Menu

Samsung propásl šanci být první: Číňané dokázali Korejcům, že to jde!

14.04.2018 21:03 | Milan Loucký + Přidat komentář
Samsung propásl šanci být první: Číňané dokázali Korejcům, že to jde!

Samsung propásl šanci být první: Číňané dokázali Korejcům, že to jde! | foto: CHIP

Axon M od společnosti ZTE je předzvěstí nové skládací generace smartphonů. Pověsti o takovém telefonu od Samsungu jsou tu už roky, ale: pořád nic.

Naši kolegové v německém redakci Chipu prozkoumali předprodejní verzi telefonu Axon M, který byl předváděn na výstavě CES 2018 v Las Vegas, a zeptali se: měli bychom se těšit na tuto mobilní budoucnost?

Po celá léta se totiž opakuje stejný příběh. Zasvěcenci, nástěnky na Pinterestu nebo jiné úniky naznačují, že se na trhu brzy objeví skládací nebo rozkládací smartphone od korejského Samsungu. Ale neděje se vůbec nic. Přestože jsou detaily vždy už dlouho dopředu veřejně známé, například zařízení by mělo nést název Galaxy X, dosud nebylo nic veřejně předvedeno.

To tak se stává: čínský výrobce ZTE nyní Samsung porazil s mobilním telefonem podobného konceptu. Jmenuje se ZTE Axon M. Naši bavorští kolegové už dokonce mohli otestovat předfinální verzi. Ale tento smartphone je už k dostání u Amazonu za cenu přibližně 850 eur.

Potřebuje někdo skládací telefon?

Namísto klasického testu v laboratoři – hodnoty měly totiž relativně malý význam vzhledem k tomu, že byl k dispozici byla jen předfinální verze telefonu –, proto proběhlo jen několikadenní zkoušení Axonu M: na pohovce, v metru, v práci.

Závěr zní: telefon nás překvapil svým konceptem. Na dvou pětipalcových displejích (přesněji 5,2 palcových) je možné sledovat video, extrémem je, že dokonce na každé obrazovce jiné, jeden z displejů lze používat jako poměrně pohodlnou klávesnici, telefon je možné používat – podobně jako některé konvertibilní notebooky v režimu stan při sledování videa, jinak na obou obrazovkách mohou běžet různé aplikace v multitaskingu, takže třeba i přenos dat mezi nimi je snadný, jasný, přehledný. Většina současných aplikací ale může běžet – bohužel – pouze v zavřeném režimu „telefon“, kdy jsou oba displeje překlopeny k sobě a funkční je jen jeden z nich. Tak jak to známe z běžného telefonu. To ale dává šanci vývojářům k vytváření nových, zajímavých aplikací, přizpůsobených novému formátu, který používá ZTE Axon M. Při rozložení obou obrazovek do roviny je možné sledovat video v netradičním skoro čtvercovém formátu, v tomto případě se dostáváme s úhlopříčkou až na sedm palců (přesněji na 6,9 palce). Bohužel však díky provedení kloubu přístroje vzniklá mezera mezi displeji poněkud vadí. Kolegy ale přivádělo k šílenství to, že je používána pouze jedna kamera, a to nad hlavním displejem, takže tvorba fotografií byla ne zcela pohodová. Při zapnutí kamery se totiž nastaví režim „selfie“ a teprve odklopením druhého displeje „dozadu“ a otočením kamery do směru, ze kterého chcete snímat obrázky nebo pořizovat videa, se zapne na druhém displeji (který je otočen nyní směrem k vaší tváři) zobrazování snímaného objektu. Kamera má rozlišení 20 MPx. Co se týče rozlišení, každý displej umí Full HD, takže při rozložení do režimu „plocha“ získáváte vedle sebe dva displeje s rozlišením 2160 x 1920 pixelů, ovšem s mezerou mezi nimi. Mechanika přiklápění displejů je nicméně koncipována tak, že displeje můžete „složit“ v režimu „telefon“ pouze tak, že displeje jsou vždy od sebe. Telefon tedy nelze složit tak, aby byly displeje přiklopeny k sobě a tím byly chráněny třeba proti poškrábání. Přesto byl telefon nakonec hodnocen jako velmi zajímavá a zcela určitě pozitivní věc. Cool.

Co na to Samsung? Bude dále čekat a napínat uživatele, nebo je to jeho strategie, aby se do doby, než se rozhodne telefon podobné koncepce uvést na trh, už na trhu objevily potřebné aplikace, bez kterých žádný telefon není živ? Nicméně v jednom z rozhovorů šéf Samsungu přislíbil, že skládací telefon se v nabídce Samsungu objeví už v tomto roce.

Pokud nechcete čekat na tento telefon a chcete se podívat, jaký telefon je v žebříčku Testlabu Chipu nejlepší, určitě se  nezapomeňte podívat sem!

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.