Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: PocketBook 700 Era Sunset Copper – čtečka, která mluví česky a vydrží i pod vodou

Michal Bareš 25.11.2023

Čtečky elektronických knih PocketBook jsou oblíbené díky široké podpoře formátů, české lokalizaci a kvalitnímu zpracování, ale model Era jasně funkční výbavou, rychlostí a možnostmi převyšuje všechny PocketBooky, které jsme měli možnost vyzkoušet.

Kapitoly článku

Čtečky elektronických knih PocketBook jsou oblíbené díky široké podpoře formátů, české lokalizaci a kvalitnímu zpracování, ale model Era jasně funkční výbavou, rychlostí a možnostmi převyšuje všechny PocketBooky, které jsme měli možnost vyzkoušet.

Design a displej

Čtečka se 7palcovým e-ink displejem má nový vzhled a lépe se drží v ruce díky přepropramovatelným tlačítkům, gyroskopu a perforovaným zádům jak pravákům, tak levákům. Ovládat ji ale samozřejmě lze i dotykově.

Intenzitu podsvícení displeje s jemným rozlišením 1 234 x 1 680 bodů lze ovládat v rozsahu, který umožňuje pohodlné čtení na slunci i v noci, při večerním čtení jsme ocenili i nastavitelnou intenzitu regulace modrého světla SmartLight. Jak intenzitu podsvícení, tak barevnou teplotu lze nastavit ručně, tak díky senzorům i automaticky.

PocketBook 700 Era Sunset Copper
PocketBook 700 Era Sunset Copper má možnost nastavení jasu i barevné teploty displeje
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Kvalita zobrazení je na perfektní úrovni, písmena se přepisují přesně, nezůstávají okolo nich reziduální stíny, jen kontrast by mohl být o trochu vyšší. Trochu za to může antireflexní odolná ochranná vrstva displeje, což je daň, kterou jsme ochotni rádi zaplatit. Vysokou odolnost má celá čtečka, která snese i dlouhodobé ponoření do vody (IPX8).

Výbava a rychlost

Testovaný model Sunset Copper má rámeček elegantní měděné barvy a celých 64GB interní paměti (k dispozici 57,4 GB), existuje i stříbrná verze s 16 GB paměti, která je o tisíc korun levnější.

Během testu jsme u čtečky zaznamenali výrazné zrychlení reakcí systému i načítání knih, což je rozhodně příjemná změna.

PocketBook 700 Era Sunset Copper
Ovládací tlačítka jsou umístěna na rozšířeném boku. Díky tomu a gyroskopu se dá čtečka snadno držet a ovládat v levé i v pravé ruce.
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Na boku zařízení se nachází otvory pro zvukový výstup integrovaného reproduktoru a USB konektor, který je naštěstí typu C, sluchátka nebo externí reproduktor je třeba připojit pomocí Bluetooth. Pro komunikaci s okolím a hlavně s cloudovými službami PocketBook Cloud (cloudové úložiště vašich knih) a Send-to-PocketBook (přímé odesílání knih do čtečky pomocí emailové adresy), případně s obchodem PocketBook slouží integrovaná Wi-Fi.

Hlasové možnosti

Interní paměť má na kategorii čteček elektronických knih ohromnou kapacitu, kterou textovými dokumenty prakticky nelze zaplnit, ale lze ji využít i k uložení audiosouborů s mluveným slovem. K jejich přednesu je hlavně interní reproduktor určen, na lepší poslech hudby doporučujeme spíše sluchátka.

Ze čtečky ale můžeme poslouchat nejen audioknihy, díky výkonnému procesoru dokáže zařízení přečíst nahlas i textové dokumenty a e-knihy. Ke stažení je velmi povedený ženský hlas Katka, který zdaleka nezní jako plochý robotický překlad a lze jej dobře poslouchat i delší dobu. Ke stažení je momentálně k dispozici okolo 30 jazykových verzí převodu textu na řeč. V aplikační nabídce nechybí slovníky, základní hry ani internetový prohlížeč.

PocketBook 700 Era Sunset Copper
Vzhledem k ohromné kapacitě lze do čtečky uložit sbírku mluveného slova, ale zařízení dokáže velmi dobře přečíst česky i textové dokumenty. Ke stažení je i povedený český hlas Katka
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Výdrž na baterii

Čtečka nás potěšila skvělou výdrží na 1 700mAh baterii. Ta záleží na nastavené intenzitě podsvícení i na kvalitě překreslování stránek, ale při dlouhodobém testu a pravidelném čtení jsme zařízení dobíjeli jednou za dva až tři týdny. Pokud jsme pravidelně četli několik hodin denně, občas jsme ji dobíjeli jednou za týden, ale minimálně deset knih (cca 2 500 stran) zvládne na jedno nabití spolehlivě. Pokud čtečku na pár týdnů odložíte, najdete ji prakticky stejně plnou jako předtím, zařízení je ve spánku příkladně úsporné.

Technická data

PocketBook 700 Era Sunset Copper


Displej 7", E-Ink, dotykový, podsvícený, SmartLight

Rozlišení 1 680 × 1 264 bodů / 300 dpi

Kapacita úložiště 64 GB

Výbava Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, reproduktor

Podporované textové formáty EPUB, PDF, FB2, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)

Rozměry a hmotnost 155 x 134 x 8 mm / 228 g

Cena 5 490 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud