windows. Pokud to nepomůže, zkuste speciální nástroj přímo od výrobce. Antivirus Removal Tool integruje kompletní seznam nástrojů od Adware až po ZoneAlarm.

Program Antivirus Removal Tool najdete na webové stránce: https://antivirus-removal-tool.com/.

Nežádoucí vedlejší účinky

Antivirové skenery se do Windows zakoření poměrně hluboko. To může mít nežádoucí vedlejší účinky, které se projeví při odstraňování jejich instalace. Pokud se to nepodaří pomocí vestavěných nástrojů ve Windows, existuje dostatek pomocníků. Jejich prostřednictvím ze systému dostanete všechny kostlivce, na které lze narážet po nedůsledném odstranění předchozího softwaru.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení