Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Tip: méně klikání, rychlejší stahování – skrytá nastavení v prohlížečích vám ušetří čas

Jiří Palyza 07.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zkušení uživatelé, kteří často stahují větší objemy dat z internetu, k tomu zpravidla využívají specializované nástroje. Oproti standardním možnostem prohlížečů nabízejí funkce, které download dokáží urychlit. V nejpoužívanějších prohlížečích ale existují skryté přepínače, které při stahování také dokáží divy. Přiblížíme si je podrobněji.

Kapitoly článku

Stahování souborů pomocí internetového prohlížeče je vcelku obecně zažitý způsob, jak získat obsah z internetu. Má to ale jeden háček: při spuštění procesu stahování v prohlížeči se zpravidla otevírá pouze jediné vlákno. Ve většině případů to je v pořádku. Pokud to ale srovnáte se specializovanými "download managery", zjistíte, že tyto nástroje mohou stahovat paralelně ve více vláknech.

Nicméně možnost paralelního stahování je už nějakou dobu schována ve skrytých nastaveních prohlížečů. Pokud byste si chtěli vyzkoušet, zda aktivace této možnosti rychlost vašeho stahování zvýší, je jednoduché si funkci aktivovat.

Rychlejší stahování ale není podmíněné pouze touto možností. Samozřejmě to také souvisí s rychlostí vašeho internetového připojení a konfigurací stahovacích serverů. Každopádně, s nežádoucími vedlejšími účinky byste se setkat neměli.

Aktivace paralelního stahování v Chromu

Nastavení příznaku pro paralelní stahování v Chromu
Pokud stahování trvá příliš dlouho nebo nefunguje, můžete vyzkoušet skryté nastavení pomocí příznaků.
Zdroj: Google Chrome

Většina uživatelů pracuje s prohlížečem Chrome. Nastavení lze v jeho případě provést pomocí tzv. příznaků:

  • do URL adresního řádku zadejte chrome://flags,
  • vyhledejte položku parallel download,
  • aktivujte příznak #enable-parallel-downloading, u kterého nastavte "Enabled",
  • klikněte vpravo dole na "Relaunch", aby se prohlížeč restartoval.

Příznak funguje také v prostředí Androidu.

Rychlé stahování ve Firefoxu

Rychlé stahování ve Firefoxu
Mozilla vybavila svůj Firefox také podporou paralelního stahování. Browser dokáže navázat až šest spojení na jeden server.
Zdroj: Firefox

Mozilla už ve svém prohlížeči Firefox urychlovač stahování povolila. Do adresního řádku browseru zadejte about:config a vyhledejte položku network.http.max.

Zajímavé je nastavení "network.http.max-persistent-connections-per-server". Ve výchozí konfiguraci má hodnotu 6, ale teoreticky ji lze zvýšit až na 255. Můžete zkusit nastavit 8 nebo 10 a otestovat, zda se v důsledku změny stahování skutečně zrychlí.

Zrychlení stahování v Brave, Edge a dalších prohlížečích

Nastavení paralelního stahování v Microsoft Edge
Příznaky fungují i v Edge a dalších internetových prohlížečích, postavených na Chromiu.
Zdroj: Microsoft Edge

Mnoho browserů používá jako svůj základ Chromium. Výhodou je, že příznaky, fungující v Chrome, se obvykle dají použít obecně ve všech variantách prohlížečů, které jsou postaveny na Chromiu. Platí to i pro paralelní stahování.

V prohlížečích pak stačí zadat například brave://flags nebo edge://flags. Zbytek bude fungovat jako v Chrome. Zkuste vyhledat "parallel download" a aktivujte příznak. Pak prohlížeč restartujte a funkce se aktivuje.

Mohlo by vás zajímat

Pokud by ve vašem prohlížeči změněná nastavení způsobovala problémy, jednoduše je pomocí uvedených příznaků uveďte zpět do předchozího stavu. V takovém případě, pokud byste si chtěli vyzkoušet možnosti paralelního stahování, nezbyde než sáhnout po specializovaných nástrojích.

Jedním z programů, který můžeme doporučit, je Ant Download Manager. Spolupracuje se všemi běžnými internetovými prohlížeči, jako jsou například Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera nebo Vivaldi.

Zdroj: MakeUseOf, Ant Download Manager


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud