Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Čtečka, která mluví česky a vydrží i pod vodou

Michal Bareš 08.03.2023

Čtečky elektronických knih PocketBook jsou oblíbené díky široké podpoře formátů, české lokalizaci a kvalitnímu zpracování, ale model Era jasně funkční výbavou, rychlostí a možnostmi převyšuje všechny PocketBooky, které jsme měli možnost vyzkoušet.

PocketBook 700 Era Sunset Copper se 7palcovým e-ink displejem má nový vzhled a lépe se drží v ruce díky přepropramovatelným tlačítkům, gyroskopu a perforovaným zádům jak pravákům, tak levákům. Ovládat ji ale samozřejmě lze i dotykově.

Intenzitu podsvícení displeje s jemným rozlišením 1 234 x 1 680 bodů lze ovládat v rozsahu, který umožňuje pohodlné čtení na slunci i v noci, při večerním čtení jsme ocenili i nastavitelnou intenzitu regulace modrého světla SmartLight. Jak intenzitu podsvícení, tak barevnou teplotu lze nastavit ručně, tak díky senzorům i automaticky.

era-sunset-copper-03-alice-1-web

PocketBook 700 Era Sunset Copper, foto: PocketBook

Kvalita zobrazení je na perfektní úrovni, písmena se přepisují přesně, nezůstávají okolo nich reziduální stíny, jen kontrast by mohl být o trochu vyšší. Trochu za to může antireflexní odolná ochranná vrstva displeje, což je daň, kterou jsme ochotni rádi zaplatit. Vysokou odolnost má celá čtečka, která snese i dlouhodobé ponoření do vody (IPX8).

Testovaný model Sunset Copper má rámeček elegantní měděné barvy a celých 64GB interní paměti (k dispozici 57,4 GB), existuje i stříbrná verze s 16 GB paměti, která je o tisíc korun levnější.

Během testu jsme u čtečky zaznamenali výrazné zrychlení reakcí systému i načítání knih, což je rozhodně příjemná změna.

era-sunset-copper-04-2-web

PocketBook 700 Era Sunset Copper má pohodlná a neklouzavá záda, foto: PocketBook

Na boku zařízení se nachází otvory pro zvukový výstup integrovaného reproduktoru a USB konektor, který je naštěstí typu C, sluchátka nebo externí reproduktor je třeba připojit pomocí Bluetooth. Pro komunikaci s okolím a hlavně s cloudovými službami PocketBook Cloud (cloudové úložiště vašich knih) a Send-to-PocketBook (přímé odesílání knih do čtečky pomocí emailové adresy), případně s obchodem PocketBook slouží integrovaná Wi-Fi.

Interní paměť má na kategorii čteček elektronických knih ohromnou kapacitu, kterou textovými dokumenty prakticky nelze zaplnit, ale lze ji využít i k uložení audiosouborů s mluveným slovem. K jejich přednesu je hlavně interní reproduktor určen, na lepší poslech hudby doporučujeme spíše sluchátka.

img-20230106-154123-web

PocketBook 700 Era Sunset Copper, foto: Michal Bareš, Chip

Ze čtečky ale můžeme poslouchat nejen audioknihy, díky výkonnému procesoru dokáže zařízení přečíst nahlas i textové dokumenty a e-knihy. Ke stažení je velmi povedený ženský hlas Katka, který zdaleka nezní jako plochý robotický překlad a lze jej dobře poslouchat i delší dobu. Ke stažení je momentálně k dispozici okolo 30 jazykových verzí převodu textu na řeč. V aplikační nabídce nechybí slovníky, základní hry ani internetový prohlížeč.

Čtečka nás potěšila skvělou výdrží na 1 700mAh baterii. Ta záleží na nastavené intenzitě podsvícení i na kvalitě překreslování stránek, ale při dlouhodobém testu a pravidelném čtení jsme zařízení dobíjeli jednou za dva až tři týdny. Pokud jsme pravidelně četli několik hodin denně, občas jsme ji dobíjeli jednou za týden, ale minimálně deset knih (cca 2 500 stran) zvládne na jedno nabití spolehlivě. Pokud čtečku na pár týdnů odložíte, najdete ji prakticky stejně plnou jako předtím, zařízení je ve spánku příkladně úsporné.

Technická data

Displej 7", E-Ink, dotykový, podsvícený, SmartLight
Rozlišení displeje 1 680 × 1 264 bodů / 300 dpi
Kapacita úložiště   64 GB
Konektivita   Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, reproduktor
Podporované textové formáty EPUB, PDF, FB2, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)
Rozměry a hmotnost  155 x 134 x 8 mm / 228 g
Cena 5 990 Kč
CHIP výborný (1,2)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud