Menu

Programování s reálnými kameny

23.06.2019 06:48 | Michal Černý + Přidat komentář
Programování s reálnými kameny

Programování s reálnými kameny | foto: CHIP

Start-up z Bangkoku vyvinul hru zaměřenou na výuku programování se skutečnými stavebními kameny.

Šestiletý Tom stiskne na konzoli tlačítko „Go“, a Mojobot se dává do pohybu. Robot krychlového tvaru s anténou, vydávající tichý zvuk, a s kulatýma očima, jede přes herní plochu od jednoho kvadrantu k druhému. Stále při tom lehce koriguje svůj kurz. Jeho misí je přinést domů dopis z poštovního úřadu. Když dorazí na poštu, přejíždí Mojobot přes kulatou značku, na níž je vytištěn dopis a hvězda, a zvedá je pomocí magnetu. Potom směřuje na kvadrát jménem Home a dopis zde odloží. Tom za to obdrží dvě hvězdičky.

Zakladatelé start-upu Project Labs v Bangkoku jsou přesvědčeni o tom, že se dá snadněji naučit programování pomocí hmotných a uchopitelných stavebních kamenů – a poukazují při tom na vědecké studie. Aby naučili už čtyřleté děti základy programování, vytvořili Mojobota. Ten je programován pomocí přiložené konzole, která je po zapnutí spojena s robotem.

Konzole nabízí osm míst pro stavební kameny pohybu, akce nebo kontroly. Některé ze stavebních kamenů mají sedm míst pro číselné stavební kameny. Do stavebního kamenu, který určuje pohyb vpřed, je tak možné ještě umístit číselný kámen, který určuje, kolik kvadrantů vpřed má Mojobot jít. Pro svojí misi „dojít na poštu“ tak Tom potřeboval jeden „Forward“ stavební kámen s číslem tři, „pick-up“ stavební kámen k vyzvednutí předmětu, „turn-left“ kámen s jedničkou pro otočení o 90 stupňů, „Forward“ stavební kámen s dvojkou a jeden „put-down“ kámen.

Možnosti rozšíření

Mojobot může hrát celou adventure hru, v tom případě je doporučeno přečíst kompletní adventure knihu. Při hře mohou být nasazeny všechny stavební kameny pro akce. Mojobot může být smutný nebo veselý – a dělat pak obličeje či vydávat zvuky. Může také tancovat, nechat vyzařovat svojí anténu v různých barvách, nebo zaznamenat a přehrávat řeč a ruchy.

Se základní sadou se ovšem nedají splnit všechny mise, protože konzole má příliš málo míst pro stavební kameny. Pomoci tak může rozšiřovací sada, která sestává z dodatečné konzole, dalších programovacích kamenů a nových map misí. Dodatečnou konzoli je možné zasunout do hlavní konzole, takže se nabízejí další zásuvné porty pro programování. První sady mají být dodávány od září. 

michalcerny.media@seznam.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení