Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Epson EH-TW6250 – kompaktní “4K” projektor s Android TV

Michal Bareš 18.05.2023

Domácí projektory už neslouží jen k promítání filmů z počítače nebo DVD přehrávače, ale stejně jako televizory jsou osazeny operačním systémem, který umožňuje přehrávání multimediálního obsahu nebo streamovaných služeb přímo z internetu.

Kapitoly článku

To je i případ projektoru Epson EH-TW6250, který pracuje se systémem Android TV (založen na Androidu 10) a prakticky tak nahradí domácí chytrý televizor.

4K ne tak úplně 4K

Zajímavá zpráva je, že toto domácí kino pracuje s tzv. 4K PRO-UHD rozlišením, ovšem není to nativní rozlišení 3 840 x 2 160 bodů, ale probíhá jakousi diagonální interpolací jednotlivých bodů Full HD displeje, který je zdrojem obrazu. Díky tomu lze také projektor přepnout do herního režimu, kdy pracuje pouze ve Full HD rozlišení, ale s rychlejší dobou odezvy na úrovni 20 ms. Projekční systém tvoří technologie 3LCD, která zajišťuje lepší podání barev než levné DLP projektory.

O intenzivní vizuální zážitek se stará 200W lampa dosahující světelného výkonu 2 800 ANSI lm při maximálním kontrastním poměry 35 000:1, díky které lze obraz projektoru sledovat i za dne bez zatemnění, tmavější filmy je ale samozřejmě lepší sledovat večer nebo se zataženými závěsy.

Epson EH-TW6250: Výbava a konstrukce

4K projektor s Android TV a vysokým výkonem nabízí Epson za atraktivní cenu pohybující se běžně okolo 26 000 Kč. Ve výbavě samozřejmě nechybí možnost připojení projektoru do bezdrátové Wi-Fi sítě. Pak je zde HDMI konektor s podporou ARC, a tím nabídka použitelných videozdrojů končí. USB konektor pro připojení externího disku bohužel chybí, stejně jako LAN zdířka.

epson-eh-tw6250-2

Projektor Epson EH-TW6250, foto: Epson

Instalace projektoru je stejně snadná jako nastavení televize nebo telefonu. Prakticky jej stačí jen připojit do napájení, vložit do dálkového balení baterie a následovat průvodce. Do Wi-Fi sítě se můžete přihlásit ručně, nebo pomocí mobilního telefonu. V takovém případě nemusíte zadávat heslo k síti ani přihlašovací údaje ručně.

Projektor obsahuje 10W reproduktor, který zvládne ozvučit obývací pokoj, externí reproduktor lze případně připojit pomocí 3,5mm audozdířky, možnost připojení Bluetooth reproduktoru chybí.

Snadná instalace, velký rozsah úhlopříčky

Výhodou projektoru je malá a lehká konstrukce, která umožňuje snadné přenášení. Nejedná se ale o typický cestovní monitoru, takže výrobce k němu brašnu nepřibaluje. V každém případě ale také díky bezdrátovému připojení (samozřejmě s výjimkou napájení) projektor najde snadno místo kdekoliv v bytě.

O správné nastavení polohy obrazu na stěně se stará automatika v kombinaci s uživatelsky ovladatelným zoomem (až do rozsahu 1,6x přiblížení), ostřením a korekcí naklápění obrazu. Výškové nastavení projektoru zařizuje jediná přední nožička s poměrně vysokým maximálním zdvihem, která projektor udržuje v dobré stabilitě. Projektor lze samozřejmě umístit i na strop.

epson-eh-tw6250-1

Projektor Epson EH-TW6250, foto: Epson

Úhlopříčka obrazu se může pohybovat mezi 101 až 1 270 centimetry a minimální projekční vzdálenost činí 2,34 metru, projektor není tedy vhodný pro projekci na blízko. Při provozu je ale zařízení příjemně tiché a jeho zvuk nijak neruší projekci.

Projekční lampa má udávanou životnost 4 500 hodin ve standardním režimu a v úsporném režimu vydrží lampa 7 500 hodin, což je vynikající výdrž, nová lampa pak přijde na cca 2 250 Kč, takže z hlediska provozních nákladů se projektor řadí mezi ty nejlevnější.

Technická data

Projekční technologie

3LCD

Rozlišení / úhlopříčka 4K PRO-UHD / 40-500 palců
Výkon lampy / kontrast

2 800 lm / 35 000:1

Životnost lampy

 4 500 hodin (7 000 hodin eko)

Připojení 

Wi-Fi, HDMI 2.0, audio out, Kensington Lock

Rozměry / hmotnost 333 x 275 x 131 mm / 4,1 kg
Cena

25 490 Kč

CHIP výborný (1,2)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud