Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Garmin Tacx Neo 2T – cyklistická radost

redakce 22.08.2022

Cyklistický trenažér jsme v Chipu vyzkoušeli hlavně proto, že se jedná o pokročilé smart řešení, které kombinuje skvělou mechaniku s moderním digitálním řešením. Výsledkem pak je nástroj pro plnohodnotný a hlavně zábavný a motivující cyklistický trénink.

Trenažér samotný je pořádný kus hardwaru, váží 21,5 kg a skrývá v sobě kromě elektroniky výkonný motorgenerátor. Má šikovnou skládací konstrukci, takže se doma dobře skladuje. Zároveň v rozloženém stavu zajišťuje dostatečnou stabilitu i pro silové šlapání. Slouží vlastně jako náhrada zadního kola vašeho vlastního bicyklu, který do něj nasadíte.

Výhodou je, že stále šlapete vlastně na svém vlastním kole, na které jste zvyklí. Vyžaduje to, abyste na trenažéru měli stejnou zadní kazetu s převody, jako máte na svém zadním kole – pro ty, kteří chtějí jezdit častěji, se vyplatí investovat do shodného kusu, aby nemuseli před každou jízdou kazetu přehazovat.

tacx1

Robustní konstrukce trenažéru umožňuje i jízdu ze sedla. Disponuje i důmyslným skládacím mechanizmem, takže při úklidu nezabere moc místa. | Zdroj: výrobce

Trenažér se propojí s počítačem, tabletem nebo smartphonem přes Bluetooth a spolupracuje s aplikacemi. Zkoušeli jsme tři různé, každá z nich nám udělala radost.

Aplikace Tacx pochází přímo od výrobce trenažéru, v základní verzi je zdarma. Můžete si v ní tvořit vlastní tréninky, jezdit s předem zvolenou zátěží a v rámci portálu Garmin Connect sdílet své výkony s přáteli. Nejlepší jsou virtuální vyjížďky formou reálných videozáznamů, které už ale nejsou zdarma. Za plnou funkčnost aplikace dáte momentálně 10 eur za měsíc, kdo si chce užít na televizi HD obraz, zaplatí o 4 eura měsíčně víc.

Další aplikace Zwift připomíná díky své grafice spíše počítačovou hru, můžete tu soupeřit a vybírat z reálných tratí nebo se přesunout na jakýsi virtuální ostrov s modelovými etapami. I zde musíte za využívání aplikace platit: 15 eur měsíčně.

rouvyscreen-lq

Aplikace Rouvy vám dovolí závodit s ostatními v reálných kulisách. | Zdroj: Rouvy

Náš favorit je vydařená aplikace Rouvy od českých vývojářů ze společnosti VirtualTraining (pracuje i s běžeckými trenažéry), která funguje podobně jako Tacx, tedy můžete vybírat trasy, jezdit a taky závodit s ostatními, protože Rouvy zobrazuje i avatary jezdců. Dokonce se můžete za spolujezdcem nebo soupeřem i vyvézt a využít závětří. Videa tras jsou podobně realistická jako u aplikace Tacx. Za plnou funkčnost zaplatíte po 14denní zkušební době 15 eur (399 Kč).

Všechny aplikace se připojovaly k trenažéru bez problémů, zkoušeli jsme jízdu s tabletem (Android) i notebookem (Windows), ale nejlepší zážitek je prostě před velkou televizí s připojeným počítačem. Velkým kladem chytrého trenažéru je tichý provoz a robustnost, jde jezdit i ve stoji ze sedla. Kdo nemá čas nebo chuť se každý den vydávat na přeplněné silnice, případně šlapat ve tmě a za špatného počasí, tomu se ježdění s Tacx Neo 2T bude určitě líbit. Na silničce i na horském kole.

Technická data:

Maximální výkon generátoru/točivý moment 2200 W/88 Nm
Simulace stoupání až 25 %
Maximální brzdná síla 260 N
Napájení 110–240 V, vlastní šlapání
Připojení Bluetooth, ANT+ (pro snímače tepu a cyklopočítače)
Externí ovládání smartphone, tablet, počítač, cyklopočítač
Aplikace Tacx, Rouvy, Zwift (všechny Android, iOS, Windows)
Rozměry a hmotnost 57,5 x 75 x 55 cm / 21,5 kg
Cena 31 990 Kč
CHIP výborný (1,1)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud