Menu

Sloupek ML: Tak hoši z Redmondu, dokouřit, dosurfovat a zase pořádně makat!

16.08.2017 11:02 | Milan Loucký + Přidat komentář
Sloupek ML: Tak hoši z Redmondu, dokouřit, dosurfovat a zase pořádně makat!

Sloupek ML: Tak hoši z Redmondu, dokouřit, dosurfovat a zase pořádně makat! | foto: CHIP

Když mi minulý týden zaneřádila počítač jedna z nejnovějších aktualizací Windows 10, nevěřil jsem vlastním očím. Několik let nastavené asociace souborů totiž přestaly fungovat – a já na to koukal jak píchlý puk.

Je známo, že Microsoft vytvořil novou strategii, podle které je jeho operační systém už jednou provždy nazván přídomkem 10 v názvu. A tak se objevují zcela zásadní inovace prostředí operačního systému, aniž by to někdo čekal. Funkcí a funkčností stále přibývá, ale někdy se něco holt nepovede. Jako u nejnovější aktualizace, která mi přišla, jako by mi redmondský obr uštědřil pořádný políček na tvář a na pracovní plochu.

Takže hoši, prázdniny, neprázdniny, dokouřit, dosurfovat na vlnách moře a pěkně zpátky ke strojům! A nasadit ostříží kontrolu, protože – ruku na srdce – tohle se vám vůbec nepovedlo. Dokonce mi připadá, jako by někteří lidé, zodpovědní za schválení nové instalace, poseděli s lidmi od Applu ve Starbucksu a ti jim slíbili procenta z prodeje nových počítačů Applu, když lidi, používající do této doby počítače s Windows 10 naštvou tak, že se k tomu vyjádří v mnoha diskuzních fórech, ztratí zbytečně čas nastavováním blbostí, které už jednou byly nastavené, a teď musejí mnohdy trávit i dlouhé hodiny, aby vše uvedli do provozuschopného stavu.

O co jde?

Na Facebooku si mnozí lidé stěžují, že jedna z nejnovějších aktualizací Windows 10 byla obří, její stahování trvalo dlouho a výsledek zdaleka neodpovídá tomu, co od tohoto operačního systému očekávali. A vypisují zde dlouhé seznamy toho, čím jim odfláknutá práce Microsoftu přidělala práci. A tím pádem šla efektivita jejich činnosti dolů.

Mne samotného nejvíce rozrušilo (nechci být sprostý), když jsem po provedené aktualizaci klepnul v Outlooku na soubor s příponou XLS a objevilo se mi okénko, že soubor s touto příponou není synchronizován se žádnou aplikací, která by jej mohla otevřít. Cože? Tohle je Microsoft, když nepozná „svůj“ soubor Excelu, aby jej otevřel, jak to dělal desítky let před tím? A ihned se vynořila nabídka řešení, mimo jiné přes obchod Store. Tam ale potřebnou aplikaci – Excel – nenajdete, protože jsou nabízeny programy, mezi nimiž Excel samozřejmě (kdoví proč?) není.

Copak o to, cesta k řešení je snadná, stačí objevit v nastaveních asociace souborů a tam přidělit příponě správný program, ale tohle vím já, který si prošel Windows 2.x, 3.0. 3.11, XP, 7, ale mnohdy ne běžný uživatel počítače. Zvláště poté, co se najednou z ničeho nic soubor s příponou XLS synchronizuje na otevírání s prvním programem dle abecedy, který najde v seznamu instalovaných aplikací. A tak výsledkem jsou oprávněné kritiky toho, že Microsoft něco opět nedotáhl do konce a návrhy, aby za to uživatelé přešli ke konkurenci: k Applu či Linuxu, kde se takové věci prostě stát nemohou.

Teda, nestávají.

Chápu, že Microsoft může jednou aktualizací změnit zcela jádro operačního systému i jeho výzor, ale jsou věci, které jsou pro tým vývojářů ostudou. Jak je možné, že najednou zmizí asociace názvu souborů s příponami, které fungovaly bezvadně několik desítek let? Jen tak mezi námi, Windows 10 nepoznal po nejnovější aktualizaci ani to, komu nebo čemu přiřadit soubory s příponou JPG.

Jak je tohle vůbec možné? Microsoft nás má ve své moci. A tak 500 milionů uživatelů nyní nadává na to, jak špatnou práci jeho programátoři odvedli – a to nejde jen o ty asociace přípon.

Takže hoši, dokouřit, surfovací prkna navoskovat a ukrýt na další sezónu, natankovat kafe do hrnku – a šup pracovat! A to tak, aby se na výsledky vaší práce dalo zase koukat a dalo se jí i věřit. Vezměte to tak: 500 milionů uživatelů, kdyby jen jednu hodinu opravovalo chyby, kterých jste se dopustili, půl hodiny nadávalo a hodinu následně psalo zprávy na všechny možné sítě, tak to je 2,5 hodiny krát půl miliardy aktivních uživatelů, to je 1,25 miliardy hodin ztraceného času, chcete-li, přes 52 milionu ztracených člověkodní práce na celém světě.

A to nemluvím o běžných uživatelích, kteří telefonovali svým místním guru a žádali je o pomoc: „Hele, nevíš, čím to může být, že mi nejde spustit soubor XLS, když to včera ještě šlo?“ A podobně.

Takže, slibte mi, že se už taková blbost nikdy nestane, protože jste naštvali uživatele i pravověrné příznivce vašich produktů. A to se nedělá. A pokud to bylo myšleno jen jako vtip, pak je to hodně hloupý vtip.

Tohle se prostě nepovedlo a považuji tuhle aktualizaci po dlouhé době za nejvíc odfláknutou práci, jakou nám Microsoft předvedl. A já pevně doufám, že to je naposled, protože jinak Microsoft se té miliardy uživatelů, které měl dosáhnout už dávno, asi hned tak brzy nedočká.

Milan Loucký

milan-drzka Milan Loucký je zkušený IT novinář a publicista, psaní pro odborné magazíny se věnuje už od roku 1987. V letech 1992–1998 byl šéfredaktorem časopisu Chip. Za jeho působení se Chip stal neprodávanějším časopisem o digitálních technologiích na českém trhu a zůstal jím dodnes.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.