Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition – koupající se opice s OLED displejem

Michal Bareš 01.10.2023

Notebook může být i módním doplňkem, v případě zařízení Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition je dokonce módním předmětem. Stále ale zůstává přenosným počítačem se slušným výkonem a krásným OLED displejem.

Kapitoly článku

Spolupráce Asusu s oblíbenou asijskou módní značkou je patrná nejen z grafického povrchu víka displeje a touchpadu, ale hlavně z celého balení. Notebook je zabalen do pestrobarevné krabice, ve které kromě počítače najdeme i designovou brašnu, brandovanou myš, samolepky na polepení klávesnice a dokonce i figurku známé koupající se opice. Milovníci značky Bape budou jistě nadšeni.


Parádní OLED displej

Spokojeni jsme byli ale i my, a to nejen s designem, ale hlavně s hardwarovým základem počítače. Odhlédneme-li od kreslených postaviček na touchpadu a víku notebooku, jedná se o příjemně lehký 15,6” notebook s širokoúhlým OLED displejem s vysokým rozlišením 2 880 x 1 620 bodů a 120Hz obnovovací frekvencí.

Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition
Kromě designu Bape je notebook zajímavý hlavně perfektním OLED displejem s vysokým rozlišením a svítivostí
Zdroj: Michal Bareš, Chip

OLED displej je pro nás jednoznačně největším lákadlem ke koupi tohoto notebooku. 15,6” úhlopříčka s tak jemným rozlišením a plynulým chodem zjednodušuje a urychluje práci a pro řadu uživatelů jistě nahradí i externí monitor. Ono sledovat nudné barvy VA nebo IPS displeje, když můžete koukat na HDR obraz s přesnými a živými barvami certifikovanými společností Pantone. Displej pokrývá 100 procent barevného prostoru DCI-P3, takže je ideální i pro sledování HDR videa.

Displej lze sklopit do roviny s plochou pracovního stolu, takže mohou obsah plochy sledovat i kolegové na poradě. Povrch displeje je sice lesklý, ale vysoký maximální jas na úrovni 600 cd/m2 možné odlesky hravě přesvítí.

Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition
Klávesnice notebooku Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition obsahuje tenký numerický blok a píše se na ní dobře
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Šasi a klávesnice

Tělo notebooku je sice krásně pokreslené, ale přesto plastové, což není díky stříbrnému povrchu tak znát, ovšem rámeček okolo displeje tvoří prostý černý plast, na tento kousek asi designéři zapomněli. Na druhou stranu je rámeček okolo displeje široký jen 7 mm, takže se snadno přehlédne.

Tělo je sice plastové, ale pevné a působí solidním dojmem. Zpracování je vynikající, notebook se neohýbá ani když jej zvedneme za spodní roh. Mimochodem, doporučujeme pohled i na spodní stranu notebooku, kde najdeme čtyři gumové protiskluzové nožičky, každou jiného tvaru a velikosti, to se nám líbí.

Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition
Spodní strana notebooku Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition, všimněte si snadné možnosti otevření i čtyř rozdílných gumových nožiček
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Díky prostorným ventilačním otvorům a polymerovému ventilátoru IceBlade s 97 lopatkami je notebook v běžném pracovním režimu naprosto tichý. V aplikaci MyAsus je možné výkon (a odpovídající hlasitost ventilace) nastavit ve třech úrovních.

Klávesnice je osazena tenkým numerickým blokem a tlačítky o rozměrech 16,2 x 15,5 mm s nízkým, ale přesným chodem, píše se na ní dobře a nedělá překlepy. Ocenili bychom větší levý Shift, i větší levý Ctrl, tlačítko Enter je ještě v pořádku, mohlo by ale také být větší. Designově vystupuje svítivě oranžová klávesa Esc. Klávesnice je podsvícená ve třech úrovních. Pod ní se nachází velký touchpad s 15,5fcm úhlopříčkou a podporou gest.

Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition
Podsvícená klávesnice notebooku Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Tělo 15,6” notebooku je sice s 1 596 gramy lehké a tenké, ale přesto se do něj vešly všechny důležité konektory v klasické velikosti. Na pravém boku najdeme HDMI, USB-A a USB-C zdířky a audiokonektor, na boku levém pak ještě jeden USB-A port. Napájení notebooku má na starosti proprietární adaptér, ale notebook lze dobíjet i přes USB-C. LAN zdířka na notebooku není, k internetu se ale dá připojit přes Wi-Fi 6E, nechybí ani Bluetooth. Radost nám udělala bezpečnostní soukromá krytka na webkameře.


Výkon na všechny aplikace

O výkon se stará moderní a výkonný procesor Intel Core i5-13500H s 12 fyzickými jádry (čtyři výkonná s maximální frekvencí 4,7 GHz a HyperThreadingem a osm efektivních jader s maximální frekvencí 3,5 GHz) v kombinaci s 16 GB LPDDR5 RAM. Z hlediska výkonu se notebook nemusí bát ani velmi náročných aplikací. Grafika je integrovaná a bohatě stačí na jakoukoliv multimediální práci, na náročné hry ne. Data se ukládají na NVMe SSD od Samsungu s kapacitou 512 GB, kterému jsme naměřili průměrnou rychlost čtení na úrovni 2 772 MB/s a zápisu 1 441 MB/s.

Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition
V aplikaci MyAsus můžete mimo jiné řídit výkon notebooku a s tím spojenou hlučnost
Zdroj: Screenshot aplikace MyAsus

Během testu jsme notebooku v benchmarku PCMark Work naměřili výdrž pět hodin a 42 minut, což odpovídá přibližně osmi hodinám práce na baterii. Samozřejmě záleží i na nastavené intenzitě jasu, naše testy provádíme při 200 cd/m2, budete-li pracovat na slunci s vysokým jasem, výdrže se může zkrátit i o třetinu.

Celkově se nám notebook líbil, nejen díky malůvkám Bape, ale hlavně kombinací perfektního displeje, velmi slušného výkonu a pohodlné klávesnice.

Technická data

Asus Vivobook S15 OLED BAPE Edition


CPU / RAM Intel Core i5-13500H / max. 4,7 Ghz / 4P+4P+8E / 16 GB

Grafika Intel Iris Xe

Displej (úhlopříčka / rozlišení) 15,6" / 2 880 x 1 620 / OLED / 120 Hz

SSD / HDD / ODD 512 GB / - / -

Výbava HDMI, USB-C (TB4, PD), USB-A 3.2 Gen1, USB-A 2.0, audio, Wi-Fi 6E, BT 5.3

PCMark 8 Work 2 948 bodů / 5:42 h:m

PCMark 10 5 606 bodů

Cinebench R20 / R23 4 877 / 10 438 bodů

Rozměry a hmotnost 359 x 229 x 18 mm, 1 596 g

Cena 27 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud