Menu
CHIP Speedtest

Podzimní aktualizace Windows 10: jdeme do toho!

12.10.2018 10:02 | Milan Loucký
Podzimní aktualizace Windows 10: jdeme do toho!

Jak jsme vás informovali, Microsoft pozastavil velkou podzimní aktualizaci Windows 10 s názvem October 2018 Update (1809), ale jak se zdá, už je vše v pořádku – a tak se nabídka aktualizace objevila na některých počítačích znovu.

O nepříjemnostech, které uživatelé měli s instalací aktualizačního balíku jsme vás informovali zde. Nyní Microsoft na svých stránkách upozornil na to, že se mu podařilo najít chybu, která za určitých nevhodných podmínek dokázala nevratně smazat soubory z počítače, ale i z OneDrive.

Proto na svých stránkách upozornil na to, že znovu spustil aktualizační proces, z vyjádření ale není přesně známo, zda jen pro skupinu členů Windows Insider programu nebo pro všechny uživatele. V každém případě se na našem počítači už objevila žádost o instalaci balíku upgradu pro náš stroj. Budeme vás tedy informovat, jak instalace proběhla.

Chyba spočívala s tom, že nově příchozí verze sice zálohuje předchozí verzi do adresáře windows.old, ale v ní chybějí data umístěná ve složkách Dokumenty, ale pouze v malém počtu případů při nevhodné konstelaci nastavení, jak sdělil Microsoft. Pokud jste požádali systém Windows 10 o návrat k předchozí verzi, obnovila se sice, ale až na soubory, umístěné ve zmíněné složce, které navíc nebyly k nalezení prostředky Windows samotných. Přesto odborníci a účastnící programu Insider tvrdí, že možnost záchrany tady je.

recuva-1 recuva-2

 

 

 

 

 

 

 

recuva-3

recuva-4

 

 

 

 

 

 

 

A tu představuje úžasný program Recuva z rodiny výrobce Piriform, tvůrce geniálních programů CCleaner a Speccy. Tento program (Recuva) dokáže provést hloubkový průzkum disku a najde všechny soubory, které lze obnovit. Pokud byste se tedy dostali do krize a o některé soubory přišli, doporučujeme ihned co nedříve po zjištění ztráty souborů informovat Microsoft (spojení bylo uvedeno v předchozím článku) nebo zkusit spustit rovnou program Recuva. Dle informací je možné obnovení ztracených souborů tímto programem dost vysoká. Zmíněné brzké spouštění tohoto programu po zjištění problému je nutné z toho důvodu, aby při další práci nebyly části souborů, vhodných k obnově přepsány obsahem a částmi jiných souborů, pak by totiž už obnova nebyla možná.

Pokud jste ale stále na vážkách, zda instalaci spustit nebo ne, při vypínání počítače – pokud je vám vnucována aktualizace a pokud nemáte automatické aktualizace zakázány – zvolte možnost Režim spánku (při vypínání jsou totiž kromě této možnosti nabízeny jen volby Aktualizovat a vypnout a Aktualizovat a restartovat), počítač probuďte a nechte si kompletně celý počítač zálohovat třeba na externí disk (nebo alespoň části, kde máte data, není třeba zálohovat adresáře s instalovanými programy, těch se chyba s největší pravděpodobností nedotkne – a i když, necháte si je znovu naistalovat), který ale před provedením aktualizace od počítače odpojíte. Je to sice jistota, která vás bude stát několik hodin času, ale určitě se vyplatí. Skutečnou hodnotu svých dat totiž poznáte až tehdy, když o ně přijdete.

 


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.


Komerční sdělení