Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Axagon ADA-12: zvukovka do kapsy

redakce 10.10.2022

Koronavirová pandemie nás naučila, že prakticky povinnou výbavou každého počítače musí být kromě webkamery také sluchátka s mikrofonem. Máme přitom na výběr z nekonečné řady headsetů, vybavených jak klasickým analogovým připojením, tak i USB konektorem.

Headset se připojuje jako nové zvukové zařízení. V případě analogového připojení sluchátek s mikrofonem se ale musíme spoléhat na zvukový převodník počítače, který nemusí být, především v případě levnějších notebooků, zrovna kvalitní. Nezřídka se například stává, že do sluchátek proniká brum, způsobený připojením notebooku k nabíječce.

Pokud se chcete takovým nepříjemnostem vyhnout, stačí investovat necelé dvě stokoruny do externího zvukového převodníku, jakým je například testovaný Axagon ADA-12.

axa-small

| Zdroj: Axagon

Jedná se o miniaturní kovové zařízení na konci 15cm ocásku USB kabelu, opatřené 3,5mm zdířkami pro připojení konektorů sluchátek a mikrofonu. Zvukové zařízení Axagon ADA-12 se automaticky instaluje do Windows, Linuxu i macOS a poskytne kvalitní, nerušený stereovýstup s několika možnostmi nastavení, dostupnými přímo v operačním systému.

My jsme, jakkoli nepatříme k příznivcům přebasovaných hudebních žánrů, v tomto případě ocenili zvýraznění basů, protože neupravený zvukový výstup převodníku Axagon ADA-12 nám připadal poněkud plochý.

K dispozici je pak i normalizace hlasitosti a korekce zvuku podle místnosti a virtuální prostorový zvuk. Poslední dva jmenované efekty na zvuku uši našich testerů příliš nepocítily, ale za uvedenou cenu zařízení opravdu neočekáváme zázraky, jako spíše konzistentní zvukový výkon. A přesně to Axagon ADA-12 splňuje.

Technická data:

Vstupy USB 2.0
Výstupy 3,5mm jack pro sluchátka a mikrofon (odděleně)
Vzorkovací frekvence / rozlišení převodníku 48 kHz a 44.1 kHz pro přehrávání / 16 bitů 
Rozšířená nastavení zvuku zesílení basů, virtuální prostorový zvuk, vyrovnání hlasitosti, korekce dle místnosti Podporované OS Windows 7a vyšší, macOS 10.4 a vyšší, Linux 2.6.x a vyšší
Rozměry a hmotnost (bez řemínku) 29 × 29 × 12 mm, 16 g 
Cena cca 150 Kč 
CHIP výborný (1,4)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud