Přejít k hlavnímu obsahu

Test 15 grafických karet střední třídy

Michal Bareš 19.05.2023

Vypadá to, že z duelu se stává trojboj. Kromě AMD a Nvidie nyní na trh s grafickými procesory vstupuje také Intel.

Chip 06/2023:  Trh s herními grafickými kartami začíná být po dlouhé době zase o něco zajímavější. Proti klasickému tandemu AMD a Nvidia totiž vstupuje do ringu Intel. Možná by to mohlo znamenat začátek nové éry a dosavadní souboj dvou hlavních značek by mohl oživit někdo nový. Na rozdíl od obou zavedených výrobců GPU však Intel nezačíná ve špičkové třídě, ale zaměřuje se na střed peletonu.

To je i důvod, proč jsme se tentokrát ve srovnávacím testu grafických karet nezaměřili jako tradičně na výkonnostní špičku, ale raději na 15 modelů střední třídy, mezi které spadají i novinky poháněné grafickými procesory Intel. Z toho důvodu se v tomto testu nesetkáme ani s novou generaci grafických procesorů AMD Radeon RX-7000, založenou na technologii RDNA3, ani s řadou Nvidia GeForce RTX-40 (kódové označení „Ada Lovelace“). Oba výrobci zatím nasadili nové generace grafických karet pouze do segmentu špičkových karet s cenou přes 20 000 Kč.

Utratit 20 000 Kč jen za grafickou kartu je pro většinu běžně vydělávajících uživatelů příliš mnoho peněz, Intel proto sází na rozumnější cenovou politiku. Grafické karty s méně výkonným modelem Arc A750 s 8 GB paměti GDDR6 lze pořídit již za necelých 7 000 Kč; výkonnější modely s čipem Arc A770 a 16 GB stojí většinou okolo 9 600 Kč. V obou případech jsme testovali takzvané „limitované edice“, což jsou referenční karty vyráběné samotným Intelem, tedy něco podobného, jako když testujeme karty „Founders Edition“ od Nvidie. Zákazníci si ale většinou pořizují grafické karty realizované jednotlivými výrobci, které se často mohou více nebo méně od referenčních modelů lišit. V době testu byly v prodeji již například modely od společností ASRock.

Do testu jsme se nakonec rozhodli zařadit karty v cenovém rozsahu od 6 000 do 13 000 Kč, to znamená, že se mezi testovaná zařízení už cenově nevešly výkonnější karty Nvidia RTX 3070 Ti, ačkoli některé z těchto karet se již dají koupit za cenu pod 13 000 Kč. Do testu jsme rovněž nezařadili grafickou kartu základní třídy v podobě Intel Arc A380, kterou například společnost ASRock prodává za cca 3 800 Kč. Tato karta se ale na hraní her stejně moc nehodí.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud