Přejít k hlavnímu obsahu

Nabíjecí oáza: Tesla ukazuje, jak by mohlo vypadat nabíjení budoucnosti

Josef Mika 14.07.2025
Tesla Supercharger
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Oasis, neboli „oáza“ – kalifornský projekt automobilky Tesla ukazuje, jak by mohlo v budoucnu fungovat nabíjení elektromobilů: se solární energií, bateriovým úložištěm a téměř nezávisle na elektrické síti.

Kapitoly článku

Vzorový projekt – Tesla Oasis

Automobilka Tesla v Kalifornii staví úplně nový projekt, který ukazuje, jak by v budoucnu mohlo vypadat nabíjení elektromobilů: v Lost Hills, na důležité silniční spojnici mezi San Franciscem a Los Angeles, je nyní k dispozici rychlonabíjecí stanice, která funguje téměř zcela nezávisle na elektrické síti. Umožňuje to vlastní solární systém a velké bateriové úložiště.

Nový nabíjecí park se nachází v Lost Hills, přímo na frekventované trase mezi San Franciscem a Los Angeles. Dosud zde byly nabíjecí body často plně vytížené – Oasis, jak se nabíjecí stanice budoucnosti jmenuje, to má napravit. Celkem zde má vzniknout 168 nabíjecích míst, z nichž 84 je již v provozu.

Tesla Oasis
Zdroj: Tesla
Nový nabíjecí park Tesla Oasis v Kalifornii

Slunce místo zásuvky 

Elektřina pochází ze solárního parku nacházejícího se přímo u stanice. Také na zastřešení nabíjecích míst se nacházejí solární panely, které dodávají další energii. Celkově tyto systémy vyrábějí přibližně 11 MWh energie. Deset velkých bateriových úložišť (tzv. megapacků) ukládá elektřinu a poskytuje výkonovou rezervu 39 MWh. Megapacky jsou připojeny k datové síti a řídí se na dálku. 

K dispozici je údajně také 1,5MW (tedy poměrně nízkokapacitní) připojení k elektrické síti. To zůstane v provozu jako záloha a mělo by být rovněž schopno naopak dodávat elektřinu do sítě. Vzhledem k výkonu solárního zařízení a velikosti bateriového systému však hraje připojení k síti podřadnou roli: mohlo by paralelně nabíjet pouze asi deset automobilů.

Mohlo by vás zajímat

Spolehlivé dobíjení

Díky tomu, že nově vznikající „dobíjecí město“ je tak soběstačné, bude odolné i proti výpadkům veřejné elektrické sítě a mohlo by posílit důvěru amerických zákazníků v elektromobilitu. Projekt Oasis byl uveden do provozu za rekordně krátkou dobu 8 měsíců výstavby. Stává se vlajkovou lodí celé dobíjecí sítě Supercharger, která v USA čítá zhruba 32 000 nabíjecích stojanů.

Tesla po celém světě provozuje přes 60 tisíc nabíjecích stanic Supercharger, v České republice jich ale zatím má pouze 7. Ceny za nabíjení u nabíječek Supercharger jsou srovnatelné (a v některých případech dokonce o něco nižší) s cenami v nabíjecích sítích ČEZ, PRE nebo E.ON.

Zdroj: InsideEVs, Hotson


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme