Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: AOC Gaming CQ27G2S – prohnutý a rychlý herní monitor

Michal Bareš 01.12.2023

Prohnutý herní monitor AOC Gaming CQ27G2S se soustředí na to nejdůležitější. Nabízí rychlou obnovovací frekvencí, nadstandardní rozlišení a prohnutý displej za slušnou cenu.

Kapitoly článku

Herní monitory se 165Hz obnovovací frekvencí a prohnutou obrazovkou lze sehnat za cenu běžného pracovního monitoru. V případě monitoru AOC Gaming CQ27G2S dokonce i s dostatečnou úhlopříčkou, vyhovující portovou výbavou a možností výškového nastavení. Monitor má vše důležité pro hraní i práci, nenabízí žádný luxus navíc, ale potěšil nás elegantně střídmým praktickým designem.

Displej

27” VA displej má QHD rozlišení 2 560 x 1 440 bodů, 1ms obnovovací frekvenci a je kompatibilní se systémem G-Sync pro dynamickou úpravu obnovovací frekvence, ale tuto funkci ocení jen majitelé grafických karet Nvidia a pouze při připojení přes DisplayPort konektor. Podpora konkurenční technologie AMD FreeSync chybí.

27” QHD obrazovka vyvolává díky zakřivení na úrovni 1500R při práci i při hraní pocit soukromí a obraz s QHD rozlišením je jemný. Podsvícení panelu je rovnoměrné, monitoru jsme naměřili maximální jas na úrovni 242 cd/m2 s šachovnicovým kontrastem 199:1 (běžný kontrast 3 698:1). Panel pokrývá 96 procent barevného prostoru sRGB a ideální úhly pohledu by měly být menší než 31° horizontálně a 19° vertikálně.

AOC Gaming CQ27G2S
Monitor AOC Gaming CQ27G2S
Zdroj: AOC

Konektory

Kromě DisplayPortu ve verzi 1.2 je na zadní straně monitoru k dispozici ještě dvojice HDMI 2.0 portů a audiokonektor. Ve výbavě nenajdeme USB rozbočovač ani USB-C konektor, ale výrobce nešetřil na možnosti výškového nastavení zobrazovacího panelu s rozsahem od šesti do 20 cm nad pracovní plochou stolu. Na druhou stranu ale nejde obrazovku natáčet na výšku do polohy portrét.

Ergonomie

OSD menu s uživatelem komunikuje česky, obsahuje všechny potřebné položky pro nastavení obrazu i herních funkcí, ale jeho ovládání by mohlo být přehlednější. Na spodní hraně monitoru jsou tlačítka ovládání OSD, která ale bohužel nejsou podbarvená a prakticky není vidět, jakou mají funkci. Joystick na zadní straně by byl praktičtější.

AOC Gaming CQ27G2S
Porovnání rozsahu výškového nastavení monitoru AOC Gaming CQ27G2S
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Herní monitor disponuje přednastavenými režimy pro různé typy her (závod, RTS, FPS) i možností tří uživatelských nastavení. Režimy pro pracovní účely bohužel chybí. V závislosti na zvoleném režimu a nastaveném jasu se spotřeba monitoru pohybuje mezi 19 až 32 watty. 
 

Technická data

AOC Gaming CQ27G2S


Displej / rozlišení 27" / 2 560 x 1 440 bodů / matný / VA / 165 Hz / 1500R

Max. jas / kontrast 242 cd/m2 / 3 698:1

Doba odezvy 1 ms

Výbava 2x HDMI 2.0, DisplayPort, audio

Spotřeba – běžný provoz/max. 19 W / 32 W

Cena 5 590 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud