Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: jak vyhledat a odstranit duplicitní soubory nebo složky? Šikovný nástroj pomůže s obojím

Jiří Palyza 19.09.2022

Duplicitní soubory a složky mohou v systému Windows nadělat zmatek. Bezplatný nástroj Meld podrobně zobrazí rozdíly mezi textovými soubory a adresáři.

Kapitoly článku

Duplicitní soubory a složky vás mohou přivést k zoufalství. Bez ohledu na to, zda se to podařilo vám, nebo duplicity vznikly například v důsledku náhodného zálohování, je zpravidla obtížné a komplikované najít rozdíly ručně. V podobných případech ale může pomoci freeware Meld, který nabízí spoustu praktických automatických funkcí.

Porovnání souborů a složek

meld-1

Jednou z velkých předností programu je jeho jednoduché ovládání. | Zdroj: Meld

Na Meldu se vám hned od začátku bude líbit, jak snadno se používá: kompaktní nástroj nabízí pouze dvě možnosti, z nichž si můžete vybrat: porovnání souborů »File Comparison«, nebo porovnání složek »Directory Comparison«. Podle toho, jakou úlohu si vyberete, kliknete na odpovídající tlačítko a poté zvolíte objekty, které chcete porovnat. Potvrzení tlačítkem »Compare« spustí zvolenou funkci. Najednou lze porovnávat až tři soubory a složky. Stačí aktivovat zaškrtávací pole před položkou »3-way comparison«. Další praktickou funkcí programu je, že podporuje zobrazení na kartách. Můžete si tak přehledně uspořádat několik srovnání v jednom okně.

Porovnávání souborů pouze podle textu

meld-2

V čistém textu Meld zobrazí rozdíly až u tří souborů. | Zdroj: Meld

Nástroj je primárně určen programátorům nebo uživatelům, kteří pracují s velkými objemy textu. Při porovnání textových souborů můžete vidět na první pohled změny, ale také chybějící oblasti. Změny jsou zvýrazněny modře, odstraněné oblasti zeleně. Přímo v aplikaci Meld můžete soubory upravovat, uložit je, anebo změny vrátit zpět. Je dobré vědět, že nelze porovnávat dokumenty Microsoft Office.

Porovnání adresářů

meld-3

Jedna z funkcí programu Meld také přehledně zobrazuje rozdíly mezi složkami. | Zdroj: Meld

Pro uživatele, kteří se zabývají programováním anebo nepracují s velkými objemy textových souborů bude užitečnější funkce porovnávání složek. Odpovídající funkce programu také barevně zvýrazní rozdíly. Lepší přehled vytvářejí praktické funkce pro skrytí stejného obsahu. Případně si můžete nechat zobrazit nové a změněné soubory. Tak se dají snadno zjistit rozdíly v rozsáhlých složkách.

Praktické také je, že pokud Meld narazí na různé verze textových souborů, může se funkce jejich porovnání spustit přímo z porovnání složek. Jde to snadno prostřednictvím kontextové nabídky.

Zdroj: Meld


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud