Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Trezor, který by mohl zachránit lidstvo: teď si ho můžete prohlédnout online

Josef Mika 26.09.2023
Zdroj: Svalbard Global Seed Vault

Ne každý ví o tom, že na Špicberkách se nachází speciální banka nebo trezor, který by v případě katastrofy mohl jednoho dne zachránit lidstvo před hladomorem. K 15. výročí vybudování tohoto zařízení byla vytvořena virtuální prohlídka. Pojďte si ji projít s námi.

Kapitoly článku

Svalbard Global Seed Vault (Svalbardský globální trezor semen) je mimořádný projekt s velmi závažným pozadím: jedná se o speciální stavbu na Špicberkách, kde jsou uloženy tisíce druhů semen rostlin. Díky tomu mohou být v případě globální katastrofy někdy znovu zaseta a zajistit lidstvu potravu.
Špicberky jsou izolované souostroví patřící Norsku – takže cesta tam může být pro běžné občany poněkud náročná. Nachází se na půli cesty mezi norskou pevninou a severním pólem. U příležitosti 15. výročí tohoto zařízení však byla vytvořena poučná webová aplikace s virtuální prohlídkou. Trezor tak můžete navštívit přímo na svém počítači.

Stavba Svalbard Global Seed Vault
Svalbardský trezor semen je speciální stavba, která musí poskytnout ochranu uložených semen i v případě nečekané katastrofy.
Zdroj: Svalbard Global Seed Vault

15 let trezoru semen na Špicberkách: virtuální prohlídka

Stačí vyvolat virtuální prohlídku globálního úložiště semen na Špicberkách a pomocí šipek se pohybovat v 3D prostředí. Webová aplikace nabízí v pravém horním rohu přepínání jazyků: pod ikonkou "Languages" si můžete vybrat mezi angličtinou, němčinou, francouzštinou nebo třeba španělštinou. Čeština bohužel není, ale většině zájemců to snad nebude vadit. 

Obrázky virtuální prohlídky jsou ve vysokém rozlišení a poskytují skvělý dojem z budovy i celého výzkumného projektu.

Vchod do Svalbardského globálního trezoru semen
Virtuální prohlídka bunkru pro osivo na Špicberkách poskytuje mnoho dalších informací a videí.
Zdroj: Svalbard Global Seed Vault

Pokud nechcete procházet celou cestu, můžete také prostřednictvím nabídky přejít přímo k jednotlivým fotografiím. K dispozici jsou letecké snímky, různé pohledy do interiéru tunelů a tři semenné komory, které můžete navštívit.

Všechny semenné komory v zařízení ještě nejsou zcela obsazeny. Ve velké komoře č. 1 je však vidět množství krabic a kartonů s cennými semeny, která zde ukládají nejrůznější vkladatelé z celého světa. Uchovává mimo jiných i box z České republiky patřící Výzkumnému ústavu rostlinné výroby. Dočtete se, že sem byl uložen v únoru 2021 a že obsahuje 95 semenných vzorků 34 druhů a poddruhů obilovin, zeleniny a bylin.  

Mohlo by vás zajímat

Mimochodem, takovýchto skladů je na světě asi 1400, ale ten na Špicberkách je jediný bez výzkumného poslání. Hlavním ryzím účelem je zde skladovat určité množství semen důležitých potravin, jako je kořenová zelenina, kukuřice, rýže, brambory, ovoce a ořechy, pro opětovné pěstování.

Trezor semen Svalbard
Trezor uchovává cenná semena mnoho nejrůznějších institucí a společností.
Zdroj: Svalbard Global Seed Vault

Původně byl komplex navržen tak, aby v něm byla dostatečná zima i bez chladicích systémů. V důsledku globálního oteplování to však již není možné a musely se provést četné stavební úpravy, aby se zabránilo vnikání kondenzátu.

Zdroj: Svaalbard Seed Vault


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud