Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: Logitech MX Keys S Combo – rychlá, přesná a praktická sada

Michal Bareš 02.06.2023

Pohodlná a přesná klávesnice je základem efektivní práce. Kvalitní klávesnice a myš dokáží urychlit psaní, minimalizovat únavu uživatele a navíc krásně vypadá. Všechna tato kritéria naplňuje i nové kombo Logitech MX Keys S.

Kapitoly článku

Logitech MX Keys S: rychlá a přesná tlačítka, nadstandardní funkce

Sada se skládá z designové tenké klávesnice MX Keys S, myši MX Master 3S a opěrky dlaní MX Palm Rest. Klávesnice MX Keys S je zcela nová, myš MX Master 3S byla uvedena již před rokem, ale stále je to jedna z nejlepších myší na trhu. Do sady patří i pohodlná podložka pod zápěstí. Sada klávesnice MX Keys S, myši MX Master 3S a opěrky Palm Rest přijde na 5 199 Kč.

Hvězdou této sady je bezesporu klávesnice MX Keys S. Jedná se o tenkou klávesnici s velmi nízkými tlačítky a rozšířenými možnostmi přímého přístupu k doplňkovým funkcím. Zdvih tlačítek je sice velmi nízký, ale mají perfektně nastavený přítlak, takže fungují rychle a přesně. Prsty nám po klávesnici doslova létaly, a přesto jsme při dlouhém psaní nezaznamenali prakticky žádné překlepy.

20230601-124706-1

Klávesnice Logitech MX Keys S má nízká tlačítka s přesným chodem a výbornou odezvou, foto: Michal Bareš, Chip

Tlačítka, která Logitech označuje názvem Perfect Stroke, mají velké rozměry a správnou vzdálenost mezi sebou, při stisku působí lehce, ale přesto mají perfektní odezvu a jistý stisk. Obecně dáváme přednost spíše mechanickým klávesnicím s vyšším zdvihem i hlučností, ale pro práci je klávesnice MX Keys S vhodnější. Na rozdíl od mechanické herní klávesnice, kterou běžně používáme při psaní je tvorba textů na MX Keys S rychlejší a o poznání tišší.

Velmi se nám během testu líbilo chytré podsvícení tlačítek, které se spouští samo, jakmile se ruce uživatele přiblíží ke klávesnici. Intenzita podsvícení je také regulována automaticky, i když ji lze samozřejmě ovládat i manuálně.

20230601-124654-1

Klávesnici Logitech MX Keys S lze připojit ke třema různým zařízením najednou, foto: Michal Bareš, Chip

Horní vrstva funkčních tlačítek obsahuje kromě možnosti regulace intenzity podsvícení displeje i tlačítek i další zajímavé funkce. Specialitou je přímá volba spuštění převodu řeči na text, nové funkce Windows 11. Hned vedle je tlačítko dedikované přímému vkládání smajlíků a jiných emotikonů. Praktická je možnost přímé aktivace a deaktivace mikrofonu. Samozřejmě nechybí ovládání hlasitosti a posunu mezi skladbami.

Nad numerickou klávesnicí jsou další čtyři tlačítka, která slouží pro spuštění kalkulačky, rychlého výstřižku obrazovky (tedy funkce, kterou běžně vyvoláme kombinací kláves [Shift]+[Win]+[S]), kontextového menu pravého tlačítka myši a nechybí zde ani zámek pro okamžité uzamčení počítače a ztlumení monitoru.

Nad blokem šesti tlačítek Insert, Home, Delete, End a PgUp a PgDn je umístěna trojice tlačítek pro přepínání mezi připojenými počítači nebo tabletem či telefonem. Set klávesnice s myší lze totiž připojit až ke třem zařízením najednou. Připojení probíhá pomocí 2,4GHz USB donglu nebo přes Bluetooth.

20230601-124648-1

Numerický blok klávesnice Logitech MX Keys S, foto: Michal Bareš, Chip

Sada klávesnice a myši spolupracuje s programem Logi Options+, který kromě běžných záležitostí, jako je sledování stavu baterie nebo přiřazení různých funkcí jednotlivým tlačítkům klávesnice nebo myši, umožňuje i zajímavou možnost tvorby maker sdružujících určitou posloupnost akcí podle požadavků uživatele. K dispozici je také řada šablon ke stažení, nás zaujala například ta, která umožňuje automatické spuštění vyhledání odpovědi pomocí umělé inteligence ChatGPT.

Klávesnice je bezdrátová a obsahuje interní nevyměnitelnou baterii, kterou lze snadno dobíjet pomocí USB-C kabelu. Testovaný model neměl českou diakritiku, ale všechny klávesnice MX Keys S, které u nás budou prodávat, českou diakritiku mít budou.


Technická data

Počet / typ tlačítek 109 / nůžková
Připojení  USB-C, Bluetooth LE
Výbava 2x 5G, Wi-Fi 6e, USB-C (2.0), BT 5.3, NFC, 50+10+12 / 32 Mpx, 4 500 mAh, IP68, bezdrátové dobíjení
Rozměry a hmotnost 430 x 132 x 20,5 mm, 810 g
Cena 3 199 Kč
CHIP výborný (1,1)

 


 

Myš Logitech MX Master 3S

Tato myš sice byla uvedena na trh již před rokem, ale s nově představenou klávesnicí MX Keys S tvoří ideální tandem. Stejně jako klávesnice podporuje MX Master 3S připojení ke třem zařízením najednou, ovšem toto připojení je potřeba aktivovat separátně jak na klávesnici, tak na myši, nelze přepnout celý set najednou.

To je ale drobnost, hlavní je ale ergonomie a přesnost myši v tomto případě v kombinaci s hlavní hvězdou, kterou je kovové rolovací kolečko, které dokáže posouvat jak po jednom, tak po stovkách řádků na jedno otočení.

20230601-124809-1

Logitech MX Master 3S, foto: Michal Bareš, Chip

Kovové rolovací kolečko MagSpeed dokáže díky elektromagnetickému otáčení posunout až 1 000 řádků za sekundu, což sice potřebujeme málokdy, ale rychlý posun na konec dlouhé webové stránky je již praktičtější. Kolečko reaguje automaticky v závislosti na aplikaci a velikosti otevřeného okna.

MagSpeed ale není jediným kovovým kolečkem na myši, je zde i boční rolovací tlačítko, které lze použít pro horizontální skrolování, ale lze mu nastavit jakoukoliv jinou praktickou funkci, například zoomování nebo ovládání hlasitosti.

Kromě obou kovových koleček je na myši ještě šest dalších tlačítek, dvě hlavní, dvě boční pro posud dopředu a dozadu, horní pro změnu režimu rychlosti otáčení hlavního rolovacího kolečka a spodní palcové, které podporuje gesta a lze k němu přiřadit nejen přímé funkce, ale i akce.

Ergonomie myši je prakticky dokonalá, uživatelé této myši nebudou mít problém se zánětem karpálních cest. Pogumovaný povrch je příjemný na dotyk, neklouže a nepotí se na něm ruka.

20230601-124758-1

Vespod myši Logitech MX Master 3S je kromě přesného snímače i přepínač připojení k různým zařízením, foto: Michal Bareš, Chip

Myš Logitech MX Master 3S je ale zajímavá i zespodu, kde se kromě dostatečně dimenzovaných kluzných ploch nachází přepínač mezi připojením přes 2,4GHz USB dongl a Bluetooth, přepínač mezi třemi možnými připojenými zařízeními a hlavně laserový snímač Darkfield.

Ten má rozlišení od 200 dpi do 8 000 dpi v krocích po 50 dpi, v základu je nastaveno 1 000 dpi. Skvělá zpráva je, že myš funguje přesně a plynule i na lesklých površích, neměli jsme problém ani s provozem na skle. Integrovaná 500mAh baterie myši se napájí pomocí USB-C konektoru.

Technická data

Snímací senzor laserový Darkfield, 200 – 8 000 dpi
Připojení  USB Unifying 2,4 GHz, Bluetooth, USB-C
Tlačítka  6+2 kolečka
Rozměry myši 125 x 84 × 51 mm
Hmotnost myši  141 g
Cena 3 190 Kč
CHIP výborný (1,1)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud