Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Google Pixel 8a – překvapivý úspěch, překonává i model Pixel 8 Pro

Michal Bareš 20.05.2024

Cenově dostupný kompaktní smartphone s výborným fotoaparátem a extrémně dlouhou softwarovou podporou se konečně oficiálně prodává i u nás

Kapitoly článku

S modelem Pixel 8a přináší Google výkonný mobilní telefon za příznivou cenu. Jeho displej dosahuje 120 Hz a boduje ostrostí a vysokým jasem. Na baterii vydrží přes 14 hodin a má moderní, i když pouze základní výbavu. Skvělé je, že duální fotoaparát pořizuje krásné, realistické snímky typické pro Pixely, i když v oblasti zoomu nebo nočních snímků nedokáže držet krok se špičkovými modely. Zpracování Pixelu 8a je bezvadné a šasi má slušnou odolnost proti vodě a prachu. Působivý je zejména sedmiletý příslib aktualizací a bezpečnostních záplat, tohle za cenu 14 500 Kč nenabízí nikdo jiný.

Vynikající a jasný displej

Google Pixel 8a je více než schopným nástupcem úspěšného modelu 7a. Má i stejnou 6,1” úhlopříčku OLED displeje s rozlišením 1 080 x 2 400 pixelů a vysokou hustotou bodů na úrovni 429 ppi. V laboratoři i v praktickém provozu jsme ocenili syté barvy a krásný kontrast. Maximální jas dosáhl v laboratoři úctyhodné hodnoty 1 496 cd/m2, veškerý obsah je tedy snadno čitelný i na přímém slunci.

Google Pixel 8a
Výrazné rámečky okolo displeje telefonu Google Pixel 8a
Zdroj: Chip

Novinkou telefonu Google Pixel 8a je přechod z 90 Hz obnovovací frekvence na displej se 120Hz frekvencí, takže procházení stránek i navigace po systému jsou ještě plynulejší. Vzhledem ke konkurenci z Číny, která už dávno přešla na vyšší frekvenční standard, by to měla být samozřejmost, ale i výrazně dražší iPhone 15 stále používá jen 60Hz panel.

Dosud nejdelší výdrž na baterii

Obnovovací frekvenci lze samozřejmě přepnout i na 60 Hz, což se vyplatí hlavně když budete potřebovat delší výdrž na baterii. V laboratoři jsme mu ve standardním testu naměřili výdrž 14 hodin a 15 minut, což znamená, že Pixel 8a ve výdrži překonává přibližně o 2,5 hodiny dokonce i dražší Pixel 8 Pro. Přesto však Pixel 8a stále o trochu zaostává za současnými špičkami od Applu, Samsungu nebo Sony, které vydrží na baterii ještě o několik hodin déle.

Jako u všech telefonů, i u Pixelu 8a se výdrž na baterii po přepnutí na 120 Hz o trochu zkrátí, v tomto případě o dvě hodiny na celkových 12 hodin a 30 minut. I na 120 Hz tedy s Pixelem 8a vydržíte v pohodě celý den.

Google Pixel 8a
Google Pixel 8a
Zdroj: Chip

Pokud jde o délku nabíjení, Google nemůže konkurovat čínské konkurenci, která se často dokáže kompletně nabít za méně než půl hodiny. Za stejnou dobu se Pixel 8a nabije pouze na 38 %, což v 60Hz režimu odpovídá zhruba pět a půl hodinovému provozu. Na 100 procent se baterie Pixelu 8a dobije až po více než dvou hodinách.

Mobilní telefon se dodává bez vlastní nabíječky. Pro účely testu jsme použili 65W adaptér, podle Googlu podporuje Pixel 8a maximálně 18W dobíjení. Dobrá zpráva je, že Pixel 8a lze stejně jako předchůdce dobíjet bezdrátově, i když na rozdíl od modelů 8 a 8 Pro nepodporuje zpětné bezdrátové dobíjení drobné elektroniky.

Google Pixel 8a
Srovnání fotografie Google Pixel 8a a iPhone 15 Pro
Zdroj: Chip
Google Pixel 8a
Srovnání fotografie Google Pixel 8a a iPhone 15 Pro
Zdroj: Chip

Brilantní fotografie bez optického zoomu

Smartphony Google Pixel jsou známé vysokou kvalitou a realističností fotografií, což je případ i modelu Pixel 8a. Na zádech má dva snímače, hlavní 64Mpx objektiv a 13Mpx ultraširokoúhlý snímač. Světelnost, zorné pole až 120 stupňů a rozlišení jsou shodné s loňským rokem. Jedinou novinkou na zadní straně je, že oba objektivy nyní disponují automatickým ostřením a optickou stabilizací obrazu. Samotný obrazový snímač je ale stejný jako u modelu Pixel 7a.

To ale neznamená nic špatného. Fotografie z Pixelu 8a vypadají skvěle a vykazují perfektní ostrost, detaily, barvy i kontrasty, které se blíží realitě tak, jak to dokáže jen málokterý jiný fotoaparát chytrého telefonu. Do reality střední třídy nás ale vrací pouze čistě digitální, maximálně osminásobný zoom. Špičková smartphonová konkurence má také o trochu přesvědčivější noční fotografie. Fotoaparát díky slušnému procesoru zvládá natáčet video ve 4K rozlišení při 60 Hz.

Nový procesor, známé problémy

Google vybavil Pixel 8a stejným procesorem, který používá i Pixel 8 a Pixel 8 Pro, tedy čipem Tensor G3. Ze srovnání se špičkovou konkurencí ale vychází Tensor G3 o trochu hůře. Nejen vlajkové lodi, jako Samsung Galaxy S24, ale i podobně drahé nebo dokonce levnější alternativy, jako je Xiaomi Poco X6 Pro nebo Nothing Phone 2, nabízí z výpočetního hlediska vyšší výkon.

Google Pixel 8a
Google Pixel 8a umožňuje i hraní nejnáročnějších her
Zdroj: Chip

Přesto se rozhraní systému Android 14 i spuštěné aplikace pohybují plynule a bez trhání. Telefon dokonce zvládá i nejnáročnější 3D hry, jako je například "Genshin Impact", ne tedy sice na nejvyšší detaily a s frekvencí přes 60 FPS, ale stále na hratelné úrovni.

Telefon se začíná lehce zadýchávat až u nejnáročnějších aplikací pro střih videa a fotografií nebo při intenzivním multitaskingu. V dlouhodobém benchmarku vykázal Pixel 8a po dvacetiminutové intenzivní zátěži přibližně 39% pokles výkonu. Problém, který bohužel není mobilním telefonům Pixel neznámý.

Výborné ovládání a moderní funkce

Pixel 8a je perfektně zpracovaný a dobře se drží v ruce, navíc je při 6,1” úhlopříčce a hmotnosti 188 gramů poměrně kompaktní. Na výběr jsou čtyři barvy hliníkového krytu a ve všech případech je telefon chráněn proti prachu a dočasnému ponoření do vody podle normy IP67.

Pixel 8a používá moderní standardy Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 a samozřejmostí je i podpora 5G a NFC pro mobilní platby. Telefon podporuje dvě SIM karty, jedna může být i elektronická.

Google Pixel 8a
Google Pixel 8a
Zdroj: Chip
Google Pixel 8a
Možnosti úpravy snímků Google Pixel 8a pomocí umělé inteligence
Zdroj: Chip

Na rozdíl od předchůdce se Pixel 8a dodává i ve verzi s 256GB úložištěm. Námi testovaný model s kapacitou 128 GB má po prvním spuštění k dispozici ještě necelých 110 GB.

V době testu pracoval Pixel 8a se systémem Android 14, Google ovšem slibuje neuvěřitelných sedm hlavních aktualizací systému, takže by měl být aktuální až do roku 2031. Tohle je jeden z hlavních důvodů pro nákup, protože v této cenové relaci se s tak příkladnou podporou ve světě Androidu nesetkáváme. Samsung chce sice řadu S24 podporovat také sedm let, ale u zařízení střední třídy tak dlouhou podporu nenabízí.

Ani Pixel 8a se nevyhnul současné módě umělé inteligence. I když se nejedná o žádné exkluzivní funkce, k dispozici je kouzelná guma a editor nebo možnost vylepšení barvy pleti. Další umělá inteligence, například v podobě generátorů textu, živého překladu nebo jazykového asistenta Gemini, v době testu integrována nebyla.

Technická data

Google Pixel 8a


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,1" / 2 400 x 1 080 / OLED / 120 Hz

CPU / GPU / RAM Tensor G3 / 2,91 GHz / Mali G715 MP7/ 8 GB

Displej (max. jas / šach. kontrast) 1 496 cd/m2 / 155 : 1

Výbava 2x SIM (5G), eSIM, Wi-Fi 6E, USB-C (3.2), BT 5.3, NFC, 64+13 / 13 Mpx, 4 492 mAh, indukční dobíjení, IP67

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 128 GB (109,7 GB) / ne / ano

Výdrž na baterii (on-line): 60 Hz / max. Hz / dobíjení 14:15 / 12:28 / 2:10 h:m

PCMark 3.0 / GFX-Bench 10 938 bodů / 92 fps

Operační systém Android 14

Rozměry a hmotnost 152 x 73 x 10,2 mm, 188 g

Výkon (20 %) 1,9

Výbava (20 %) 1,4

Baterie (20 %) 2,0

Displej (20 %) 1,4

Fotoaparát (20 %) 1,1

Cena 14 490 Kč

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud