Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Test: ViewSonic X2-4K – projektor hlavně pro Xbox

Michal Bareš 07.08.2023

ViewSonic X2-4K se od jiných 4K projektorů liší unikátní certifikací pro spolupráci s herními konzolemi Xbox X/S. Nabízí rychlý provoz her a LED lampu, která nás prý přežije, ale čekali jsme vyšší světelný výkon.

Kapitoly článku

Spřízněnost s herní konzolí Xbox je vidět hned po rozbalení projektoru. Designové černé tělo s decentními zelenými pruhy na bocích skvěle ladí s designem herní konzole Xbox. Dalším překvapením je, že na se těle projektoru nenachází žádné ovládací prvky. Vypadá to, jakoby bylo vše nutné řídit přes dálkové ovládání, ale naštěstí alespoň základní tlačítka a možnost ovládání zoomu a ostření se skrývají pod posuvnými nenápadnými dvířky.

20230807-110550-1

Ovládací prvky jsou na projektoru ViewSonic X2-4K skryté, foto: Michal Bareš, Chip

Podoba není jedinou společnou vlastností, kterou má ViewSonic X2-4K s Xboxem X. Projektor podle výrobce během vývoje prošel intenzivním testováním u Xboxové divize Microsoftu a jako momentálně jediný projektor na světě získal po více než 60 testech oficiální certifikaci.

20230807-092843-1

Dálkový ovladač ViewSonic X2-4K je malý a podsvícený, rychle komunikuje s projektorem, ale nenabízí možnost volby vstupu, foto: Michal Bareš, Chip

Rozlišení a rychlost

To znamená, že projektor může ve Full HD rozlišení dosahovat obnovovací frekvence 240 Hz a v jemnějším rozlišení 1 440p (WQHD) zvládne pracovat se 120 snímky za sekundu. V nativním 4K rozlišení je ale maximální frekvence pouze na 60 Hz, takže je pravděpodobné, že vysoké obnovovací rychlosti se dosahuje nějakým trikem s řádkováním. Skvělá je i extrémně rychlá doba odezvy na úrovni 4,2 ms.

Optimalizace pro Xbox vede dokonce tak daleko, že projektor můžeme zapínat z dálkového ovladače konzole, kde lze také regulovat hlasitost dvou vestavěných reproduktorů s výkonem 2x 6 W a jmenovkou Harman Kardon. Ty hrají na kategorii projektorů velmi slušně, ozvučí středně velkou místnost, na pořádnou herní pařbu je ale ideální připojit externí reproduktory.

20230807-124803-1

ViewSonic X2-4K ladí s Xboxem X dokonce i barevně, kombinuje černou a zelenou, foto: Michal Bareš, Chip

Když už jsme u reproduktorů, projektor lze přes Bluetooth používat i pro základní ozvučení mobilního telefonu nebo tabletu.

Portová výbava

Komunikaci s Xboxem probíhá přes HDMI 2.0 konektor, s ohledem na rychlost projektoru a jeho opravdu odvážnou cenu, bychom čekali podporu rychlejšího standardu HDMI 2.1. Vše, co slibuje, ale projektor zvládne s HDMI 2.0. Vedle dvou HDMI 2.0 konektorů se nachází i USB-C zdířka, umožňující přenos videa z připojeného zařízení i jeho současné napájení, s USB flash diskem ale nespolupracuje.

20230807-092829-1

Zadní portová výbava projektoru ViewSonic X2-4K, foto: Michal Bareš, Chip

Flashku nebo externí disk lze pak k projektoru připojit přes jeden ze dvou USB-A konektorů, pak je zde ještě servisní konektor RS-232 a 3,5mm audiozdířku pro připojení externích reproduktorů nebo sluchátek. LAN konektor pro připojení do drátové sítě zde ale nenajdeme.

Projektor lze samozřejmě připojit k internetu pomocí Wi-Fi a dokáže komunikovat i přes Bluetooth. Bezdrátové adaptéry lze použít i pro zrcadlení obrazu z počítače nebo chytrého telefonu.

Systém a aplikace

ViewSonic X2-4K patří mezi chytré projektory a umožňuje instalaci aplikací i ukládání souborů do 16GB interního úložiště s dostupnou kapacitou cca 12 GB. Příjemné je, že pro zprovoznění projektoru se nemusíte přihlašovat k žádnému účtu, ale nabídka aplikací je mnohem omezenější než u projektorů se systémem Android TV.

K dispozici je sice například multimediální přehrávač VLC a řada aplikací pro streamování obsahu z internetu, ale ty nejznámější a nejpoužívanější zde chybí a doinstalovat je nelze. Přímo z projektoru tak nelze sledovat ani Netflix ani Disney+ ani YouTube (pouze YouTube Kids). Filmy a hudbu tak je nutné sledovat z připojeného disku nebo počítače. Přehrávač projektoru nepodporuje například hudební soubory typu FLAC, běžné video v MKV nebo DivX ale zvládá v pořádku, včetně titulků. V nabídce aplikací je ale například Kodi, Chrome nebo Twitch. Lehký systém ale reaguje s perfektní odezvou, takže pohyb v něm je plynulý a položky se spouští rychle.

x2-4k-s4-pc-1

Projektor ViewSonic X2-4K nabízí automatickou regulaci lichoběžníkové zkreslení, ale ne v kombinaci s nejrychlejším režimem doby odezvy, foto: výrobce

Nastavení a obraz

Nastavení projektoru je snadné a rychlé, při prvním spuštění se přes Bluetooth spáruje dálkový ovladač (postup je zobrazen na plátně nebo na zdi). Poté si uživatel zvolí jazyk rozhraní, k dispozici je i čeština. Pak už stačí jen vyhledat Wi-Fi síť a zadat heslo.

Nastavení obrazu je víceméně automatické, lichoběžníkové zkreslení projektor upravuje sám. Doladění velikosti obrazu a zaostření se provádí otočným regulátorem, který se nachází pod krytkou na horní straně projektoru. Automatickou korekci lichoběžníkového zkreslení ale nelze kombinovat s funkcí Ultra Fast Response Time, tedy s nejrychlejším herním režimem. V takovém případě musíte projektor nastavit manuálně.

20230807-125618-1

Poměr krátké projekční vzdálenosti a rozumné úhlopříčky je výborný, ale LED lampa s maximální svítivostí 2 900 ANSI lm přeci jen na denní projekci nestačí, foto: Michal Bareš, Chip

Projekční vzdálenost a úhlopříčka

Projektor je založen na technologii DLP a 0,65“ projekční čip má nativní rozlišení 3 840 x 2 160 bodů při maximální svítivosti 2 900 lm a kontrastním poměru 3 000 000:1. Tyto hodnoty znamenají, že si projektor dokáže poradit s HDR obrazem.

Vynikající je krátká projekční vzdálenost, která zjednodušuje umístění projektoru do obývacího pokoje. Ideální vzdálenost projektoru od stěny nebo plátna se pohybuje v rozmezí 92 až 220 cm, ze vzdálenosti 153 cm projektuje obraz s úhlopříčkou 100 palců.

Díky výkonné LED lampě (která podle výrobce vydrží v normálním režimu pracovat 60 000 hodin) lze projektor používat i za dne, ovšem v létě jsme při poledním sledování museli pro dosažení sledovatelného obrazu alespoň částečně zatáhnout závěsy. Noční promítání je pak vynikající.

Díky LED lampě s extrémně dlouhou životností nebude muset většina uživatelů světelný zdroj asi nikdy měnit. Pokud opravdu vydrží tak dlouho, jak slibuje výrobce, tak by zvládla při dvouhodinovém každodenním provozu sloužit přes 80 let.

20230807-095104-1

V závislosti na režimu se příkon projektoru ViewSonic X2-4K pohyboval mezi 90 až 170 W, foto: Michal Bareš, Chip

Spotřeba a hlučnost

K dispozici je několik režimů výkonu lampy, od normálního (s příkonem cca 160 W), přes ekonomický (příkon cca 115 W), dva režimy dynamické černé (cca 90 W) až po vlastní nastavení. Přepínání mezi režimy je ale nutné provést v menu projektoru, tlačítko na dálkovém ovladači chybí. Upravit lze také teplotu barev.

Projektor je při provozu tišší než většina konkurence, v běžném provozu jeho hlučnost dosahuje 33 dB, v Eco režimu pak s 29 dB prakticky není slyšet. Ani v běžném provozu projektor při sledování filmů nebo hraní her neruší.

Hodnocení: Rychlý 4K projektor s 240 Hz, ale také pouze LED obraz

ViewSonic X2-4K je unikátní projektor, který ocení hlavně bohatí majitelé herních konzolí Xbox X/S. Za kombinaci rychlé obnovovací frekvence, certifikace Xbox, příjemně tichého chodu a dlouhé životnosti lampy výrobce žádá i na kategorii 4K projektorů velmi vysokou částku dosahující hranice 40 000 Kč. 4K projektor s rychlou herní frekvencí 240 Hz lze přitom sehnat i za polovinu ceny, jen tedy nebude osazen LED lampou s dlouhou výdrží. Na druhou stranu ale klasická lampa zajistí o něco lepší viditelnost obrazu při sledování v nezatemněné místnosti.

Technická data

Projekční technologie / rozlišení

DLP / 3 840 x 2 160 bodů

Max. Jas / kontrast     2 900 ANSI lm / 3 000 000:1
Projekční vzdálenost / úhlopříčka

92 – 220 cm / 60“ – 120“

Životnost lampy

60 000 hodin (norm. režim)

Připojení 

Wi-Fi, Bluetooth, 2x HDMI, 1x USB typ C, 2x USB 2.0, 1x audio výstup, 1x RS-232

Spotřeba cca 160 W normal / cca 115 W Eco
Cena

39 990 Kč

CHIP velmi dobrý (1,6)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme